Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Топ-10 правових подій тижня для бізнесу

4 жовтня 2013, 13:06
204
0
Автор:
Реклама

1. Адміністрування ЕСВ перейшло до Миндоходов

З 1 жовтня 2013 р. Миндоходов початок процедуру адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Тепер саме Миндоходов приймає і обробляє звіти про суми нарахованого ЕСВ.

"Ми плануємо удосконалити адміністрування єдиного внеску за рахунок розширення можливостей електронного звіту. Створюються усі умови, щоб якомога більше підприємців змогло скористатися цією можливістю. Це безкоштовні електронні ключі, зручний онлайн-інтерфейс, консультації фахівців Миндоходов"- заявив Міністр А. Клименко.

Суми нарахованого єдиного внеску підлягають сплаті на рахунки органів Миндоходов, відкриті у головних управліннях Держказначейства України, інформація про яких розміщена на офіційному веб-порталі Міністерства.

Відмітимо, що одночасно набули чинності нормативно-правові акти відносно обліку платників ЕСВ, у тому числі Інструкція про порядок нарахування і сплати ЕСВ і Порядок відкриття рахунків по ЕСВ в органах Держказначейства. Крім того, Миндоходов визначилося, як страхувальники повинні подавати звіт по ЕСВа також розробило електронні формати документів звітності по ЕСВ.

2. Набув чинності Порядок ведення Реєстру аграрних розписок

З 1 жовтня 2013 р. набуло чинності постанова Кабміну № 665яким затверджуються вимоги до Реєстру аграрних розписок і порядок його ведення.

Реєстр створений з метою накопичення, обробки, зберігання і представлення інформації про видані аграрні розписки, а також про осіб, що є боржниками і кредиторами по таких розписках.

Такий Реєстр вестиме Минагрополитики в електронному вигляді. Реєстраторами виступають державні нотаріальні контори, приватні нотаріусинаділені повноваженнями по внесенню в Реєстр відповідних записів, а також видачі виписок і довідок з Реєстру.

3. Укргосреестр нагадує, що суб'єкти господарювання повинні перейти на КВЕД-2010 до кінця року

Укргосреестр нагадує, що з 1 січня 2012 р. набув чинності новий Національний класифікатор України ДК 009:2010 "Класифікація видів економічної діяльності" (КВЕД-2010). При цьому наказом Мінекономрозвитку від 07.02.2013 р. № 113 дія Національного класифікатора України ДК 009:2005 "Класифікація економічних видів діяльності" (КВЕД-2005) відновлено до 31 грудня 2013 р.

Законом "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців" передбачено, що у разі зміни суб'єктом господарювання виду діяльності держреєстраторові необхідно надати пакет документів для внесення відповідних змін до відомостей, що містяться в реєстрі.

4. Підприємців штрафуватимуть за відмову споживачеві в розрахунку платіжною картою

Уряд підтримало підготовлений Мінекономрозвитку проект постанови КМУ, якою, з метою захисту прав споживачів при використанні платіжних засобів, вносяться зміни в Положення про порядок накладення і стягнення штрафів.

Документ передбачає, що за обмеження або відмову в реалізації прав споживачів відносно можливості розраховуватися платіжними картами на суб'єктів господарювання накладатиметься стягнення у виді штрафу у розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян. Таким чином, з прийняттям вказаної постанови споживачі можуть вимагати у усіх суб'єктів господарювання, де встановлені касові апарати, приймати в оплату електронні засоби платежу.

Закон забороняє яким-небудь чином обмежувати використання споживачем електронних платіжних засобів, якщо відповідно до законодавства продавець зобов'язаний приймати їх до оплати.

5. НКЦБФР визначила вимоги до договору про обслуговування рахунку в цінних паперах

НКЦБФР рішенням № 1412 ствердила Вимоги до договору про обслуговування рахунку в цінних паперах.

Дія норм документу, відповідно до його положень, поширюється на власників, у тому числі держава/територіальне суспільство, управління цінними паперами якого здійснює суб'єкт управління об'єктами державної/комунальної власності, визначений згідно із законодавством, співвласниками цінних паперів, нотаріусів, на депозит яких внесені цінні папери, і депозитарні установи при укладенні договору про обслуговування рахунку в цінних паперах, внесенні змін до нього.

Договір полягає між депонентом і депозитарною установою. На його основі депозитарна установа в установленому порядку відкриває рахунок в цінних паперах депоненту і веде на нім облік цінних паперів, що належать власникові, співвласникам цінних паперів, у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідному кредиторові, а також облік прав вказаних осіб на цінні папери, що враховуються на певному рахунку в цінних паперах, і обмеження таких прав. Крім того, у Вимогах детально прописується, які положення забороняється включати в Договір, а також які норми він повинен містити. При цьому відповідальність депонента і депозитарної установи визначається в Договорі відповідно до закону.

Важливий також той момент, що в документі передбачено, що при укладенні договору кожна із сторін повинна надати іншій стороні на вимогу засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують правовий статусобов'язкові реквізити і повноваження осіб, що укладають Договір.

6. Нацбанк передумав відносно зарахування активів на покриття об'єму обов'язкових резервів

Нацбанк замінив свій лист № 19-015/14912у якому роз'яснював питання регулювання грошово-кредитного ринку. Так, в листі НБУ № 19-015/15144 було вказано, що банкам дозволено зараховувати для покриття обов'язкових резервів, які повинні формуватися і зберігатися на кореспондентському рахунку банку в Нацбанку, наступні активи:

1) придбані ними:

- облігації внутрішніх державних позик, номінованих в інвалюті, у розмірі 10 % їх балансової вартості в гривневому еквіваленті;

- довгострокові облігації внутрішніх державних позик в нацвалюті з терміном звернення (згідно з умовами первинного випуску) більше 3600 днів у розмірі 100 % їх балансової вартості;

2) залишки грошових коштів, що знаходяться на рахунках банку 1500 "Кореспондентських рахунків, відкритих в інших банках" і 1502 "Засоби банків в розрахунках", відкритих в ПАО "Розрахунковий центр обслуговування договорів на фінансових ринках", у розмірі 100 %.

