19 березня 2013 року набирає чинності Закон України «Про аграрні розписки» № 5479-VI від 06.11.2012 року.
Необхідність прийняття Закону України «Про аграрні розписки» в пояснювальній записці обґрунтовується законодавцем практично відсутнім доступом сільськогосподарських товаровиробників до кредитних ресурсів комерційних банків та необхідністю покращення кредитування аграрного сектору економіки.
Запозичення бразильського досвіду щодо застосування фінансового інструменту у вигляді розписок-договору CPR (Cedula de Produto Rural) та запровадження інституту аграрних розписок в Україні стає можливим завдяки врегулюванню правовідносин, пов'язаних з оформленням, видачею, обігом, погашенням аграрних розписок як товаророзпорядчих документів, що надасть можливість сільгосптоваровиробникам залучати матеріально-технічні та фінансові ресурси під заставу такого специфічного об'єкта, як майбутній врожай, та, в свою чергу, створить умови для залучення коротко- та середньострокових інвестицій у сільськогосподарське виробництво. Введення в обіг аграрних розписок, що є надійним механізмом інвестування та надання товарних кредитів з високим рівнем забезпечення та захищеності здійснюваних за ними інвестицій, покликано збільшити обсяги кредитування в аграрний сектор економіки.
Запроваджений інститут аграрних розписок передбачає вже встановлену законодавцем можливість передачі в заставу майбутнього врожаю.
До прийняття Закону України «Про аграрні розписки» та запровадження інституту аграрних розписок в Україні була передбачена можливість передачі майбутнього урожаю в заставу. Так, ч. 2 ст. 576 Цивільного кодексу України визначає, що предметом застави може бути майно, яке заставодавець набуде після виникнення застави (майбутній урожай, приплід худоби тощо)
З аналізу визначення в Законі випливає схожість у трактуванні фінансової аграрної розписки та векселя, який відноситься до боргових цінних паперів |
Законом України «Про аграрні розписки» вводиться визначення поняття аграрної розписки як товаророзпорядчого документа, що фіксує безумовне зобов'язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених умовах. Залежно від виду зобов'язання законодавцем визначені аграрні розписки 2-х видів.
Товарна аграрна розписка - аграрна розписка, що встановлює безумовне зобов'язання боржника за аграрною розпискою здійснити поставку узгодженої сільськогосподарської продукції, якість, кількість, місце та строк поставки якої визначені аграрною розпискою.
Фінансова аграрна розписка - це аграрна розписка, що встановлює безумовне зобов'язання боржника сплатити грошову суму, розмір якої визначається за погодженою боржником і кредитором формулою з урахуванням цін на сільськогосподарську продукцію у визначеній кількості та якості. З аналізу визначення випливає схожість у трактуванні фінансової аграрної розписки та векселя, який відноситься до боргових цінних паперів. Фінансова аграрна розписка, як і цінний папір - вексель, посвідчує відносини позики і передбачає зобов'язання особи, що видає документ, сплатити у визначений строк кошти відповідно до зобов'язання, з тими лише особливостями, що за аграрною розпискою передбачено забезпечення сільськогосподарською продукцією, та, окрім безумовного зобов'язання здійснити дії, аграрні розписки також містять прив'язку до конкретної земельної ділянки, посіви з якої виступають предметом застави за аграрною розпискою.
Законом передбачена можливість забезпечення зобов'язання за аграрними розписками порукою фінансової установи шляхом вчинення в тексті аграрної розписки напису фінансовою установою «Поручаюся». Встановлено, що порука фінансових установ за аграрними розписками здійснюється в порядку, встановленому для операцій з авалювання векселів.
Якщо за фінансовими аграрними розписками боржник має сплатити кредитору кошти, а грошове зобов'язання забезпечене сільськогосподарською продукцією, то товарні аграрні розписки передбачають обов'язок боржника поставити кредитору сільськогосподарську продукцію в майбутньому, тобто визначений механізм за своїм змістом близький до ф'ючерсних контрактів.
На практиці може постати питання щодо дієвості зазначеного Закону України «Про аграрні розписки». Ст. 7 Закону визначає, що аграрна розписка встановлює забезпечення виконання зобов'язань боржника за аграрною розпискою заставою його майбутнього врожаю, предметом такої застави може бути виключно майбутній врожай сільськогосподарської продукції. Передбачено, що на день видачі аграрної розписки майбутній врожай сільськогосподарської продукції не може перебувати в інших заставах, ніж за аграрними розписками. Однак цією ж ст. 7 Закону передбачено, що виконання зобов'язань за аграрною розпискою може забезпечуватися додатково будь-якими передбаченими законодавством України видами забезпечення виконання зобов'язань. Цивільним кодексом України (ст. 546) визначено види забезпечення виконання зобов'язання, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Це може зумовити відмову кредитора у наданні грошових коштів, послуг, іншого зустрічного зобов'язання за договором, до укладання інших видів забезпечення виконання зобов'язання.
