Наказом від 07.08.2013 р. № 567 Мининфраструктуры затвердило Положення про порядок того, що надало звань особам командного складу морських суден.
Положення не поширюється на осіб суднової команди морських суден, осіб, що виконують службові обов'язки на судах, плаваючих під військово-морським прапором України, риболовецьких судах, прогулочних яхтах, що не займаються комерційними перевезеннями, і судах валовою місткістю менше 80 одиниць і / або потужністю головної енергетичної установки менше 55 кВт.
Відповідно до Положення звання осіб командного складу привласнюються:
- громадянам України і громадянам інших держав, що отримали схвалену морську вищу освіту в Україні;
- громадянам України і громадянам інших держав, що отримали схвалену морську освіту в схвалених морських учбових закладах колишнього СРСР, яке надавала право на те, що надало звань особам командного складу морських суден;
- громадянам України і громадянам інших держав, які на законних підставах постійно проживають на території України і отримали схвалену морську освіту в морських учбових закладах інших держав, що здійснювали або здійснюють підготовку моряків, за умови визнання в установленому порядку документів про освіту, виданих учбовими закладами інших держав (нострифікації).
Схвалена морська вища освіта - вища освіта образовательно-квалификационного рівня, отримана в схваленому морському внз по відповідній спеціальності (напряму), яке забезпечує досягнення обличчям стандартів компетентності, встановлених Кодексом після підготовки і дипломування моряків і несення вахти, з поправками, і національними вимогами для відповідних посад на судах, і завірене дипломом про вищу освіту держзразка.
Встановлено, що особам командного складу можуть привласнюватися такі звання:
- судноводіям: капітан далекого плавання, капітан малого плавання, капітан прибережного плавання, штурман далекого плавання, штурман, судноводій-механік першого класу, судноводій-механік другого класу, судноводій-механік третього класу, судноводій малотоннажного судна, судноводій-механік малотоннажного судна;
- судновим механікам: механік першого розряду, механік другого розряду, механік третього розряду, механік малотоннажного судна;
- судновим електромеханікам: електромеханік першого розряду, електромеханік другого розряду, електромеханік третього розряду;
- судновим радіофахівцям: радіоелектронщик Глобальної морської системи зв'язку при лихах і для забезпечення безпеки (ГМСББ) першого класу, радіоелектронщик ГМСББ другого класу, радіооператор першого класу, радіооператор другого класу, оператор ГМСББ, оператор-радиотелефонисты;
- судновим рефрижераторним механікам: рефрижераторний механік першого класу, рефрижераторний механік другого класу, рефрижераторний механік третього класу.
Встановлено, що звання штурмана малого плавання, яке було присвоєно обличчю командного складу до прийняття Положення, відповідає званню штурмана, передбаченому Положенням.
Обличчя, яким присвоєно звання капітана далекого плавання або механіка першого розряду, мають право на носіння відповідних нагрудних знаків.
Привласнення або підтвердження звання здійснюється Державною кваліфікаційною комісієюяка діє відповідно до ст. 51 Кодексу торгового мореплавання у порядку, певному Мининфраструктуры.