Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Блокада Крыма: оценка ситуации, прогноз и совет юриста

22 сентября 2015, 10:08
1518
10
Реклама

Блокада - з метою захисту

Кримські татари виявились спроможними до самоорганізації. Їх переслідують в рідному їм Криму, до речі, як і українців, та всіх інших, хто не згоден з політикою Кремля. Однак, лише кримські татари піднялися на боротьбу і заявили про блокаду Криму. На мій погляд, держава Україна не прийняла всіх можливих та необхідних заходів щодо захисту Криму, захисту своїх громадян та юридичних осіб в Криму, як під час анексії, так і в теперішній час. Існує шалений тиск на громадян України, в т.ч. і татарської національності, що проживають в анексованому Криму. І фактично з цим ніхто не бореться. Дії кримських татар покликані звернути увагу на таку ситуацію та, нарешті, здійснити певні кроки, спрямовані на захист своїх інтересів. Тому оцінка ситуації, в цілому, позитивна.

Думаю, що ця ситуація має викликати певну реакцію і привести до законодавчих змін. Верховна Рада, Кабінет Міністрів та деякі мінстерства також зобов'язані відреагувати відповідно. Головне - не допустити кровопролиття, бо зараз лунають різні заяви, в т.ч. і від обурених водіїв.

Проблеми правового регулювання

Свого часу розроблялися різні законопроекти про ВЕЗ «Крим». Були намагання заблокувати економічні відносини з окупованим Кримом, і були бажання встановити режим повної свободи торгівлі. В результаті світ побачив компромісний закон, який прийняла Верховна Рада, і який існує і до цього часу. Але цей закон є мертвонародженим, він не виконується. В цьому основна проблема. Фактична ситуація змінюється швидко та драматично, законодавство відстає, а значить, не працює.

Законом про ВЕЗ «Крим» передбачалось, що на території окупованого Криму будуть діяти українські суб'єкти ВЕЗ «Крим», юридичні особи згідно українського законодавства. Такі суб'єкти мали бути зареєстровані виключно керуючою компанією, яка також мала бути створена спеціально для цих цілей. Я маю дані, що керуюча компанія не була створена, а відтак за відстуності реєструючого/керуючого органу нікому було реєструвати українських суб'єктів ВЕЗ «Крим». Крім того, на той час РФ вже фактично контролювала окупований нею Крим, що означало неможливість функціонування українських юридичних осіб в Криму, в т.ч. і суб'єктів ВЕЗ «Крим».

Таким чином, можна стверджувати, що весь комерційний трафік з окупованим Кримом є незаконним.

Що і як поставляємо в Крим?

Ванатажопотік є реально значним. Поставки на територію неіснуючої ВЕЗ «Крим» прирівнюються до експорту. Дивне диво діється - ВЕЗ «Крим» не існує, а поставки здійснюються, і навіть ПДВ відшкодовується. Такий трафік включає як товари продуктової групи, так і промислові та будівельні матеріали. Україна фактично годує державу-окупанта, годує окупаційну армію, ми робимо все, щоб вони себе відчували добре.

Що робити транспортним компаніям?

Наразі транспортникам рекомендується утриматись від відправки комерційних рейсів в Крим. Необхідно дочекатися прийняття рішень з вказаних питань.

Які законодавчі рішення можна очікувати?

Прогнози робити важко, тим не менш, потрібно переглядати Закон про ВЕЗ «Крим», визнати реальну ситуацію та датиїй юридичну оцінку. Потрібно встановити чіткі правила, визначитись, коли можна торгувати, а коли зась. Весь цивілізований світ підтримує Україну і виступає на захист України в зв'язку з окупацією Криму РФ. Європейські та американські компанії припинили свою роботу в Криму та торгівлю з анексованим Кримом. Лише наші поставки в Крим збільшуються. Все-таки потрібно визначатись!


Володимир Ратушняк
, адвокат, керуючий партнер ЮК «Альянс Ратушняк і Партнери»

Оставьте комментарий
Войдите чтобы оставить комментарий
Войти

Похожие новости