Щодо закупівлі зерна, практикується його закупівля за форвардними контрактами під майбутній урожай, що заключалися з Аграрним фондом, найбільш проблемним визначалося питання зберігання зерна. Відповідно, сільгоспвиробник, передаючи зерно на зберігання до елеватора, в обмін на складський документ отримував зобов'язання від складу, що нічим не забезпечувалося. Для розв'язання цієї проблеми необхідно запровадити страхування відповідальності зернових складів. Оскільки страхові компанії відмовляються страхувати відповідальність зернових складів, важливим є формування гарантійного фонду, який створюється державою, збирає страхові внески від зернових складів і, в разі неспроможності складу сплатити за зерно, яке втратило свої властивості, якість, відшкодовує вартість складських документів.
З метою ефективного використання аграрних розписок необхідним є прийняття закону щодо гарантійного фонду виконання зобов'язань |
З метою ефективного використання аграрних розписок необхідним є прийняття закону щодо гарантійного фонду виконання зобов'язань за складськими документами на зерно. Створення гарантійного фонду завершить створення цілісної системи складських документів на зерно. Прийняття зазначеного закону суттєво вплине на можливість виконання зобов'язань за товарною аграрною розпискою, що може здійснюватися шляхом передачі складських документів, які посвідчують право власності їх власника на сільськогосподарську продукцію, що зберігається на товарному складі.
Законом передбачається ведення реєстру аграрних розписок, що має бути запроваджено. Так, держателем Реєстру аграрних розписок визначено центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику. Держатель Реєстру аграрних розписок у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, наділяє осіб, які вчиняють нотаріальні дії, повноваженнями реєстраторів Реєстру аграрних розписок, які надаватимуть послуги із внесення записів до Реєстру аграрних розписок про аграрні розписки та з надання інформації з цього реєстру іншим особам. Передбачено, що аграрна розписка вважається виданою з дня її реєстрації в Реєстрі аграрних розписок.
Отже, прийняття Закону «Про аграрні розписки» створює необхідність узгодження його положень з чинним законодавством України та зумовлює необхідність прийняття нових нормативно-правових актів, необхідних для реалізації положень Закону. Прикінцеві положення Закону визначають обов'язок Кабінету Міністрів України у тридцятиденний строк з дня набрання чинності Законом забезпечити приведення нормативно-правових актів у відповідність із Законом.
Позитивним аспектом новоприйнятого Закону є законодавче визначення обов'язкових реквізитів аграрної розписки. Так, обов'язкові реквізити аграрної розписки включають:
• назву залежно від виду - «Товарна аграрна розписка» або «Фінансова аграрна розписка»;
• строк поставки сільськогосподарської продукції (товарна аграрна розписка) або строк сплати коштів (фінансова аграрна розписка);
• реквізити кредитора та умови про подальшу передачу прав за аграрною розпискою;
• предмет - зобов'язання здійснити поставку сільськогосподарської продукції, визначення її кількості та якості, формули перерахунку кількості сільськогосподарської продукції у разі поставки сільськогосподарської продукції іншої якості (предмет товарної аграрної розписки), або безумовне зобов'язання сплатити грошові кошти, визначення формули розрахунку розміру грошового зобов'язання боржника, кількості та родових ознак сільськогосподарської продукції, що є невід'ємною частиною такої формули (предмет фінансової аграрної розписки);
Законодавець встановив, що категорія, що включається до предмету товарної аграрної розписки - якість сільськогосподарської продукції визначається боржником і кредитором за взаємною згодою на підставі державних стандартів України, технічних умов, технічних регламентів, класифікаторів, чинних в Україні на день видачі аграрної розписки. Передбачена можливість погодження експертної установи, у разі недосягнення боржником і кредитором згоди щодо експертної організації спір вирішується в судовому порядку.
