Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ВАСУ роз'яснив юрисдикцію по спорах відносно стягнення заборгованості по бюджетних позиках

15 жовтня 2013, 13:11
191
0
Автор:
Реклама

У зв'язку з виникненням в судовій практиці питань, пов'язаних із стягненням з суб'єктів господарювання заборгованості по бюджетних позиках, на підставі п. 4 ч. 1 ст. 32 Закони "Про судоустрій і статус суддів" Вищий адміністративний суд України видав інформаційний лист від 10.10.2013 р. № 1385/12/13-13.

П. 1 підрозділу 19 розділу ХХ НК встановлено, що погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (АР Крим або територіальною общиною міста) по кредиту (займу), притягненому державою (АР Крим або територіальним суспільством міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також по кредиту з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) і пеню) здійснюється в порядку, визначеному главою 9 розділу II НК. Ця глава регулює питання погашення податкового боргу платника податків.

Відповідно ці норми хоча і не перетворюють заборгованість суб'єктів господарювання перед державою в різновид грошових зобов'язань по податках, але все таки встановлюють, що така заборгованість погашається в однаковому з податковим боргом порядку.

Правовідносини, що виникають при погашенні податкового боргу, є публічно-правовими. При цьому органами стягнення є органи прибутків і зборів, при вжитті заходів, спрямованих на погашення відповідної заборгованості, діють у виконання своїх владних повноважень по погашенню податкового боргу, певних НК.

Позови, спрямовані на погашення податкового боргу, підлягають розгляду адміністративними судами на підставі п. 5 ч.2 ст. 17 КАС.

Враховуючи тотожність порядку погашення податкового боргу і погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (АР Крим або територіальною общиною міста) по кредиту (займу), притягненому державою (АР Крим або територіальною общиною міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також по кредиту з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) і пеню), справи по позовах про стягнення заборгованості перед державою, вказаної в Перехідних положеннях в НК, відносяться до юрисдикції адміністративних судів.

Також відзначається, що згідно п. 1 ч.2 ст. 17 КАС юрисдикція адмінсудів поширюється на спори физ- чи юрособ з суб'єктом владних повноважень відносно оскарження його рішень, дій або бездіяльності. Вказане торкається також і подів, предметом оскарження в яких є рішення, дії або бездіяльність органів прибутків і зборів, прийнятих (досконалих) у зв'язку з погашенням заборгованості перед державою, вказаної в Перехідних положеннях в НК (зокрема, суперечок про правомірність податкових вимог, які спрямовуються боржникам при погашенні відповідної заборгованості).

Також ВАСУ 10 жовтня видав ще одно лист відносно інформування про правову позицію Суду у справі № 826/719/13-а. Детальніше в матеріалі: Витрати, понесені платником податків у зв'язку з продажем товарів пов'язаним особам, не можуть перевищувати прибутки від такого продажу, - ВАСУ.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини