Поліпшити ситуацію, що склалася з виконанням рішень Європейського суду з прав людини (далі - ЕСПЧ) в Україні, Мінюст вирішив за допомогою наказу № 1989/5взаємодії Державної старанної служби (далі - ГИС) і Секретаріату Урядового уповноваженого, що регламентує питання, у справах Європейського суду з прав людини (далі - Секретаріат) відносно виконання рішень ЕСПЧ (детальніше про документ читайте в новині ЮРЛИГИ "Діє наказ Мінюсту, покликаний поліпшити виконання рішень ЕСПЧ").
Документ детально прописує особливості взаємодії між ГИС і Секретаріатом, вказує, в які терміни і які саме дії повинні здійснити ці держструктури. У наказі також відмічено, що у разі потреби Секретаріат має право безпосередньо отримати інформацію про здійснення старанного виробництва, а також копії матеріалів старанного виробництва і інші необхідні документи у відповідному органі ГИС. Якщо рішення суду не виконане, його виконання знаходиться на постійному контролі ГИС до повного виконання рішення національного суду.
Крім того, в наказі Міністерства визначається, що після отримання рішення ЕСПЧ, яким держава зобов'язується виконати рішення національного суду, ГИС впродовж місяця після отримання перекладу рішення ЕСПЧ організовує перевірку виконання і вживає заходи до виконання рішення національного суду, щомісячно звітуючи перед Секретаріатом.
ЮРЛИГА вирішила з'ясувати, чи може на практиці наказ Мінюсту № 1989/5 змінити ситуацію відносно виконання судових рішень в Україні.
З метою поліпшення процедури
Відповідаючи на питання про можливі наслідки практичної дії наказу № 1989/5старший юрист міжнародної юридичної фірми BEITEN BURKHARDT Данило Федорчук відмічає, що в цілому наказ можна було б тільки вітати, проте виникають дуже серйозні сумніви відносно того, чи буде він мати хоч би мінімальний позитивний ефект.
Данило Федорчук |
Партнер АТ "З.Т. Партнерс" Сергій Тюрин вважає, що прийняття наказу Мінюсту можна розцінювати логічним завершенням процедури захисту прав Європейським судом з прав людини. Адже очевидно, що відсутність дієвого контролю як з боку судового органу, що прийняв те або інше рішення, так і з боку європейських інституцій в питаннях його належного виконання створює грунт для безвідповідального відношення і неконтрольованого ходу передбачених національним законодавством процедур.
"Річ у тому, що хронічне невиконання рішень національних судів Україна найчастіше виправдовує відсутністю достатнього бюджетного фінансування (банальне "грошей немає"). І хоча таке виправдання вже багаторазово признавалося ЕСПЧ неспроможним (а нещодавно знайшло віддзеркалення і в практиці Верховного Суду України : постанова від 15.05.2012 р. у справі № 3-28гс12), ситуація жодним чином не міняється. Той же Закон "Про гарантії держави по виконанню судових рішень" встановлює, що виконання рішень суду про стягнення засобів здійснюється за рахунок власних грошових коштів відповідача, а при їх відсутності - в межах бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду. А тому у відсутність бюджетного фінансування усі "гарантії" і "зобов'язання" України перетворюються на ілюзорну белетристику", - резюмує старший юрист МЮФ BEITEN BURKHARDT.
При цьому пан Федорчук нагадує, що порушення права на справедливий суд (ст. 6 Європейській конвенції) у формі невиконання рішень власних (національних) судів - справжній "бич" України: ця категорія складала понад 50 % усіх справ (458 з 893), розглянутих ЕСПЧ відносно нашої країни, на початок 2013 р.
"У пілотному рішенні відносно України у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України" (Yuriy Nikolayevich Ivanov v. Ukraine) (заява № 40450/04, рішення від 15.10.2009 р.) ЕСПЧ констатував наявність структурних проблем, що носять широкомасштабний і комплексний характер і лежать в основі систематичного невиконання Україною рішень судів, попутно охарактеризувавши відношення України до ситуації, що склалася, як "майже повне небажання вирішувати вказані проблеми". В результаті Україну зобов'язали вжити ефективні заходи захисту юридичного характеру, здатні вирішити проблему з невиконанням рішень судів. Тут же ЕСПЧ (вже у котрий раз) звернув увагу України на те, що відсутність бюджетного фінансування не може бути виправданням невиплати позивачеві присудженої рішенням суду суми компенсації"- доводить свою правоту старший юрист.
Крім того, він повідомляє, що у виконання цього рішення були внесені зміни у Закон "Про старанне виробництво", значно прискорюючі процедуру сплати позивачам у справах, виграним в ЕСПЧ; ухвалений Закон "Про гарантії держави по виконанню судових рішень" (2012), згідно з яким "держава гарантує виконання рішення суду про стягнення засобів і зобов'язання зробити певні дії" з державних органів, державних підприємств (установ, організацій) і підприємств, відносно яких діє мораторій (т. е. що мають державну долю не менше 25 %). Проте, на думку старшого юриста, "віз і нині там"; більше того, Україна не виконує вчасно до 90 % рішень і самого ЕСПЧ, що призводить до подачі громадянами усе нових позовів, що задовольняються автоматично.
Сергій Тюрин |
"На благу справу": можливі плюси і мінуси дії документу
Пан Тюрин вважає, що прийняття Мінюстом наказу № 1989/5, в цілому і на перспективу, стане, звичайно ж, позитивним кроком в захисті прав громадян, визнаних на міжнародному рівні. Так, на його думку, не дивлячись на те, що Україна приєдналася до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, тим самим прийнявши її приписи як частину національного законодавства, правозастосування цих норм (у т. ч. і про обов'язковість виконання рішень ЕСПЧ) залишається проблематичним. Про це свідчать статистичні дані Комітету міністрів Ради Європи, безпосередньо контролюючого виконання рішень ЕСПЧ. Згідно з резолюціями Ради Європи близько 90 % рішень суду знаходиться під посиленим контролем, що може говорити про відсутність їх виконання.
"Важливим позитивним аспектом є введення термінів, впродовж яких національні органи зобов'язуються виконувати певні дії, оскільки саме вони можуть сприяти підвищенню ефективності в роботі системи виконання рішень Європейського суду", - висловився партнер АТ "З.Т. Партнерс".
Що стосується негативної сторонито, як він резюмує, на жаль, можна припустити, що навіть якщо система органів старанної служби і зможе здійснити швидке впровадження вказаних приписів на практиці, сама статистика виконання рішень ЕСПЧ від цього в позитивну сторону не зміниться.
"Написанню змістовних звітів і демонстрації видимості роботи наш чиновник навчений вже давно. Це означає, що без загального підвищення правосвідомості і без неухильного застосування на практиці принципу обов'язковості виконання закону впровадження найкращих практик контролю може залишитися бездіяльним, а сам документ - декларативним", - підсумував пан Тюрин.
Чого ж варто чекати?
Данило Федорчук констатує, що Україні слід чекати тільки збільшення сум компенсацій по позовах.
"З літа 2012 р. ЕСПЧ практикує "пакетне" ухвалення рішень у українських справах з аналогічними обставинами (т. нз. "клонові справи"), коли в один день виноситься відразу по 150 - 250 рішень, позивачів, що задовольняють вимоги. Більше того, все вище стають суми, що присуджуються юридичним особам, що часто сприймає звернення в ЕСПЧ як останню надію на справедливість і тому вже морально готовим чекати рішення роками. Наприклад, в справі "Агрокомплекс проти України" (заява № 23465/03) ЕСПЧ зобов'язав Україну виплатити доки рекордні 27 млн. євро в якості компенсації за неможливість стягнення плати за поставлений товар (сиру нафту) з державного підприємства "Лисичанський НПЗ" (рішення про справедливу сатисфакцію від 25.07.2013)"- наводить приклади старший юрист.
Таким чином, на думку пана Федорчука основна проблема України - відсутність достатніх засобів у бюджеті - наказом жодним чином не вирішується. Зобов'язання ГИС вжити заходи до виконання викликає щонайменше нерозуміння: адже, як правило, з моменту подачі позову в ЕСПЧ до моменту винесення ухвали проходить не менше 6 років, і якщо ГИС не змогло забезпечити виконання рішення національного суду в цей термін, наївно вважати, що надалі виконання буде успішним. Частенько за цей термін боржник або зникає, або ж його фінансове положення як мінімум не покращується, а тому ГИС буде вимушений проводити стягнення за рахунок засобів і так хронічно "дірявого" бюджету.
Проте, на його розсуд, справжня проблема з валом рішень ЕСПЧ набагато глибше і полягає у повній відсутності якої б то не було персональної відповідальності конкретних чиновників і суддів за наплювацьке відношення до прав людини простих українців, що призводить до усіх нових рішень ЕСПЧ у практично аналогічних справах. "А що ще гірше, платять за ці систематичні порушення зовсім не чиновники, а ті самі громадяни, чиї права день у день порушуються, оскільки ці засоби державного бюджету знімаються з інших статей витрат - на медицину, освіту, інфраструктуру. А тому державу (тому ж Мінюсту) наслідувало б більше зусиль витрачати не на створення свідомо нездійсненних правил і порядків, а на стягнення засобів, сплачених за рахунок бюджету в рахунок виконання рішення ЕСПЧ, з конкретних фізичних осіб, з вини яких порушення було допущене, незважаючи на їх мундири і звання. Ефективнішого способу понизити кількість порушень (і подів проти України в ЕСПЧ) навряд чи можна собі уявити"- обурюється пан Федорчук.
"Але, як би то не було, приписи обговорюваного наказу є позитивним стимулом для удосконалення системи виконання судових рішень, що на даний момент не відповідає міжнародним стандартам в аспекті відновлення прав своїх громадян"- обнадіює С. Тюрин.
Ви можете ознайомитися з аналітичними матеріалами і консультаціями по даній і іншим тематикам, безкоштовно встановивши тест-систему ЛІГА :ЗАКОН. |