• умови та місце поставки сільськогосподарської продукції (товарна аграрна розписка) або умови та місце сплати грошових коштів (фінансова аграрна розписка);
• опис предмета застави, у тому числі інформація щодо кадастрового номера, місця розташування, правовстановчих документів на земельні ділянки, на яких вирощується заставлений майбутній врожай сільськогосподарської продукції, в товарній аграрній розписці додатково зазначається інформація щодо кількості заставленого рухомого майна;
• дата та місце видачі аграрної розписки;
• ім'я боржника, його місце реєстрації, реєстраційний номер облікової картки платника податків (номер та серія паспорта у разі, якщо особа через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідні органи державної податкової служби) та підпис - для фізичних осіб. Найменування, адреса місцезнаходження, код ЄДРПОУ, підпис уповноваженої особи та печатка - для юридичних осіб. У разі якщо боржників два і більше, зазначаються дані всіх боржників.
У випадку необхідності Законом передбачена можливість включення до тексту аграрної розписки додаткових умов за домовленістю боржника та кредитора.
Законом визначено поняття боржника та кредитора за аграрною розпискою. Боржник - особа, яка видає аграрну розписку для оформлення свого зобов'язання здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених в аграрній розписці умовах. Кредитор за аграрною розпискою - фізична чи юридична особа, яка надає грошові кошти, послуги, поставляє товари, виконує роботи як зустрічне зобов'язання за договором, за яким боржник за аграрною розпискою видає їй аграрну розписку, наділяючи правом вимагати від нього належного виконання зобов'язань, а також фізична чи юридична особа, яка отримала права кредитора за аграрною розпискою від іншого кредитора.
Незалежно від виду аграрна розписка складається в письмовій формі на бланку та підлягає нотаріальному посвідченню |
Визначено, що незалежно від виду аграрна розписка складається в письмовій формі на бланку та підлягає нотаріальному посвідченню. Встановлено заборону переводити аграрні розписки в бездокументарну форму. Зобов'язання з аграрних розписками починають діяти з моменту нотаріального посвідчення аграрної розписки і діють до повного їх виконання. За згодою сторін, а також в окремих, передбачених законом випадках дата виконання зобов'язань за аграрними розписками може бути перенесена на наступний маркетинговий рік. Виконання боржником зобов'язань за фінансовими аграрними розписками здійснюється виключно в безготівковій формі.
Закон встановлює більш надійний механізм інвестування та надання товарних кредитів з високим рівнем забезпечення та захищеності здійснюваних за ними інвестицій. Так, зобов'язання за аграрними розписками забезпечуються майбутнім врожаєм, контроль за яким здійснює кредитор, і прискореним механізмом звернення стягнення на предмет застави. Кредитор за аграрною розпискою наділений правом самостійно або із залученням третіх осіб здійснювати моніторинг, спостереження за майбутнім врожаєм, за дотриманням технологічних процесів з можливістю доступу до земельних ділянок, на яких вирощується майбутній врожай, а також доступу до приміщень, де зберігається зібрана сільськогосподарська продукція, що є предметом застави за аграрною розпискою. У разі виявлення порушень технологічних процесів вирощування продукції кредитор наділяється правом складення акта про порушення технології виробництва та може вимагати від боржника усунути таке порушення у визначений у такому акті строк. Якщо вимоги, викладені в акті, не будуть усунуті боржником, кредитор має право самостійно або із залученням третіх осіб доростити майбутній врожай з дотриманням відповідних технологічних процесів.
Передбачений обов'язок боржника здійснити повне відшкодування витрат кредитора на здійснюване дорощування врожаю може зумовити зловживання кредитора |
Законодавцем передбачено, що витрати кредитора за аграрною розпискою на таке дорощення відшкодовуються боржником. В свою чергу, передбачений обов'язок боржника здійснити повне відшкодування витрат кредитора на здійснюване дорощування врожаю може зумовити зловживання кредитора та накладення невиправдано великих витрат, що мають бути відшкодовані боржником, доцільно обмежити право кредитора на відшкодування витрат певними розумними межами.
Законом передбачено право боржника при непогодженні з вимогами, викладеними в акті про порушення технології виробництва, звернутися до організації, спеціально уповноваженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, для вирішення такого спору. Зазначено, що вказана організація зобов'язана розглянути спір та прийняти остаточне рішення у спорі, яке буде обов'язковим для сторін, протягом двох робочих днів з дня отримання скарги. Однак за відсутності рішення вказаної вище організації протягом зазначеного строку скарга боржника вважається безпідставною та відхиленою. Також передбачено право сторін у разі незгоди з рішенням зазначеної спеціально уповноваженої організації оскаржити таке рішення до суду.
Законодавчо встановлюється можливість передання в заставу майбутнього врожаю, обсяг якого може бути в рази більшим за розмір наданого зобов'язання. Закріплено, що розмір застави повинен бути не меншим за розмір зобов'язання за аграрною розпискою та не встановлено обмежень щодо значного перевищення розміру застави.
