Моніторинг Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини і звернення громадян до Уповноваженого показали наявність порушень конституційних прав громадян на соціальний захист у разі втрати годувальника. Суть виявленої проблеми полягає в практичному застосуванні норм ст. 33 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", яка передбачає визначення права на отримання щомісячних страхових виплат у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання осіб, що знаходилися на утриманні померлого або що мали на день його смерті право на отримання від нього зміст.
Зокрема, згідно з положеннями цієї статті, право на отримання страхових виплат у разі смерті потерпілого мають дружина (чоловік) або один з батьків померлого або інший член сім'ї, якщо він не працює і доглядає за дітьми, братами, сестрами або онуками потерпілого, що не досягли 8-річного віку.
Фонд соцстрахування не визнає право на отримання страхових виплат у разі смерті потерпілого осіб (у тому числі, дружини), які знаходяться в трудових стосунках з підприємством, але при цьому знаходяться в соціальному відпустці по догляду за дитиною до досягнення ним 3-річного віку або у відпустці без збереження заробітної плати до досягнення дитиною 6-річного віку - через те, що останні мають статус працюючої людини.
На думку Уповноваженого з прав людини, безпідставно вважати вказану категорію осіб такою, що не знаходиться на утриманні потерпілого годувальникаоскільки працюючі особи, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення ним 3-річного віку, отримують соціальну допомогу, розмір якої є недостатнім для забезпечення їх права на достатній життєвий рівень. Під час перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення ним 6-річного віку особа, що здійснює догляд за дитиною, взагалі ніяких прибутків не отримує, оскільки вказана відпустка надається без збереження заробітної плати.
Позицію омбудсмана підтримало Минсоцполитики - їм вказано, що в даному випадку не слід ототожнювати поняття "Перебування в трудових стосунках" (трудовий договір не розірваний) з поняттям "працює" або "не працює". Оскільки дружина померлого фактично не працюєне має заробітної плати, а лише отримує соціальну допомогу, яку у будь-якому випадку не можна вважати основним джерелом існування, її слід вважати власницею.
З метою забезпечення гарантованого ст. 46 Конституцій України права громадян на соціальний захист у разі втрати годувальника, керівництву Держінспекції України з питань праці спрямовано звернення про вжиття заходів державного нагляду з метою забезпечення соціальних прав вказаної категорії громадян при проведенні перевірок робочих органів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України.
За інформацією прес-служби омбудсмана.