1. Діє уточнений порядок відшкодування ПДВ векселями
Набув чинності Законяким визначається порядок бюджетного відшкодування суми ПДВ шляхом отримання фінансового казначейського векселя. Згідно з документом до 1 січня 2014 року органи казначейської служби мають право відшкодовувати ПДВ, видаючи особам, що подали відповідну заяву, векселі з терміном погашення до 5 років. Дані векселі можна буде використовувати для виконання зобов'язань векселедержателя перед бюджетом (але не раніше встановленої дати пред'явлення такого векселя до погашення).
2. Набув чинності Закон, що ратифікує Конвенцію з Кіпром
Набув чинності Закон, яким ратифіковані Конвенція між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування і попередження податкових ухилень відносно податків на прибутки і Протокол до неї.
Згідно Конвенції прибуток, отриманий від підприємницької діяльності на території іншої країни, не підлягатиме подвійному оподаткуванню. Конвенція передбачає, що податками, на які поширюється дія документусеред іншого, являються:
- в Україні - податок на прибуток підприємств і НДФЛ;
- на Кіпрі - прибутковий податок, корпоративний податок на прибуток, спеціальний внесок на оборону Республіки і податок на прибутки від відчуження майна.
Вказана Конвенція замінить діючу на даний момент Угоду між урядами Кіпру і колишнього СРСР про уникнення подвійного оподаткування від 29 жовтня 1982 року.
3. Набув чинності Закон "Про утилізацію транспортних засобів"
Набув чинності Закон "Про утилізацію транспортних засобів", відповідно до якого право на здійснення діяльності по утилізації ТС мають суб'єкти господарювання, що зареєструвалися у встановленому законом порядку.
У акті також описаний порядок передачі утилізованого ТС в пункт прийому і необхідні физ- і юрособам документи, на підставі яких проводиться утилізація.
Відмітимо також, що з 1 вересня 2013 р. набуде чинності Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України про сплату екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації ТС", згідно з яким величина такого податку для конкретного ТС розраховується з урахуванням базових ставок і коефіцієнтів, що коригують, прив'язаних до об'єму двигуна, і залежно від того, нове ТС або уживане. У свою чергу, вітчизняні виробники звільняються від його сплати під гарантії створення потужностей утилізацій. Таким чином, з 1 вересня очікується підвищення вартості авто.
4. Опублікований Закон про трансфертне ціноутворення
Опублікований Закон про трансфертне ціноутворення, який набуде чинності з 01.09.2013 р.
Згідно нововведенням звичайні ціни для податку на прибуток і ПДВ застосовуються до так званих контрольованих операцій, в яких беруть участь :
- пов'язані особи: нерезиденти; резиденти, що задекларували збиток по податку на прибуток за попередній звітний рік або за станом на початок звітного року оподаткування, що застосовують спеціальні режими, сплачують податок на прибуток підприємств або ПДВ не по основній ставці, що не були платниками податку на прибуток підприємств або ПДВ;
- нерезиденти, що сплачують податок на прибуток (корпоративний податок) по ставці на 5 і більше процентних пунктів нижче за українську.
Операції визнаються контрольованими за умови, що річна сума розрахунків платника з кожним контрагентом складає не менше 50 млн. грн. (без урахування ПДВ).
При цьому визначення звичайної ціни у контрольованій операції здійснюється по одному або декількох з таких методів: порівняльної неконтрольованої ціни (аналогів продажу), ціни перепродажу, "витрати плюс", чистого прибутку, розподілу прибутку. При виборі методу платник враховує повноту і достовірність, а також пріоритет застосування першого методу. Ціна в контрольованій операції визнається звичайною, якщо податковим органом не доведене зворотне. Для великих платників передбачена можливість взаємного узгодження цін в контрольованих угодах шляхом підписання протоколу. Крім того, штрафні санкції за порушення норм ст. 39 НКУ, здійснені по 01.09.2014 р., застосовуються у розмірі 1 грн., окрім непредставлення в податковий орган:
- звіту по контрольованих операціях - штраф у розмірі 5 % загальної суми контрольованих операцій;
- обов'язковій документації по контрольованих операціях - штраф у розмірі 100 мінімальних зарплат.
5. Схвалений Закон про карну відповідальність юрособ
Президент підписав Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів (стосовно виконання Плану дій з лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України відносно відповідальності юридичних осіб).
Законом визначений конкретний перелік злочинів (відмивання прибутків, терористичний акт, використання засобів, отриманих від незаконного обігу наркотичних засобів, отримання хабаря), здійснення яких керівником, засновником, учасником або іншим уповноваженим обличчям юрособи від його імені і в його інтересах є основою для застосування до юрособи заходів кримінально-правового характеру.
Заходи кримінально-правового характеру можуть бути застосовані судом до підприємства, установи або організації, окрім держорганів, органів влади АРК, органів місцевого самоврядування, організацій, створених ними в установленому порядку, які повністю містяться за рахунок відповідного держбюджету або місцевого бюджету.