Проте Нацбанк звернув увагу, що вказані активи також зараховуються у покриття об'єму обов'язкових резервів, який банк повинен зберігати щодня на початок операційного дня на своєму кореспондентському рахунку в НБУ (згідно п. 5 постанов № 371 "Про деякі питання регулювання грошово-кредитного ринку" цей об'єм повинен складати не менше 60 % суми обов'язкових резервів, сформованих за попередній звітний період резервування, з урахуванням покриття наведеними вище активами у відповідних розмірах).

Нагадаємо, що в попередньому листі НБУ № 19-015/14912 йшлося про те, що ці активи не зараховуються у покриття об'єму обов'язкових резервів, який банк повинен зберігати щодня на початок операційного дня на своєму кореспондентському рахунку в Нацбанку. Крім того, банкіри підтримали рішення НБУ по зниженню рівня долларизации економіки.

7. Кабмін хоче розвивати державно-приватне партнерство

Кабмін розпорядженням від 14.08.2013 р. № 739-р схвалив Концепцію розвитку державно-приватного партнерства в Україні на 2013 - 2018 рр.

Згідно з положеннями нормативного акту мета Концепції полягає у встановленні єдиного підходу до розробки механізму ефективної взаємодії між органами державної влади, ОМС, приватним сектором і інститутами громадянського суспільства на принципах державно-приватного партнерства для забезпечення успішної реалізації проектів, спрямованих на поліпшення показників національної економіки, якості життя населення і стану природного довкілля.

Державна фінансова підтримка державно-приватного партнерства повинна передбачати надання прямої фінансової підтримки, а також удосконалення нормативно-правової бази з питань забезпечення розвитку державно-приватного партнерства і його адаптацію до законодавства ЄС.

Так, розпорядженням № 739-р Кабмін доручив Мінекономрозвитку разом із зацікавленими центральними органами виконавчої влади за участю Національної академії наук розробити і подати до 1 грудня 2013 р. проект закону "Про Стратегію розвитку державно-приватного партнерства в Україні".

8. Безпідставне неприйняття податкової накладної можна розцінювати як протиправна бездіяльність, Держпідприємництва

Держпідприємництва повідомилощо відповідно до ст. 201 Податкового кодексу при здійсненні операцій з поставки товарів/послуг продавець зобов'язаний надати покупцеві податкову накладну і зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому згідно НК якщо спрямовані податкові накладні сформовані з порушенням вимог, передбачених Кодексом, впродовж операційного дня продавцеві спрямовується квитанція в електронному вигляді в текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді з вказівкою причин.

У зв'язку з цим факт безпідставного неприйняття податкової накладної органами прибутків і зборів можна розцінювати як протиправну бездіяльність контролюючого органу і оскаржити у порядку, визначеному ст. 56 Податкового кодексу України, або до суду.

9. Планується посилити покарання за корупцію і збільшити штрафи для юрособ

Нещодавно Кабміном був зареєстрований законопроект № 3312, яким планується посилити санкції за ряд корупційних злочинів.

Так, документом встановлюється, що в Україні підлягають відповідальності іноземці або особи без громадянства, якщо вони зробили в співучасті з посадовцями, що є громадянами України, будь-який із злочинів, передбачених статтями 368, 368-3, 368-4, 369, 369-2 УК. Також ряд змін передбачений відносно карній відповідальності юрособ. Зокрема, збільшується сума штрафу, який суд може застосувати до юрособиз 5 - 75 тис. неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян до 10 - 150 тис. НМДГ.

У свою чергу, злочини, передбачені ст. ст. 209, 306, ч. 1 і 2 ст. 368-3, ч. 1 і 2 ст. 368-4, ст. ст. 369, 369-2 УК, визнаються досконалими в інтересах юрособиякщо вони привели до отримання ним неправомірної вигоди, або створили умови для отримання такої вигоди, або були спрямовані на ухилення від встановленої законом відповідальності (на даний момент - якщо вони спрямовані на отримання ним неправомірної вигоди або створення умов для отримання такої вигоди, а також на ухилення від передбаченої законом відповідальності).

Крім того, відмітимо, що згідно з проектом інформація про юр- і фізособах, що містить банківську таємницю, розкривається банками органам прибутків і зборів на їх письмову вимогу відносно відомостей, вказаних в деклараціях про майно, прибутки, витрати і зобов'язання фінансового характеру, у зв'язку з проведенням їх перевірки.

10. Нормы НК про трансфертне ціноутворення застосовуються при розрахунку податку на прибуток підприємств і ПДВ

Податкова в роз'ясненні відмітила, що відповідно до п. 39.7 ст. 39 Податкового кодексу норми ст. 39 "Трансфертне ціноутворення" застосовуються для визначення бази оподаткування в контрольованих операціях для цілей разд. III "Податок на прибуток підприємств" і разд. V "Податок на додану вартість" НК.

Нагадаємо, що з 1 вересня 2013 р. набув чинності Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно трансфертного ціноутворення" від 04.07.2013 р. № 408 - VII, яким вводиться механізм податкового контролю за трансфертним ціноутворенням, заснований на принципі "витягнутої руки".

Про те, що цікавого для бізнесу сталося минулого тижня, читайте в нашому попередньому матеріалі.

Ці і багато інших законодавчих актів, а також їх правовий аналіз ви завжди можете знайти в системах ЛІГА :ЗАКОН і на сайті ЮРЛИГИ.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини