1. Міжнародним финорганизациям дозволена емісія облігацій в Україні
7 жовтня набув чинності Закон № 400 - VII яким Закон "Про цінні папери і фондовий ринок" доповнений статтею 10-1, регулюючій особливості емісії облігацій міжнародних фінансових організацій.Так, змінами визначено, що міжнародні фінансові організації можуть здійснювати в порядку, встановленому НКЦБФР, емісію процентних або дисконтних облігацій виключно шляхом публічного розміщення на українських фондових біржах, включених Комісією за результатами конкурсного відбору в затверджений перелік. При цьому емісії облігацій міжнародних фінансових організацій обслуговуються в депозитарній системі України. Важливо відмітити, що згідно з положеннями документу центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, за узгодженням з НБУ надає дозвіл на здійснення міжнародною фінансовою організацією емісії облігацій. Крім того, передбачено, що розміщення, продаж і погашення вказаних облігацій здійснюються в національній валюті.
2. Парламент уточнив перелік финуслуг
ВР прийняла Закон про внесення змін до ст. 4 Закони "Про фінансові послуги і державне регулювання ринків фінансових послуг" (проект № 0977), яким доповнено перелік финуслуг.
Так, згідно із Законом фінансовими послугамисеред іншого, вважаються:
- операції з іпотечними активами з метою емісії іпотечних цінних паперів;
- послуги, що надаються банками відповідно до Закону "Про банки і банківську діяльність";
- управління майном для фінансування об'єктів будівництва і здійснення операцій з нерухомістю відповідно до Закону "Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла і операціях з нерухомістю".
При цьому вказано, що надання фінансових послуг, не включених в згаданий перелік, забороняється.
3. ВР прийняла антирейдерські зміни в законодавство
10 жовтня ВР прийняла Закон відносно протидії протиправному поглинанню і захопленню підприємств (урядовий проект № 0887)яким внесені зміни в ряд нормативно-правових актів чинного законодавства, серед яких : ГК, ХК, УК, закони про хозобществах, держреєстрації юрособ і фізосіб-підприємців, відновленні платоспроможності боржника або визнанні його банкротом, про рекламу та ін.
Документом, зокрема, передбачаються:
1. Нормы відносно визначення територіальній компетенції господарських судів при розгляді корпоративних суперечок, застосування забезпечувальних заходів при розгляді корпоративних суперечок, карній відповідальності за підробку документів для держреєстрації юрособ, захоплення об'єктів підприємства, отримання фіктивних прав на майно підприємства (у тому числі корпоративні права).
2. Положення про ліквідації юрособ: викладається в новій редакції порядок відміни держреєстрації засновницьких документів на підставі рішення суду і регулюється порядок дій при форс-мажорних обставинах, що перешкоджають здійсненню реєстраційних дій.
3. Введення карної відповідальності осіб за підробку документівщо надаються для держреєстрації юрособи, за підробку документів, що подаються для держреєстрації припинення юрособи на підставі судового рішення про ліквідацію юрособи-банкрота або для держреєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП на підставі судового рішення про визнання фізособи-підприємця банкротом; за підробку документів, бланків, друку, штампів і їх використання і т. д.
4. Розширення повноважень НКЦБФР відносно здійснення Комісією експертизи в справах, що виникають з корпоративних стосунків і розглядаються господарським судом, у разі її призначення.
4. Визначені вимоги до договору про кліринг
Рішенням № 1527 НКЦБФР ствердила вимоги до договору про кліринг і розрахунки по угодах відносно цінних паперів (про надання клірингових послуг).
Так, особами, що здійснюють кліринг, відповідно до Вимог, являються: Розрахунковий центр, Центральний депозитарій або клірингова організація. При цьому договір полягає між особою, що здійснює кліринг, і фондовою біржею. Згідно з цією угодою між цими особами здійснюється обмін інформацією, необхідною для забезпечення виконання укладених на фондовій біржі угод з цінними паперами. Крім того, при укладенні договору кожна із сторін повинна надати іншій стороні на вимогу завірені в установленому порядку копії документів, що підтверджують правовий статус, обов'язкові реквізити і повноваження осіб, що укладають договір.
Серед іншого, затверджені також вимоги до договору про розрахунки в цінних паперах за результатами клірингу.
5. Миндоходов нагадало про особливості обкладення ПДВ IT- продукції
Миндоходов в наказі № 536роз'яснюючи особливості законодавчої регламентації обкладення ПДВ операцій з поставки IT- продукції, відмічаєщо звільнення від обкладення ПДВ поширюється не на окремих суб'єктів господарювання, а на операції з поставки товарів/послуг.
