Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ВАСУ розповів, чому спори з КДКА відносяться до адміністративної юрисдикції

17 жовтня 2013, 09:06
208
0
Автор:
Реклама

Оскільки функції, з метою реалізації яких діють органи адвокатського самоврядування, визначені ст. 46 Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" (далі - Закон), є публічно-правовимито поділа, пов'язані з виконанням цих функцій, належить вирішувати за правилами адміністративного судочинства. Ця правова позиція Вищого адміністративного суду викладена в листі від 19 вересня 2013 року № 1278/12/12-13.

ВАСУ вказав, що згідно ст. 46 Закону до організаційних форм адвокатського самоврядування, зокрема, віднесені: з'їзд адвокатів України, Рада адвокатів і ради адвокатів регіонів, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури і кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури, Вища ревізійна комісія адвокатури і ревізійні комісії регіонів.

З'їзд адвокатів України призначає своїх представників в Раду адвокатів, у Вищу кваліфікаційну комісію адвокатів, у Вищу ревізійну комісію адвокатів, а також у Вищу раду юстиції, яка є конституційним органом. Відповідно до ст. 54 Закони з'їзд адвокатів, приймаючи рішення про сплату щорічних внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, може визначити відповідальність за їх несплату, у тому числі дисциплінарну.

На Раду адвокатів і ради адвокатів регіонів, які формуються відповідно з'їздом адвокатів і регіональними конференціями адвокатів, закон покладає забезпечення ведення Єдиного реєстру адвокатів України і надання витягань з нього. По приписах ст. 45 Карного процесуального кодексу захисником не може бути адвокат, відомості про яке не внесені в Єдиний реєстр адвокатів України, а звідси - він не може здійснювати конституційну функцію забезпечення права на захист від звинувачення.

Згідно абз. 1 ч. 1 ст. 50 Закону з метою визначення рівня професійної підготовленості осіб, що виявили намір отримати право на заняття адвокатською діяльністю і вирішення питань про дисциплінарну відповідальність адвокатів утворюється кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури.

По сенсу п. 3 Положення про Вищу кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури функції по відбору, атестації осіб, що виявили намір займатися адвокатською діяльністю, являються публічно-правовими. Рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржене впродовж 30 днів з дня його прийняття у Вищий кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури або в суді.

Виходячи з системного аналізу цих норм ВАСУ роз'яснив, що діяльність адвокатури спрямована, зокрема, на забезпечення гарантованої державою можливості будь-якій особі незалежно від характеру його правовідносин з держорганами, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, юр- і фізособами вільно, без неправомірних обмежень отримувати допомогу з юридичних питань. Таким чином, функції, реализирующиеся органами адвокатського самоврядування, є публічно-правовими, і спори, пов'язані з виконанням цих функцій, повинні вирішуватися за правилами адміністративного судочинства.

Нагадаємо, що 11 вересня 2013 року Вищий спеціалізований суд України по розгляду цивільних і карних справ виніс визначенняу якому вказав, що спори за участю ВКДКА відносяться до публічно-правових і підлягають дозволу за правилами Кодексу адміністративного судочинства.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини