Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ВСУ розповів про перегляд рішень на підставі неоднакового застосування судами норм права

7 серпня 2013, 10:55
235
0
Автор:
Реклама

Верховний Суд оприлюднив висновкивикладені в рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення на основі, передбаченій п. 1 ч. 1 ст. 111-16 Господарського процесуального кодексуза I півріччя 2013 р.

Спори, що виникають з договорів про надання послуг

По сенсу положень ст. 1212 Цивільного кодексу про зобов'язання у зв'язку з придбанням, збереженням майна без достатньої правової основи цей вид зобов'язань породжується наявністю таких юридичних фактів : 1) особа придбала або зберігала у себе майно за рахунок іншої особи, 2) правових підстави для такого придбання (зберігання) відсутні або згодом відпали. Отже, засоби, отримані в якості плати за виконання робіт за договором і придбані за наявності правових підстав для цього, не можуть бути витребувані згідно ст. 1212 ГК як негрунтовне збагачення.

При цьому факт виявлення внутрішньою ревізією підприємства порушень, допущених при виконанні робіт за договором, не впливає на умови спірних договірних стосунків і не може змінювати їх (постанову ВСУ від 22.01.2013 р. у справі № 3-69г12).

Спори, що виникають з договорів найму (оренда), лізингу

Стосунки, що виникають у зв'язку з договором фінансового лізингу, регулюються положеннями ГК про лізинг, найм (оренді), купівлю-продаж і постачання з урахуванням особливостей, встановлених Законом "Про фінансовий лізинг". Так, наслідки неналежного виконання договору фінансового лізингу з боку лізингоотримувача визначені ст. 10 Закону. Зокрема, п. 6 ч. 1 ст. 10 передбачає право орендодавця на відшкодування збитків відповідно до закону і договору. Отже, положення ч. 2 ст. 785 ГК про відповідальність наймача у разі неповернення предмета найму не застосовуються до правовідносин, що виникають з договору фінансового лізингуоскільки останні регулюються спеціальним законом (постанова ВСУ від 29.01.2013 р. у справі № 3-70гс12).

Спори, що виникають з договорів страхування

Закон "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, що викликають втрату працездатності" не передбачає права Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, у разі здійснення ним страхової виплати застрахованій особі за договором особистого страхування, пред'явити зворотну вимогу до винної особи (постанова ВСУ від 05.02.2013 р. у справі № 3-1гс13).

Суперечки про право власності і інші речові права

Вирішуючи суперечку про витребування майна з чужого незаконного володіння в порядку ст. 388 ГК, суд повинен встановити, чи вибуло спірне майно з володіння власника або особи, якій він передав його у володіння, за наявності на це згоди законного розпорядника такого майна (постанова ВСУ від 12.02.2013 р. у справі № 3 - 3гс13).

Суперечки про виконання господарських зобов'язань. Відповідальність за порушення зобов'язань

До суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують для здійснення своєї діяльності нежитлові будівлі і приміщення, що належать таким суб'єктам, - на праві власності або орендованих ними на підставі договору, у разі несвоєчасного розрахунку за спожиті комунальні послуги не застосовуються положення Закону "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань". Слід керуватися вимогами спеціального нормативного акту - Закону "Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне виконання плати за спожиті комунальні послуги і зміст прибудинкових територій". При цьому розмір пені повинен складати 1% від суми прострочення платежу за кожен день прострочення, якщо інший розмір пені не встановлений угодою сторін, але не більше 100% загальної суми боргу (постанова ВСУ від 16.04.2013 р. у справі № 3 - 6гс13).

Спори, що виникають з корпоративних стосунків

Поняття "Рішення про здійснення великої угоди" і "рішення про попереднє схвалення значних угод" законодавчо розмежовані. При цьому прийняття загальними зборами акціонерів рішення про здійснення такої угоди кореспондує виконавчому органу суспільства обов'язок зробити конкретну значну угоду. Одночасно прийняття загальними зборами акціонерів суспільства рішення про попереднє схвалення значних угод, які можуть здійснюватися їм впродовж року, означає лише згода на можливість здійснення таких угод в майбутньому.

Внаслідок такого узгодження не настає юридичний факт, з яким закон зв'язує виникнення у акціонерного товариства обов'язку здійснити викуп акцій акціонера. А значить, голосування проти прийняття загальними зборами рішення про попереднє схвалення значних угод відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 68 Закону "Про акціонерні товариства" не є основою для здійснення обов'язкового викупу що належать акціонерові акцій, якщо він цього вимагає (постанова ВСУ від 21.05.2013 р. у справі № 3 -8гс13).

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини