Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що заважає розкриттю кіберзлочинів?

29 серпня 2013, 09:04
357
2
Автор:
Реклама

Зростаючий об'єм обороту товару і капіталу в глобальній мережі Інтернет об'єктивно притягає злочинців. Сприяють шахраям недосвідченість українських споживачів онлайн-послуг і недосконалість нормативно-правового регулювання. Впродовж 2012 р. правоохоронцями зареєстроване 2011 злочинів, здійснених з використанням високих технологій. У першому півріччі 2013 р. в ЕРДР внесено 1878 заяв і повідомлень про злочини цієї категорії, а їх розкриття складає близько 50% .

"Аналіз структури кіберзлочинів, здійснених впродовж минулого року і I півріччя 2013 року, проведений правоохоронцями, свідчить про те, що їх третина складає шахрайські прояви- відмітив начальник УБК МВС України. - При цьому спостерігається тенденція до кількісного росту таких карних правопорушень, а разом з цим різноманітніше і схеми заволодіння засобами громадян, методи маскування злочинної діяльності в Інтернеті".

Зловмисники все частіше використовують електронні системи інтернет-розрахунківнепідконтрольні системі державного фінансового моніторингу і що дозволяють відкривати гаманець на вигадані дані і управляти їм дистанційно. Оскільки Інтернет не має меж і поняття територіальності, це об'єктивно утрудняє процес розслідування таких злочинів.

На сьогодні виділяють декілька способів шахрайства в інтернеті: під виглядом реалізації неіснуючих товарів, або шляхом створення пірамідальних проектів - від простої матричної структури до так званої "соціальної" піраміди, в яких оборот засобів здійснюється через рахунки учасників. Відомий спосіб шахрайства - коли вночі дзвонять невідомі, представляються працівниками міліції і повідомляють, що ваша дитина або родич потрапили в ДТП або в міліцію. Для того, щоб вирішити це питання, треба негайно винести людині певну суму грошей. Як правило, перелякані співрозмовники виконують вимоги невідомої.

"Зараз підрозділи по боротьбі з кіберзлочинністю проводять активну фазу реалізації матеріалів саме за такою схемою шахрайства. На сьогодні вже відомо, що на рахунку цієї групи шахраїв 140 потерпілих"- відмітив Максим Литвинов. З метою активізації зусиль, спрямованих на розкриття кибермошенничества, органами внутрішніх справ уперше проведена цільова оперативно-профілактична операція під умовною назвою "Трикстер". Завдяки ній тільки за місяць правоохоронцями зареєстровано 593 заяви і повідомлення про шахрайські прояви у сфері електронної комерції. За час проведення операції повідомлено про підозру 112 особам.

За словами начальника УБК МВС України основні ідентифікатори шахрайських оголошень в мережі Інтернет - це в першу чергу 100% передоплата за неотриманий товар, використання при розрахунках електронних грошей, які не імітуються банком ("web-money"). Повинна насторожити і значно занижена вартість товару в порівнянні з ринковою, використання соцсетей для продажу товарів (вконтакте, однокласники), відсутність в оголошенні інформації про СПД (адреса, сканкопия свідчення і тому подібне), оголошення одного і того ж змісту розміщені під різними "никами" і зареєстровані нещодавно.

У свою чергу Максим Литвинов відмітив, що сьогодні існують проблемні питання, які виникають при вжитті заходів, спрямованих на протидію шахрайству в Інтернеті. Трохи не найголовнішими є відсутність карної відповідальності за створення фінансових пірамід і небажання потерпілих звертатися в правоохоронні органи із-за побоювань перевірки джерел отримання коштів, або викриття друзів, родичів, що схилили до участі в проекті і засобів, що знаходяться в ланцюжку руху.

Крім того, розкриттю кіберзлочинів заважає анонімність. У онлайн-середовищі можна діяти без ідентифікації особи, підкреслив начальник УБК МВС України.

За інформацією МВС.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини