Багато юридичних компаній в Україні займаються Pro Bono послугами. Хоча це характеристика не лише юридичного бізнесу, такими послугами займаються і рекламні агенции, і аудиторські фірми. Pro Bono - це надання професійної допомоги некомерційним організаціям і незаможним людям, а також і послуги, які здійснюються зі значною скидкою (до 50 % і більше).
Наскільки прийняті в юридичному секторі послуги Pro Bono? Розглянемо, в першу чергу, практику десяти найбільших компаній по отриманому прибутку: Baker & McKenzie; Clifford Chance; Latham & Watkins; Allen & Overy; Kirkland & Ellis; Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom; Linklasters; Freshfields Bruckhaus Deringer; Jones Day; Sidley Austin. Тільки одна компанія - Kirkland & Ellis - не звітують про своїй Pro Bono активності у форматі щорічного звіту. Хоча саме ця компанія має спеціальний сайт про таких активностях компанії. Інші компанії не лише займаються Pro Bono, але і звітують про таку практику у своїх щорічних Pro Bono або КСО-звітах.
П'ять компаній з цієї десятки готують КСО-звітиосвітлюючи додатково свої соціальні і екологічні активності (Baker&McKenzie, Clifford Chance, Linklaters, Freshfields і Allen&Overy). Проте, навіть КСО-звіти часто на 60-70 % складаються із звіту про те, які послуги і як компанія надає Pro Bono. У своїх звітах компанії, в основному, розповідають про кількість Pro Bono активностей, про залученість керівників компанії, які також консультують незаможних.
По Кодексу професійної етики Американської Асоціації юристів фахівець повинен в рік присвятити не менше 50 годин практику Pro Bono. Але існує значна кількість компаній, які надають набагато більше годин. Наприклад, на рахунку юристів компанії Skadden в 2012 році - близько 1 млн годинників (1062408). За цей час можна 13979 разів злітати на місяць, побудувати 52 Ейфелевих веж, зробити 35000 автомобілів і пробігти 510 000 нью-йоркських марафонів.
Основними пріоритетними напрямами надання юристами Pro Bono послуг являються послуги для незаможних, а також по доступу до освіти, зайнятості, фінансів. Наприклад, в Америці найбільшу кількість послуг Pro Bono 28 % юристів роблять з сімейних питань, контрактів і заповітів (послуги для незаможних)., 18 % консультують громадські організації, а 16 % - споживачів. Найбільшу кількість годин Pro Bono надають юристи у фірмах із співробітниками більше 101. Найменша кількість годин - із співробітниками від 51 до 100 юристів.
Варто відмітити, що близько 88 % юристів задоволено консультуванням. Отже, Pro Bono - це чудовий інструмент підвищення задоволеності співробітників юркомпаний.
А чи є юристи, які не займаються Pro Bono? Є, і до них відносяться нормально, оскільки розуміють, що головна причина ненадання допомоги Pro Bono - це нестача часу (48 %), відсутність досвіду (28 %), або ж відсутність інтересу (9 %).
У Україні ще не так багато юркомпаний практикують Pro Bono. Як зробити, щоб їх стало більше?
Основна рада - це підвищення обізнаності про послуги Pro Bono у бізнесі, університетах (серед студентів, які також можуть допомагати консультаціями безкоштовно), в громадських організаціях (які про таку можливість іноді не знають).
Для більшої поширеності практики, необхідно створювати більше матеріалів про практики Pro Bono, а також навчати юристів, як і з чого починати послуги Pro Bono, як рахувати годинник, як залучати співробітників, як практика Pro Bono впливає на життя компанії і суспільств.
Для систематизації практик компаніям варто подумати про розробку корпоративних Pro Bono політик, і можливо - Pro Bono або КСО-звітів (наприклад, в CMS звіт готували 2 місяці, що не занадто довго). Додатково необхідно працювати з юристами компаній неюридичного сектора для залучення їх в практики Pro Bono.
Юридичні компанії, які реалізують практики Pro Bono, потребують підтримки і заохочення через конкурси. Так робить і Центр "Розвиток КСО" спільно з ЮРЛИГОЙ, організовуючи Pro Bono Awards 2013.
Марина Сапрыкинадиректор Центру "Розвиток КСО".
Нагадаємо, що нещодавно відбувся круглий стіл на тему "КСО-стратегії юрфірм : успішні практики в Україні і Європі".