"Депозитарна реформа відбулася- з гордістю відмітив Дмитро Тевелевголова НКЦБФР. - І самим кращим підтвердженням того, то усе пройшло нормально - це те, наскільки тихо вона пройшла. Немає розгромних статей в пресі, усі працюють, як працювали". Система не перестала працювати ні на хвилину, і, крім того, заслуговує на увагу короткий термін її проведення. У Польщі, приміром, депозитарій розділяв облікову і розрахункову системи 2 року.
Нагадаємо, 12 жовтня 2013 року набув чинності Закон "Про депозитарну систему України"згідно з якому функції зберігання і обліку емісійних цінних паперів покладені на Центральний депозитарій, а проведення розрахунків по операціях з ними - на Розрахунковий центр по обслуговуванню договорів на фінансових ринках.
Зараз у Національному депозитарії близько 10 тис. рахунків емітентів, а у Розрахунковому центрі на даний момент відкрито 110 поточних рахунків професійних учасників і близько 70 клірингових рахунків. З 350 хранителів перелицензирование пройшли 280 суб'єктів, ще 50 навіть не подавали документи. Також зберігається тенденція до скорочення кількості брокерів на ринку (на даний момент - 580).
До вступи в силу Закону про депозитарну систему було розроблено і зареєстровано в Мінюсті 34 нормативні акти. І це перший в історії Комісії випадокколи усі документи були підготовлені до початку роботи по новому Закону.
"Не було ніяких збоїв в роботі і в перші дні. І якщо спочатку не спостерігалося особливої активності, то нашої провини тут немає"відмічає Дмитро Чугаевскийголова правління ПАО "Розрахунковий центр по обслуговуванню договорів на фінансових ринках". Співробітники Розрахункового центру і Національного депозитарію виходили на роботу і у вихідні дніа профучастники, які хотіли почати роботу вже в понеділок, повинні були задепонувати свої активи в суботу або в неділю. Хто хотів, той так і зробив, стверджує пан Чугаевский.
На активності також позначився страх профучастников перед невідомим. Як розповідає Д. Чугаевский, в понеділок до нього неодноразово поступали дзвінки від осіб, яких цікавило тільки одне питання : "Пройшов якийсь реєстр"?. Що ж тоді говорити про таких професіоналів ? - запитує керівник.
Звичайно, реформа не закінчилася 12 жовтня зі вступом у силу Закону "Про депозитарну систему України". Попереду багато роботи, в частковості, є зважаючи на можливі складнощі з не актуалізованими рахунками, відмічає Олексій Тарасенкочлен Комісії. Також планується подальша модернізація вже встановлених правил.
Що ж до скарг деяких учасників ринку на необгрунтовано завищені тарифи на обслуговування рахунків в Розрахунковому центрі, то вони їх такими не вважають. І хоча від Комісії з цінних паперів в даному випадку нічого не залежить, але у разі вступу відповідних сигналів до регулятора, будуть прийняті необхідні рішення у рамках компетенції НКЦБФР, обіцяє Д. Тевелев.