Так, в документі вказується, що звільнення від обкладення ПДВ операцій з поставки програмної продукції застосовується в обов'язковому порядку без можливості відмови від застосування цієї пільги. Крім того, звільнення від обкладення ПДВ операцій з поставки програмної продукції не залежить від реєстрації платника ПДВ як суб'єкта, що застосовує особливості оподаткування на прибуток підприємств суб'єктів індустрії програмної продукції, передбачені п. 15 подразд. 10 разд. XX НК, оскільки застосовується до таких операцій, а не суб'єктів.
У свою чергу, пільги по ПДВ на софтвер поширені не лише на підприємства IT- індустрії.
6. Звіти по ЕСВ в Миндоходов можна присилати в електронному вигляді
Звіти про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове соцстрахування в органи Миндоходов можна присилати у електронному вигляді. За словами фахівців Міністерства, такий формат звітності заощадить платникам податків час і засоби. Адже в паперовому виді звітність треба подавати особисто тільки в Центри обслуговування платників податків, а відправлена поштою вона не приймається. Визначено, що для електронного звіту платникам необхідно викачати відповідне програмне забезпечення і отримати цифровий підпис, Миндоходов, що надається, безкоштовно.
Відмітимо також, що "старі" рішення про нарахування пені по сплаті ЕСВ оскаржаться в ПФ.
7. НКЦБФР затвердила нові вимоги до вексельних бланків
НКЦБФР рішенням № 1681 визначила нові вимоги до виду, форми і змісту вексельних бланків. Вказано, що гарнітура і кегль шрифту тексту мають бути підібрана так, щоб текст добре читався на тлі графічного оформлення, а також відмічено, які початкові дані повинен містити в собі такий документ.
Крім того, передбачено, що система захисту вексельних бланків від підробки повинна включати елементи захисту паперу і елементи захисту, які досягаються використанням спеціальних засобів друку, спеціальних елементів дизайну і спеціальних фарб. У додатках до рішення затверджені офіційні форми перевідного і простого векселів.
8. З реєстру РРО виключені старі моделі
Миндоходов наказом № 522 ствердило нову редакцію Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. Так, до переліку сертифікованих приладів увійшли 69 моделей касових апаратів. Це апарати, що відповідають сучасним вимогам і що забезпечують передачу контрольно-звітної інформації органам прибутків і зборів в електронній формі. Особливістю нової редакції стало виключення з реєстру старих моделей реєстраторів розрахункових операцій - апаратів, що не передавали звітність в електронній формі.
Нагадаємо, що з 2013 року користувачі касової техніки повинні звітувати в органи Миндоходов в електронному вигляді. Для технічного переоснащення платникам встановлений перехідний період до 1 січня 2014 року - з цієї дати вводиться відповідальність за непредставлення електронної звітності.
9. Затверджений порядок відбору інвестиційних проектів
Кабмін постановою № 715 ствердив Вимоги до інвестиційних проектів в пріоритетних галузях економіки і Порядок відбору, схвалення і реєстрації інвестиційних проектів. Нормативно-правовим актом встановлений перелік документів, що надаються разом із заявою суб'єктами господарювання для участі у відборі, а також інвестиційних проектів, які не допускаються для участі у відборі.
Відмітимо, що реалізація інвестиційного проекту передбачається у пріоритетній галузі економіки, визначеної Кабміном, а також на знову створеному або діючому підприємстві, на якому буде проведена реконструкція або модернізація.
Нагадаємо також, що прийнятий Закон про особливості здійснення інвестиційної діяльності в Криму.
10. Ухвалений за основу законопроект про спрощення процедури відкриття бізнесу
8 жовтня ВР за основу був прийнятий законопроект № 2258а відносно спрощення порядку відкриття бізнесу. Документом, зокрема, передбачається:
1. Відміна вимоги відносно стягнення реєстраційного збору за проведення держреєстрації юрособи і фізособи-підприємця.
2. Надання можливості подачі держреєстраторові при проведенні держреєстрації юрособ і фізосіб-підприємців відомостей, необхідних для реєстрації такої особи органами податкової служби в якості платника ПДВ, єдиного податку, інших податків і зборів (у випадку якщо відповідно до закону або за рішенням особи передбачена реєстрація особи як платника відповідного податку).
3. Здійснення держреєстрації юрособ і ФОП шляхом надання електронних документів без обов'язкового використання електронного цифрового підпису за допомогою інших способів ідентифікації особи заявника.
4. Відмова від обов'язковості у використанні друку суб'єктами частки права і перехід до добровільного використання такого друку.
5. Розширення об'єму відомостей з Єдиного держреєстру юрособ і фізосіб-підприємців, до яких надається доступ на офіційному сайті спеціально уповноваженого органу з питань держреєстрації.
Відмітимо також, що депутати схвалили ініціативу по скороченню дозвільних документів.
Про те, що цікавого для бізнесу сталося минулого тижня, читайте в нашому попередньому матеріалі.
Ці і багато інших законодавчих актів, а також їх правовий аналіз ви завжди можете знайти в системах ЛІГА :ЗАКОН і на сайті ЮРЛИГИ.