Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як узабезпечити інтелектуальну власність для бізнесу?

23 жовтня 2013, 11:44
282
1
Реклама

Як узабезпечити свій бізнес від посягань конкурентів? Як запобігти просочуванню конфіденційної інформації при звільненні співробітників? На ці і інші питання далу відповідь Марія Ортинскаяпатентний повірений України, директор патентно-юридичній компанії IPStyle в ході практикуму, присвяченого питанням інтелектуальної безпеки компанії, організованого Всеукраїнською мережею практикумів.

Якщо говорити про торгову марку (далі - ТМ), то в даному випадку об'єми її захисту визначаються зображенням ТМ і переліком товарів і послуг. В той же час треба звернути увагу на те, що перелік товарів і послуг, для яких надалі використовуватиметься товарний знак, складається відповідно до класів Міжнародної класифікації товарів і послуг. Передбачено 45 класів міжнародної класифікації товарів і послуг. У кожної країни свої правила реєстрації ТМ (наприклад, заборона в ОАЭ на реєстрацію ТМ для алкоголю, свинини, нічних клубів).

По словах М. Ортинской, можуть бути наступні причини відмови в реєстрації ТМ:

- тотожність і схожість з раніше зареєстрованими або поданими на реєстрацію заявками, із загальновідомими ТМ;

- кваліфікаційними вказівками походженнями товарів (Моршинська, коньяк, шампанське);

- назви відомих творів науки, літератури, мистецтва або цитати і персонажі з них - без дозволу власників авторського права (РФ, ТМ "ШТИРЛИЦ" - молодшою дочкою письменника Юліана Семенова - творця літературного персонажа Штирлица-Исаева);

- загальновживані символи і терміни (CRM - для комп. програм);

- здатні звістки в оману відносного товару, послуги або особи (Італійський вернісаж - для укр. ресторану, Mildiani wines - для горілки);

- описові (Найкраще таксі, українська ковбаса);

- не мають розрізняльного здібності, наприклад 2009 (але свідоцтво України № 149354 - ТМ 1969 для одягу);

- офіційні назви держав без дозволу.

Якщо говорити про промислові зразки, то їх реєстрація спричиняє за собою:

1) право використовувати промисловий зразок;

2) виняткове право дозволяти використання промислового зразка;

3) виняткове право забороняти використання промислового зразка.

В той же час рівень захисту ТМ в Україні вище, ніж промислового зразка.

Що робити якщо ваші права порушили?

В першу чергу відмітимо, що об'єкти авторського і суміжних прав, торгові марки, промислові зразки, винаходи, корисні моделі і навіть сорти рослин можна внести в митний реєстр і тим самим заблокувати вступ на ринок контрафактної продукції.

По словах М. Ортинской, згідно ст. 4 Закони "Про захист від недобросовісної конкуренції", неправомірним є використання імені, комерційного (фірмового) найменування, торгової марки, рекламних матеріалів, оформлення упаковки товарів і періодичних видань, інших позначень без дозволу суб'єкта господарювання, який раніше почав використовувати їх або схожі на ними позначення в господарській діяльності, що привело або може привести до змішування з діяльністю цього суб'єкта господарювання.

При порушенні цієї статті закону для захисту прав можна сміливо поводитися із скаргою в Антимонопольний комітет України. В той же час потрібно відмітити, що право на таке звернення в АМКУ мають тільки суб'єкти господарської діяльності і тільки конкуренти.

М. Ортинская звертає увагу, що для підтвердження авторського права і суміжних прав реєстрація не обов'язкова. Але ТМ, винаходи, корисні моделі і промислові зразки необхідно обов'язково реєструвати.

Щоб захистити інтелектуальну власність (далі - ІС), за словами юриста, компанії потрібний комплексний підхід:

1. Аудит ІС:

- виявлення усіх об'єктів ІС;

- перевірка їх статусу (охороняється? як?);

2. Конкурентний аналіз:

- патентні дослідження і патентний пошук;

- патентний моніторинг;

- пошук по базі митного реєстру;

- моніторинг бази митного реєстру;

3. Розробка стратегії ІС.

4. Впровадження стратегії ІС в стратегію розвитку компанії.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини