Верховна Рада України прийняла Постанову "Про включення до порядку денного третьої сесії ВР України сьомого скликання законопроекту про внесення змін до Конституції України відносно посилення гарантій незалежності суддів і про його напрям до Конституційного Суду України" (проект постанови № 2522 / П).
Нагадаємо, проект № 2522а був поданий Віктором Януковичем в липні цього року. Згідно з документом пропонується встановити, що суди загальної юрисдикції створюються, реорганізуються і ліквідуються законамиа не указами Президента України. Крім того, Верховний Суд України наділяється правом забезпечення однакового застосування норм законодавства України усіма судами загальної юрисдикції.
Планується змінити вимоги до охочих стати суддями. Так, на посаду судді може бути рекомендований Вищою кваліфікаційною комісією суддів України громадянин України не молодше 30 років (зараз - 25)що має вищу юридичну освіту і стаж роботи в області права не менше 5 років (зараз - 3), проживає в Україні не менше 10 років і що володіє державною мовою. Призначення на посаду судді суду загальної юрисдикції здійснюється безстроково Президентом України на основі і згідно з представленням Вищої ради юстиції. Тобто, відміняється п'ятирічний термін для суддів, призначених на посаду уперше.
Зміни можуть торкнутися і складу УСЮ. Кількісний склад залишиться тим же - 20 чоловік, проте у разі схвалення проекту 12 членів Ради призначатиме З'їзд суддів України з числа суддів, забезпечуючи при цьому представництво суддів судів різних інстанцій і спеціалізацій. З'їзд адвокатів України, з'їзд представників юридичних внз і наукових установ зможуть призначити по двох членів УСЮ. До складу УСЮ входять за посадою голови КСУ, ВСУ і Ради суддів України, Генпрокурор. Генеральний прокурор не бере участь в голосуванні при прийнятті Вищою порадою юстиції рішень щодо суддів.
Детальніше про проект читайте в матеріалі ЮРЛИГИ : Суддів відразу призначатимуть безстроково?