Сьогодні Верховна Рада України прийняла за основу проект закону про внесення змін до деяких законів України відносно виконання судових рішень (проект № 2399).
Згідно з проектом погашення існуючої заборгованості по судових рішенняхвідповідальність за виконання яких несе держава, здійснюватиметься поетапно в черговості встановленої проектом. Розмір бюджетних асигнувань на погашення заборгованості повинен затверджуватися ВР в Законі про Держбюджет України на відповідний рік. Так, змінами до Завершальних і перехідних положень Закону про гарантії держави відносно виконання судових рішень встановлюється, що неоплачені засоби за рішенням судувинесеному на підставі правовідносин, які мали місце до набуття чинності цього Закону визнаються заборгованістю якщо старанний документ, виданий для виконання вказаного рішення,, або рішення суду, що набрало законної сили, був подано в порядку, певному абз. 2 і 3 ці пункти, або старанний документ знаходиться на день набуття чинності Закону на виконанні в органах державної старанної служби. Такі рішення суду і старанні документи не підлягають примусовому виконанню в порядку, визначеному Законом про старанне виробництво.
Рішення суду про стягнення засобів і старанні документи по цих рішеннях, боржниками по яких є певні ч. 1 ст. 2 Закони суб'єкти, які не були представлені в строк, встановлений абз. 2 і 3 ці пункти, вважаються виконаними.
Заборгованість погашається поетапно починаючи з 2014 р. в наступній черговості:
- в першу чергу погашається заборгованість за рішенням суду про стягнення аліментів, відшкодування збитків і шкоди, заподіяних в результаті злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника;
- в другу чергу погашається заборгованість за рішенням суду, пов'язаному з трудовими правовідносинами, пенсійними і соціальними виплатами;
- в третю чергу погашається заборгованість по усіх інших рішеннях суду.
Крім того, законопроектом погоджені положення Закону "Про старанне виробництво" і Закону "Про гарантії держави по виконанню судових рішень".
З огляду на те, що рішення судів, боржниками по яких є держоргани, підприємства, установи і організації, а також юрособи, примусова реалізація майна яких заборонена законом, відповідно до Закону "Про гарантії держави по виконанню судових рішень" виконуються за рахунок засобів держбюджету, а саме - бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду, те стягнення виконавського збору по таких категоріях рішень недоцільно.
Нагадаємо, ВР сьогодні також схвалила Закон відносно порядку і умов відбування покарання, за основу був прийнятий проект про внесення змін до Митного тарифу України. А ось проект Януковича про посилення гарантій незалежності суддів депутати відправили у КСУ.