Мінекономрозвитку підготувало проект Закону "Про особливості здійснення рієлторської діяльності" і виставило його на сайті для проведення громадського обговорення. Нагадаємо, це вже не перша спроба Міністерства обговорити цей проект.
Передбачається, що дія законопроекту не поширюється на правовідносини, пов'язані з :
1) відчуженням нерухомого майна, що є державною, комунальною власністю, загальною власністю держави і територіальних громад;
2) відчуженням нерухомого майна відповідно до законодавства про приватизацію;
3) операціям з нерухомістю (продаж, купівля, оренда та ін.), які здійснюються власниками або користувачами такого майна самостійно.
Згідно з проектом суб'єктами рієлторської діяльності являються зареєстровані фізособи - підприємці, які придбали статус рієлтора, і юрособи незалежно від їх організаційно-правової форми і форми власності, у складі яких працює хоч би один рієлтор.
Рієлтором може бути громадянин України, а також іноземець або особа без громадянства, яке знаходиться на території України на законних підставах, має вищу освіту, володіє державною мовою, пройшло навчання за програмою підготовки з питань здійснення рієлторської діяльності або стажування впродовж одного року у складі суб'єкта рієлторської діяльності на умовах трудового договору (контракту) і отримало його позитивну рекомендацію, що склало кваліфікаційний іспит, отримало кваліфікаційне свідоцтво рієлтора і зареєстроване в державний реєстрі рієлтор і суб'єкт рієлторський діяльність. Рієлторові забороняється працювати в рієлторській організації і одночасно займатися рієлторською діяльністю як фізособі - підприємцеві. Порушення вказаної вимоги являється основою для анулювання кваліфікаційного свідоцтва рієлтора.
У Державний реєстр рієлторів і суб'єктів рієлторської діяльності вносяться відомості про суб'єктів рієлторської діяльності, місце проведення держреєстрації і місцезнаходження рієлторської організації, держреєстрації ФОП, що отримав статус рієлтора, інформація про рієлторів, їх кваліфікацію (прізвище, ім'я, по батькові риелтора, дата видачі і номер кваліфікаційного свідоцтва, інформація про підвищення кваліфікації, видачу дубліката кваліфікаційного свідоцтва, зміни, найменування рієлторської організації, в якій працює рієлтор). Доступ до інформації, що міститься в Реєстрі, здійснюється через офіційний сайт центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування і реалізацію держполітики у сфері економічного розвитку, із забезпеченням можливості пошуку, перегляду, копіювання і друку необхідних відомостей без застосування спеціально створених для цього технологічних і програмних засобів цілодобово, безкоштовно і без яких-небудь обмежень.
Суб'єкти рієлторської діяльності і агенти несуть цивільно-правову, адміністративну і карну відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору про надання рієлторських послуг, у тому числі за недостовірну інформацію про об'єкт нерухомості або його власників відповідно до умов договору і закону.
У разі схвалення проекту планується, що документ набуде чинності через дванадцять місяців з дня його публікації.