Сергій Терехин (Батькивщина) минулого тижня зареєстрував проект закону про припинення участі України в Єдиному економічному просторі (далі - ЄЕП) і про внесення змін до деяких законів України з питань міжнародних договорів (№ 3147).
Нагадаємо, раніше Колесниченко пропонував відмінити курс на інтеграцію в ЄС.
Згідно з проектом Україна приєдналася до Угоди "Про формування Єдиного економічного простору" з обмовкою: "Україна братиме участь у формуванні і функціонуванні Єдиного економічного простору у межах, що відповідають Конституції України". Проте, усі пропозиції України про створення на першому етапі економічної інтеграції у рамках ЄЕП зони вільної торгівлі без виключень і обмежень, умов для вільного переміщення послуг (включаючи продукти інтелектуальної праці) і робочої сили, про введення консенсусного голосування в єдиному регулюючому органі ЄЕП замість "зваженого" голосування, заснованого на економічних потенціалах країн, про те, що утримується від делегування частини суверенних повноважень держав - членів ЄЕП на користь наднаціональних органів, були де-юре або де-факто відхилені іншими країнами-членами Угоди.
З 1 січня 2010 р. почала діяти Комісія Митного союзу, в якій Україна не бере участь, а з 1 липня 2010 р. набув чинності Митний кодекс і митний тариф, обов'язковий для країн - членів Митного союзу. Враховуючи те, що Білорусь і Казахстан не є членами СОТ, то для країн Митного союзу було встановлено ставки митного тарифу на рівні, погодженого між РФ і країнами - членами СОТ. Такі ставки відрізняються від ставок, погоджених між Україною і країнами - членами СОТ. Отже, для приєднання України до Митного союзу як складової частини ЄЕП, Україна повинна припинити участь у світової організації Торгівлі.
Крім того, з 1 січня 2012 р. без згоди України :
- ЄЕП отримав статус "ЄЕП ЕврАзЭС", що неприйнятний для України, оскільки Україна є країною - спостерігачем, а не членом Євразійської економічної спільноти (ЕврАзЭС);
- Митний союз, ув'язнений між Білоруссю, Республікою Казахстан і РФ, став складовою частиною ЄЕП, що неприйнятний для України, як співзасновника Угоди "Про формування ЄЕП", оскільки Україна не є членом Митного союзу;
- Пропозиції України по впровадженню формату "3 +1" були де - факто знехтувані іншими сторонами такої угоди, а укладення будь-яких договорів між Україною і Митним союзом стане можливим тільки після отримання Митним союзом статусу суб'єкта міжнародного публічного права в порядку, передбаченому Статутом ООН.
Виходячи з вище вказаних аргументів нардеп вважає за доцільне припинити участь України у Угоді "Про формування Єдиного економічного простору".
Також пропонується внести зміни в ряд законів, зокрема в Закон про міжнародні договори і встановити, що норми Конституції України мають пріоритет над нормами будь-яких міжнародних договоріву тому числі, що залишаються в силі для України згідно із Законом "Про правонаступництво України". Згідно діючої норми якщо міжнародним договором України, що набув чинності в установленому порядку, встановлені інші правила, ніж ті, які передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Законопроектом пропонується розширити право на укладення і / або денонсації міжнародної угоди на усіх суб'єктів права законодавчої ініціативи, визначених Конституцією України.