У разі невиконання боржником зобов'язань у вказаний в аграрній розписці строк кредитор наділяється правом звернення до уповноваженої вчиняти нотаріальні дії особи за вчиненням виконавчого напису, який підлягає негайному виконанню і на підставі якого державний виконавець протягом семи днів забезпечує передачу кредитору за аграрною розпискою предмета застави аграрної розписки.
Закон встановлює черговість задоволення вимог кредитора, встановлює переважне право на задоволення своїх вимог за рахунок предмета застави кредитора за аграрною розпискою, яка була видана раніше тим самим боржником щодо тієї самої сільськогосподарської продукції.
Законодавчо закріплюється можливість передання прав кредитора за аграрною розпискою, що здійснюється шляхом здійснення на ній або на її невід'ємному додатку передавального напису «Відступлено» із зазначенням нового кредитора за аграрною розпискою. Такий напис скріплюється підписом та печаткою (за наявності) попереднього кредитора за аграрною розпискою. У разі якщо кредитор за аграрною розпискою отримав аграрну розписку від попереднього кредитора за аграрною розпискою шляхом вчинення напису про передачу, він має право задовольнити свої вимоги за рахунок майна такого попереднього кредитора або будь-якого з попередніх кредиторів, які розташовані вище його імені у списку передавальних написів, якщо в тексті передавального напису аграрної розписки не міститься застереження «без поруки».
Передбачені Законом права надають інвесторам додаткові можливості для повернення інвестицій. Законом передбачені також форс-мажорні обставини, наприклад загибель урожаю. Згідно зі ст. 7 у разі загибелі врожаю, який був визначений як застава, боржник за згодою із кредитором може замінити предмет застави аналогічним чи рівноцінним майном. Якщо ж сторони не зможуть дійти згоди, тоді автоматично заставою стає майбутній урожай, вирощений на ділянці, де загинули посіви. Передбачено право кредитора у разі відсутності предмета застави, що має бути переданий кредитору за аграрною розпискою, задовольнити свої вимоги за рахунок іншого майна боржника. Передбачена можливість задоволення вимог кредитора за аграрною розпискою за рахунок майна третьої особи, у разі відчуження боржником предмета застави третій особі, після чого третя особа набуває право регресної вимоги до боржника за аграрною розпискою.
Законодавчо закріплено положення, що забезпечує захист сільгоспвиробників від можливих зловживань кредиторів та визначає обов'язок кредитора, що отримав виконання зобов'язання за аграрною розпискою, зробити на аграрній розписці напис «Виконано», що скріплюється підписом та печаткою кредитора, та повернути аграрну розписку боржнику. У разі невиконання кредитором за аграрною розпискою передбаченого обов'язку протягом трьох робочих днів кредитор зобов'язаний відшкодувати боржнику за аграрною розпискою всі завдані йому збитки, а також сплатити визначений Законом штраф.
ВИСНОВОК:
Отже, можливість забезпечення виконання зобов'язань передачею в заставу майбутнього врожаю є не новою для українського законодавства. Однак з набранням чинності Законом «Про аграрні розписки» вводиться низка нових положень, які можуть суттєво вплинути на поширення в майбутньому аграрних розписок. Так, Законом визначено аграрну розписку як товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовність сільгоспвиробника поставити продукцію або сплатити кошти; визначаються обов'язкові реквізити аграрної розписки, визначено суб'єктний, об'єктний склад; встановлюється відносна легкість обороту аграрних розписок, що забезпечено закріпленим механізмом передачі прав кредитора за аграрною розпискою; встановлено полегшену процедуру обернення стягнення на заставлений врожай; запроваджується функціонування відкритого реєстру аграрних розписок з можливістю доступу до інформації, що в ньому розміщена. Тому, не дивлячись на наведені недосконалості, сподіваємося, що Закон України «Про аграрні розписки», який набирає чинності, позитивно вплине на розвиток кредитних відносин в аграрному секторі економіки та забезпечить широке використання аграрних розписок, що сприятиме надходженню коштів в аграрний сектор.
Юлія Курило,
адвокат,
керуючий партнер ЮФ «ЮСТ УКРАЇНА»
____________________________________________________________
«ЮРИСТ & ЗАКОН» - это электронное аналитическое издание, входящее в информационно-правовые системы ЛІГА:ЗАКОН и созданное специально для юристов и специалистов, нуждающихся в качественной аналитической информации об изменениях, происходящих в правовом поле Украины. По вопросам приобретения издания «ЮРИСТ & ЗАКОН» обращайтесь к менеджерам ЛІГА:ЗАКОН или крегиональным дилерам.