16 вересня 2013 р. набуде чинності Положення про порядок доступу судів загальної юрисдикції до відомостей Єдиного державного реєстру юрособ і фізосіб-підприємців, затверджене наказом Мінюсту від 31.07.2013 р. № 1556/5.
Документом встановлено, що судам загальної юрисдикції на безвідплатній основі надається безперешкодний доступ до відомостей реєстру, який забезпечується державним підприємством "Інформаційно-ресурсний центр" шляхом безкоштовного підключення через реєстраційний портал, - програмне забезпечення у формі інтернет-сторінки, що надає доступ користувачам до реєстру, а також облік сформованих суддями судів загальної юрисдикції електронних запитів і спеціальних витягань з реєстру (про це ЮРЛИГА вже писала в новині "Суди загальної юрисдикції отримають доступ до реєстру юрособ і фізосіб-підприємців").
Керівник практики вирішення судових суперечок ЮФ "Юрлайн" (м. Одеса) Віталій Черкес в першу чергу звертає нашу увагу на те, що Положення про порядок доступу судів загальної юрисдикції до відомостей ЄДРПОУ, яке набуде чинності з 16.09.2013 р., фактично замінює собою аналогічний документ Держпідприємництва від 14.02.2011 р. № 17.
Віталій Черкес |
"Положення визначає порядок надання і блокування доступу судів до ЕГР з метою отримання відомостей з вказаного Реєстру відносно юрособ і фізосіб-підприємців. Багато в чому Положення дублює ідентичний Регламент 2011 року в частині основних цілей, завдань і процедури доступу суддів до відомостей ЕГР. В той же час існує ряд позитивних відмінностей"- відмічає юрист.
Як повідомляє пан Черкес, в порівнянні з Положенням 2011 р., з нового Положення зникла маса технічних термінів і абсолютно непотрібної деталізації, як, наприклад, згадки про налаштування і оновлення програмного забезпечення, про проведення ввідного інструктажу з користувачами, визначення шрифту і кегля, з використанням яких повинні друкуватися витягання і т. п. На його думку, у новому Положенні спрощені і уніфіковані процедури, пов'язані з формуванням запиту і отриманням витягання.
Нагадаємо, що відповідно до документу Мінюсту судам загальної юрисдикції на безкоштовній основі надається безперешкодний доступ до відомостей Єдиного державного реєстру. Так, Положенням встановлено, що використання судом інформації з Реєстру здійснюється у формі спеціального витягання, яке формується суддею, що розглядає справу, і підписується їм же. Витягання формується за результатами пошуку відповідних відомостей в реєстрі через реєстраційний портал. При пошуку відомостей суддя повинен позначити мету отримання спеціального витягання з вказівкою номера справи, яку він розглядає.
"Так, для формування витягання судді слід визначити критерії пошуку і вказати мету отримання витягання (номер справи, що розглядається суддею). Раніше суддя повинен був не просто вказати номер справи, а визначити повноваження (одноосібний розгляд справи, суддя-доповідач, головуючий суддя, член колегії), а також конкретизувати мету отримання відомостей (отримання відомостей про місцезнаходження особи; перевірка достовірності інформації, наданої особою; встановлення обставин у справі з обов'язковою вказівкою процесуального статусу особи, відносно якої сформований запит, - позивач, відповідач, співучасник, свідок, потерпілий і т. д.). Відхід від такої деталізації можна тільки вітати, оскільки використання судами витягань з Реєстру строго обмежено цілями судочинства, а надання відомостей з ЕГР іншим особам прямо заборонено законом" - резюмує керівник практики вирішення судових суперечок ЮФ "Юрлайн".
Зокрема, відповідно до норм Положення по вибору судді в спеціальне витягання включаються відомості, актуальні на дату формування виписки або на дату, визначену суддею в електронному запиті. Факт формування спеціального витягання фіксується на реєстраційному порталі з вказівкою дати і часу його формування, цілі отримання, прізвища, імені, по батькові судді.
Документ також означає, що за допомогою реєстраційного порталу керівник апарату суду веде облік сформованих суддями електронних запитів і спеціальних витягань шляхом отримання статистичних відомостей про їх кількість за визначений їм період, що не перевищує місяць відповідного року. Крім того, Положенням передбачені критерії пошуку в ЕГР даних про юрособ і фізосіб-підприємців, а також які відомості містить в собі таке спеціальне витягання. Важливим моментом є і те, що суду забороняється надавати іншим особам по їх зверненню відомості з ЕГР.
В. Черкес вважає, що Положення 2011 року давало можливість отримати тільки відомості з ЄДРПОУ, актуальні на дату формування запиту.
"Нове Положення передбачає таке чудове нововведення, як можливість формування витягання з Реєстру за відомостями: (а) актуальним на дату запиту, або (б) на дату, вказану суддею в електронному запиті, - відмічає юрист і додає, - Позитивний ефект такої опції очевидний: частенько вивчаючи обставини справи в ретроспективі, суду важливо оперативно отримати інформацію про учасника процесу на конкретну дату у минулому, а не просто отримати поточну інформацію на дату проведення судового засідання".
При цьому він говорить, що витягання з Реєстру згідно з новим Положенням стануть більше інформативними: кількість відомостей про юридичну особу збільшиться з 8 до 16 позицій, а відносно фізособи-підприємця - з 5 до 10.
Підсумовуючи, В. Черкес повідомляє, що з точки зору юридичної техніки нове Положення можна охарактеризувати як простіший, логічніший і структурований документ, не переобтяжений зайвими технічними подробицями і надаючий ширший інструментарій для роботи судів. Представляється, що удосконалення процедури отримання витягань заощадить час і зробить роботу з Реєстром комфортнішою і ефективнішою.
Повну базу нормативно-правових актів, аналітики і консультацій можна знайти в системах ЛІГА :ЗАКОН. Тільки до 30 серпня - первинна ліцензія на будь-яку систему ЛІГА :ЗАКОН - 96 грн. (при продовженні ліцензії на 3 місяці). Поспішаєте підключитися вигідно! |