Також визначений порядок виробництва відносно юрособи, яка здійснюватиметься одночасно з карним виробництвом відносно фізичних осіб, що зробили від імені і в інтересах цієї юридичної особи злочин. Закон набуде чинності з 1 вересня 2014 р.
6. Підписаний ряд законів, пов'язаних з проведенням адмінреформи
Президент підписав ряд законів :
- Закон № 404 - VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" (проект № 2833);
- Закон № 405 - VII "Про внесення змін до Митного кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" (проект № 2834);
- Закон № 406 - VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" (проект № 2835).
Відповідні законодавчі зміни спрямовані на забезпечення функціонування єдиної загальної системи адміністрування податків і зборів, митних платежів, а також єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка впроваджуватиметься Міністерством прибутків і зборів.
7. Мінфін вирішив, як електронні гроші повинні відбиватися у бухобліку
Наказом № 627 Мінфін вніс зміни у ряд стандартів бухобліку. Зокрема, Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 "Дебіторська заборгованість" доповнено нормою, що встановлює, що дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом включає заборгованість фінансових і податкових органів, а також авансові платежі, переплату по податках і зборах, іншим платежам до бюджету і відбивається у балансі з виділенням заборгованості по податку на прибуток.
У новій редакції викладений пункт 7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Дохід". Так, встановлено, що визнані прибутки класифікуються у бухобліку по групах: дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); інші операційні прибутки; фінансові прибутки і інші прибутки.
Також зміни внесені в Інструкцію про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій. Електронні гроші віднесено до класу 3 "Засоби, розрахунки і інші активи". Узагальнення інформації про наявність і рух електронних грошей вестиметься на субрахунку 335 "Електронних грошей, номінованих в національній валюті" рахунку 33 "Інші засоби". Також встановлено, що слідує розуміти під визначенням "електронні гроші" і які засоби оплати у бухобліку не визнаються електронними грошима.
8. З жовтня депозитарні установи звітуватимуть перед НКЦБФР
Рішенням № 992 НКЦБФР ствердила Положення про порядок звітності депозитарними установами Національної комісії з цінних паперів і фондового ринку, яке набуде чинності одночасно із Законом "Про депозитарну систему" - 12.10.2013 р.
Дія Положення поширюється на юрособ, що мають ліцензію на здійснення профдеятельности на фондовому ринку - депозитарній діяльності депозитарної установи, діяльності по зберіганню активів інститутів спільного інвестування, діяльності по зберіганню активів пенсійних фондів, у тому числі тих, які мали право відповідно до законодавства на здійснення вказаної професійної діяльності впродовж періоду, за який видаються дані.
9. Зареєстрований проект Закону про державне бюро розслідувань
У Верховній Раді зареєстрований законопроект № 3042 "Про Державне бюро розслідувань України". Необхідність розробки законопроекту обумовлена положеннями Карного процесуального кодексузгідно з якими окремі його норми (відносно правового статусу слідчих) вводяться в дію з дня створення Державного бюро розслідувань, але не пізніше за п'ять років з дня набуття чинності Кодексу.
Законопроект визначає Державне бюро розслідувань як державний правоохоронний орган, що здійснює досудове розслідування карних правопорушеньвіднесених до його перебування під слідством карним процесуальним законодавством. У Верховній Раді зареєстрований законопроект № 2218який передбачає покладання функції админпроизводства у справах, пов'язаним з корупційними правопорушеннями, на Національне антикорупційне бюро.
10. Мінюст розробив законопроект стосовно спрощення процедури закриття бізнесу
Міністерство юстиції розробило законопроект відносно спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців, який спрямований на розгляд Кабміну.
"Закрити бізнес підприємцеві після ухвалення закону можна буде простим натисненням кнопки реєстратора буквально на другий день після подачі відповідної заяви (реєстраційної картки) про припинення підприємницької діяльності"- повідомила Міністр юстиції Олена Лукаш.
Зокрема, законопроектом пропонується відмінити двохетапну процедуру припинення підприємницької діяльності, а замість цього проводитимуть реєстрацію припинення на підставі поданої заявником держреєстраторові реєстраційної картки не пізніше наступного робочого дня з дати вступу цієї карти. Фактично діяльність фізособи-підприємця може бути припинена за 2 дні за відсутності підстав для відмови: на наступний робочий день після вступу реєстраційної заяви вноситься відповідний запис в Єдиний державний реєстр юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців.
Про те, що цікавого для бізнесу сталося минулого тижня, читайте по посиланню.
Ці і багато інших законодавчих актів, а також їх правовий аналіз ви завжди можете знайти в системах ЛІГА :ЗАКОН і в матеріалах сайту ЮРЛИГА.
Ви можете ознайомитися з аналітичними матеріалами і консультаціями по даній і іншим тематикам, безкоштовно встановивши на тест систему ЛІГА :ЗАКОН. |