1. Підприємства НБУ отримали право виготовляти бланки цінних паперів і паспортів
26 серпня набув чинності Закон № 399 - VIIзгідно з яким НБУ отримує право на виготовлення бланків для оформлення результатів надання админуслуг, документів, що засвідчують особу і громадянство України, акцизних марок і бланків цінних паперів, а також інших документів, що передбачають використання спеціальних елементів захисту.
Віднині органи виконавчої влади здійснюють закупівлю бланків для оформлення результатів надання админуслуг (окрім власних бланків цих органів) у державних підприємств, які входять в сферу управління Нацбанку. Також встановлено, що юрособи, які придбали такі бланки до набуття чинності Закону, мають право використовувати їх без обмеження терміну.
2. Дозвіл на обіг цінних паперів українських емітентів за межами країни
27 серпня набуло чинності рішення НКЦБФР від 20.06.2013 р. № 1105яким затверджений Порядок надання дозволу на розміщення і звернення цінних паперів українських емітентів за межами України. У документі вказано, що розміщення і обіг цінних паперів українських емітентів за межами України здійснюється виключно на підставі дозволу Комісії. При цьому такий дозвіл видається лише відносно кількості цінних паперів, що знаходяться у власника. Так, у разі наявності цінних паперів декількох випусків дозвіл видається відносно цінних паперів кожного випуску окремо. Действует таке дозвіл безстроковий.
Окрім цього, завершена робота над вимогами до договорів відносно клірингу.
3. Заборонено улаштовувати парковки на тротуарах і проїжджій частині
КМУ постановою № 583 доповнив Правила парковки транспортних засобів новим пунктом 8-1, згідно з яким забороняється облаштування суб'єктами господарювання (окрім операторів) місць для парковки на тротуарах і проїжджій частині автомобільних доріг.
Також операторам забороняється передавати майданчики для парковки на тротуарах і проїжджій частині автомобільних доріг в користування іншим суб'єктам господарювання. Згідно з Правилами парковки транспортних засобів оператор - це суб'єкт господарювання, що здійснює устаткування і зміст майданчика для парковки.
4. Як використовувати засоби держбюджету для фінансування екологічної модернізації підприємств
Кабмін в постанові № 569 визначив механізм використання засобів, передбачених в державному бюджеті за Програмою "Фінансове забезпечення цільових проектів екологічної модернізації підприємств".
Головним розпорядником бюджетних коштів і відповідальним виконавцем бюджетної Програми є Мінприроди. При цьому вказано, що одержувачами бюджетних коштів являються підприємства - платники екологічного податку, безпосередні замовники заходів по модернізації об'єктів, які враховуються на балансі таких підприємств.
Бюджетні кошти виділяються на безповоротній основі і використовуються з метою зменшення негативного впливу на природне довкілля, пов'язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, їх скиданням безпосередньо у водні об'єкти, розміщенням відходів в спеціально відведених для цього місцях або на об'єктах (окрім розміщення окремих видів відходів, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини), відповідно до плану реалізації цільових проектів екологічної модернізації підприємств.
5. Уряд визначився, як допомагатиме бізнесу
28 серпня на засіданні Кабміну затверджений проект розпорядження "Про схвалення Концепції Загальнодержавної програми розвитку малого і середнього підприємництва на 2014 - 2024 роки".
На думку КМУ, реалізація такої Програми повинна забезпечити, зокрема: прискорення розвитку малого і середнього підприємництва, насичення ринку послугами і товарами вітчизняного виробництва, поліпшення бізнес-клімату, створення і збереження робочих місць, підвищення соціальної відповідальності бізнесу перед суспільством.
Крім того, був схвалений проект постанови КМУ "Про затвердження методик розробки критеріїв, по яких оцінюється міра ризику від здійснення господарської діяльності і визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), а також уніфікованих форм актів, що складаються за результатами планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю) ".
