Мінюст повідомив про обнародування з 06.08.2013 р. проекту Закону "Про судово-експертну діяльність". Документом встановлюються єдині термінологічні визначення понятійного апарату, забезпечується системний підхід до організації діяльності усіх суб'єктів цієї сфери, визначений правовий статус і межі повноважень суб'єктів судово-експертної діяльності; врегульовані питання матеріального і соціального забезпечення судових експертів.
Судовий експерт є самостійним учасником процесу, втручання в проведення експертизи і будь-яку дію на нього забороняється.
Він дає укладення, грунтуючись на результатах проведених ним досліджень, і при цьому судэксперт самостійний у виборі методів, засобів і способів дослідження, допустимість яких визначається законом. Так, допустимими вважаються методиякщо вони не суперечать вимогам нормативно-правових актів України; науково обгрунтовані; забезпечують ефективність проведення експертних досліджень; є безпечними у разі їх застосування.
Згідно з проектом Мінюст веде гореестр атестованих судових експертіва також здійснює держреєстрацію і ведення держреєстру методик проведення судових експертиз.
До суб'єктам судово-експертної діяльності відносяться судові експерти державних спеціалізованих експертних установ і приватні судові експерти, державні спеціалізовані експертні установи (їх керівники), держоргани, до сфери управління яких належать ці установи; створені при них консультативні, дорадчі і інші органи. Виключно державними експертними установами здійснюється діяльність, пов'язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних, судово-психіатричних експертиз і експертиз при проведенні яких використовуються положення, методи і засоби криміналістики, судової медицини і психіатрії, а також пов'язані з дослідженням об'єктів, по яких державою встановлені обмеження їх звернення і використання.
Судовим експертом може бути особа, що має вищу освіту у відповідній галузі спеціальних знань, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче за фахівця і кваліфікацію судового експерта по певній експертній спеціальності. Приватними судовими експертами можуть бути особи, що мають стаж роботи за фахом не менше одного року, стажуються в державній спеціалізованою експертною установі Мінюсту, атестацію по певному виду експертної спеціальності в Центральній експертній кваліфікаційний комісії при Мінюсті і отримали свідоцтво про привласнення кваліфікації судового експерта. Приватний судэксперт один раз в три роки повинен стажуватися і атестацію у відповідній держустанові в Центральній експертній кваліфікаційний комісії при Мінюсті з метою підтвердження кваліфікації судового експерта.
Працівники державних спеціалізованих експертних установ (не військовослужбовці і ті, що не мають звань рядового і начальницького складу), що мають кваліфікацію судэксперта, мають право отримувати матеріальну допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки і допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірах, що не перевищують середньомісячної зарплати впродовж календарного року.
У стаж роботи, що надає право на встановлення щомісячної надбавки за вислугу років працівникам державних спеціалізованих експертних установ (не військовослужбовцям і тим, хто не має звань рядового і начальницького складу), що мають кваліфікацію судового експерта, зараховується стаж роботи на посадах керівних працівників, судових експертів, науковців державних спеціалізованих експертних установ за наявності кваліфікації судового експерта з урахуванням попереднього стажу роботи за фахом на посадах держслужбовців і науковців.
Зауваження і пропозиції до проекту можна присилати за адресою: 01001, м. Київ, вул. Городецкого, 13, Міністерство юстиції, Управління експертного забезпечення правосуддя (expert@minjust.gov.ua; тел.: (044) 486-47-10, факс: (044) 486-48-57) і 01011, . Київ, вул. Арсенальна, 9/11, Держпідприємництва (inform@dkrp.gov.ua; тел.: (044) 254 56 73, факс: 254-43-93.
Зауваження і пропозиції приймаються впродовж місяця з дня публікації.
Також читайте:Мінюст хоче ввести кваліфікаційні вимоги до осіб, що збираються стати судовими експертами.