Законодавством розмежовані поняття "добровільна відмова власника від права на земельну ділянку" і "відчуження земельної ділянки за рішенням власника" як основи припинення права на земельну ділянку. Про це нагадало Госземагентство в листі від 22 серпня 2013 року № 15203/17/4-13.
Роз'яснено, що ст. 140 Земельного кодексу визначені підстави припинення права власності на земельну ділянку, а саме:
а) добровільна відмова власника від права на земельну ділянку;
б) смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця;
в) відчуження земельної ділянки за рішенням власника;
г) звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора;
г) відчуження земельної ділянки за мотивами громадської необхідності і для громадських потреб;
д) конфіскація за рішенням суду;
е) невідчуження земельної ділянки іноземними особами і особами без громадянства у встановлений термін у випадках, визначених сьогоденням ЗК.
Згідно ст. 142 ЗК припинення права власності на земельну ділянку у разі добровільної відмови власника землі на користь держави або територіальної общини здійснюється по його заяві у відповідний орган.
Підпунктом "б" пункту 15 розділу X "Перехідні положення" ЗК встановлено, що до 1 січня 2016 року не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, що знаходяться у власності громадян і юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), окрім передачі їх в спадок, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку згідно із законом і вилучення (викупу) земельних ділянок для громадських потреб, а також окрім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвестор-учасникові угоди про розділ продукція для здійснення діяльність по такий угода.
Таким чином, Госземагентство вважає за можливе реалізацію права громадян і юрособ на добровільну відмову від права власності на земельні ділянки відповідно до законодавства.