Також нещодавно був зареєстрований законопроект № 3112 про внесення змін до Податкового кодексу України відносно сприяння розвитку малого підприємництва. Проектом передбачається звільнення від оподаткування прибутків від підприємницької діяльності, отриманих пенсіонерами за віком або інвалідами, які отримують пенсію або соціальну допомогу, за умови, що такі особи не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торгових місць на ринках і здійснюють госпдіяльність за поданням побутових послуг населенню і об'єм їх доходу впродовж календарного року не перевищує 150 тис. гривен. Метою законопроекту є створення законодавчих передумов для розвитку малого підприємства в середовищі малозабезпечених верств населення і стимулювання розвитку дрібного бізнесу.
6. Мінюст роз'яснив, у яких нотаріусів можна отримати витягання з ЕГР
Міністерство юстиції повідомилощо на сьогодні нотаріусам забезпечений безкоштовний доступ до даних ЕГР через офіційний веб-сайт Укргосреестра шляхом пошуку і перегляду інформації про юрособ і фізосіб-підприємців. Проте вказана інформація не містить категорій відомостей, які вказуються при формуванні розширеного витягання. Оскільки підключення і надання доступу нотаріусів до ЕГР законодавством не визначене як обов'язковейого здійснення залежить тільки від бажання нотаріусів мати такий доступ шляхом укладення відповідного договору.
7. Миндоходов і Пенсійний фонд обмінюватимуться інформацією для позапланових перевірок
Миндоходов разом з Пенсійним фондом погоджував питання координації спільних дій територіальних органів обох відомств при проведенні позапланових перевірок у зв'язку з припиненням юрособи або підприємницької діяльності фізособи-підприємця.
При проведенні таких перевірок територіальні органи Миндоходов використовуватимуть надані територіальними органами Пенсійного фонду відомості про платників єдиного внескузокрема, за уявленням ними звітності про суми нарахованого єдиного внеску, повноти і своєчасної сплати єдиного внеску і т. д. Це дозволить не допустити втрат по вступу єдиного внеску на період нормативно-правового врегулювання порядку обміну інформацією між Миндоходов і Пенсійним фондом.
8. Минсоцполитики роз'яснило, як ділити відпустки і вважати лікарняні
Минсоцполитики в листі № 290/13/116-13 відмічаєщо згідно ст. 12 Закону "Про відпустки" передбачається можливість ділення щорічної відпустки на частиниа не обов'язок працедавця розділити його на частини, як того бажає працівник. З метою недопущення втрат робочого часу працедавець може не погодитися розділити відпустку або запропонувати свої умови. При цьому норма відносно ділення відпустки на частини поширюється тільки на щорічну основну відпустку і щорічні додаткові відпустки.
Що ж торкається лікарнянихто Минсоцполитики в листі № 380/18/99-13 відносно числення середньої заробітної плати для розрахунку лікарняних повідомилощо місяці розрахункового періоду (з першого по перше число), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин (тимчасова непрацездатність, відпустка по вагітності і пологам, відпустка по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку і шестирічного віку по медичному висновку), виключаються з розрахункового періоду.
9. Миндоходов повідомило про деякі особливості обороту податкових накладних
Миндоходов листом № 10030/7/99-99-19-04-02-17 нагадуєщо згідно п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу реєстрація платником податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яке проводиться шляхом виключення особи з реєстру платників ПДВ у відповідних випадках.
Зокрема, вказано, що згідно п. 184.1 ст. 184 Податкові кодекси реєстрація платником податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яке проводиться шляхом виключення особи з реєстру платників ПДВ у відповідних випадках. У листі відзначається, що день анулювання реєстрації особи як платника ПДВ є останнім днем його реєстрації як платника ПДВ і останнім днем, коли платник ПДВ повинен визначити податкові зобов'язання по податку, а значить, в день анулювання реєстрації особи як платника ПДВ така особа має право виписувати податкові накладні.
У свою чергу, в листі № 12232/7/99-99-19-04-02-17 Міністерство надає роз'яснення відносно реквізитів, які вказуються в податкових накладних при зміні найменування юридичної особи. Таким чином, якщо зміни в даних платника ПДВ торкаються найменування юрособи і такі зміни не пов'язані з реорганізацією юрособи шляхом злиття, приєднання, розподілу, перетворення або пов'язані з перетворенням юрособи, то такий платник ПДВ вказує одночасно нове і попереднє найменування.
