Віктор Янукович сьогодні підписав Закон № 435 - VII "Про внесення змін до Карно-старанного кодексу України відносно порядку і умов відбування покарання" (проект № 1131). Закон був ухвалений Верховною Радою 5 вересня 2013 р.
Не обійшлося того дня і без скандалів. Безліч ЗМІ опублікували новини, в яких було вказано, що цей Закон був ухвалений в редакції згідно якої дозволялося засудженим до позбавлення волі, перебуваючим в ділянці соціальної реабілітації, і засудженим до обмеження свободи мати при собі мобільні телефони і аксесуари до них. Така норма в тексті проекту № 1131 дійсно була, проте, в процесі підготовки документу до другого читання депутати забракували ряд положень, у тому числі і норми відносно мобільних телефонів.
Про першу редакцію проекту читайте в матеріалі ЮРЛИГИ : Засудженим можуть заборонити відправляти листи з нецензурними словами і вішати листівки на тумбочки.
Законом, текст якого вже з'явився на сайті ВР, встановлюється, що засудженим до обмеження свободи дозволені тривалі побачення - до 3 діб один раз в місяць і тільки з близькими родичами (дружини, батьки, діти, усиновлювачі, усиновлені, рідні брати і сестри, дід, баба, онуки). Тривалі побачення можуть надаватися і дружинам, які проживали однією сім'єю, але не знаходилося в зареєстрованому шлюбі. Тривалі побачення при реєстрації браку надаються поза чергою.
Згідно із Законом під час змісту в ділянці карантину, діагности і розподіли побачення засудженим не надаються, окрім побачень з адвокатом (така норма раніше була відсутня).
Також запропоновано не обмежувати засуджених, перебуваючих у виховних колоніях, в короткострокових побаченнях. На даний момент - короткострокове побачення можливо раз на місяць.
Крім того, Законом в новій редакції викладений перелік заборон для засудженихзокрема додано до ч.4 ст. 107 Кодексу:
- завішувати або міняти без дозволу адміністрації колонії спальні місця, а також обладнати їх комунально - побутових і інших службових або виробничих приміщеннях;
- готувати і приймати їжу в непередбачених для цього місцях, виносити продукти харчування з їдальні без дозволу адміністрації колонії;
- палити в дисциплінарних ізоляторах, карцерах, приміщеннях камерного типу (поодиноких камерах) і виховних колоніях, а також в не відведених для цього місцях;
- наносити собі або іншим особам татуювання;
- тримати тварин;
- робити, зберігати саморобні електроприлади і користуватися ними, ін.
Засудженим, на яких накладено дисциплінарне стягнення у вигляді приміщення в дисциплінарний ізолятор, карцер або перекладу в приміщення камерного типу (поодиноку камеру), телефонна розмова може бути надана тільки з дозволу начальника колонії як винятокдля виховної дії або у зв'язку з винятковими особистими обставинами (смерть або важка хвороба близького родича, загрозлива життю хворого, стихійне лихо, що викликає значний матеріальний збиток засудженому або його сім'ї).