10. Запропоновано сплачувати НДФЛ по місцю розташування виробничих потужностей
Законопроектом № 3011 пропонується внести зміни до Податкового кодексу України відносно порядку сплати податків з прибутків фізосіб. На думку законодавця, діючими нормами НКУ не визначено поняття виробничих потужностей суб'єкта госпдіяльності, використовуваних в процесі переробки і виробництва товарів. У зв'язку з цим виникає проблема визначення місця сплати податків з прибутків фізичних осіб, працюючих на таких умовах. На практиці це відбувається таким чином: суб'єкт господарської діяльності, зареєстрований, наприклад, в місті Києві, сплачує податки з прибутків фізичних осіб, які працюють на виробництві в іншій області, до бюджету Києва.
Проектом пропонується змінити статті 168 і 176 НКУ і встановити, що визначений цими статтями порядок нарахування, утримання, сплати (перерахування) податку до бюджету і забезпечень виконання податкових зобов'язань застосовується і до виробничих потужностей суб'єкта господарської діяльності.
ПРАВОВИЙ АНОНС
ЮРЛИГА також нагадує, що c 1 вересня набудуть чинності наступні важливі нормативно-правові акти:
1. Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно трансфертного ціноутворення" від 04.07.2013 р. № 408 - VIIяким вводиться механізм податкового контролю за трансфертним ціноутвореннямзаснований на принципі "витягнутої руки", і зміни в поняття звичайної ціни.
Детальніше про застосування нового податкового законодавства ви можете прочитати у свіжому номері електронного видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" (16.08.2013 - 22.08.2013, № 53).
2. Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно сплати екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів і удосконаленні деяких податкових норм" від 04.07.2013 р. № 422 - VIIзгідно з яким стягуватиметься збір утилізації на авто. Так, величина такого податку для конкретного ТС розраховується з урахуванням базових ставок і коефіцієнтів, що коригують, прив'язаних до об'єму двигуна, і залежно від того, нове ТС або уживане. Законом також передбачено, що платниками податку по утилізації знятих з експлуатації ТС являються особи, що здійснюють ввезення на митну територію України ТС і кузова в митному режимі імпорту і виробництво (виготовлення) ТС на митній території України, а також які придбавають ТС у осіб, що не є платниками цього податку.
3. Єдиний внесок на соціальне страхування треба буде платити в Миндоходов згідно із законами України "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" № 404 - VII і "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" № 406 - VII.
Так, відповідності з документами звіти по єдиному внеску на соціальне страхування з 1-го вересня подаватимуться в органи Міністерства прибутків і зборів. Розмір збору при цьому не зміниться.
4. Відповідно до норм постанови КМУ від 03.07.2013 р. № 474 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 № 1251 і від 13 березня 2013 № 188" будуть введені нові акцизні марки.
Документ передбачає, що тепер усі алкогольні напої і тютюнові вироби маркіруватимуться акцизними марками нового зразка, що, у свою чергу, на думку законодавця, забезпечить дієвішу систему боротьби з фальсифікатом і підробками підакцизної продукції і захисту населення від споживання неякісної продукції. У зв'язку з цим очікується підвищення цін на відповідну продукцію.
5. Постановою Нацбанку "Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою" 06.06.2013 р. № 210 вводиться обмеження готівкових розрахунків. Серед іншого документ передбачає обмеження з 01.09.2013 р. граничної суми готівкових розрахунків між суб'єктами господарювання і громадянами у рамках 150000 грн.
Про те, що цікавого для бізнесу сталося минулого тижня, читайте по посиланню.
Ці і багато інших законодавчих актів, а також їх правовий аналіз ви завжди можете знайти в системах ЛІГА :ЗАКОН.
Повну базу нормативно-правових актів, аналітики і консультацій можна знайти в системах ЛІГА :ЗАКОН. Тільки до 30 серпня - первинна ліцензія на будь-яку систему ЛІГА :ЗАКОН - 96 грн. (при продовженні ліцензії на 3 місяці). Поспішаєте підключитися вигідно! |