У Верховній Раді зареєстрований законопроект № 2532ащо передбачає встановлення рівних умов плати за землю для землекористувачів.
Як відмічає в пояснювальній записці регіонал Юрій Шаповалов, у зв'язку з наявністю значної практики переходу права власності на об'єкти нерухомого майна, відмови від укладення або відновлення договорів оренди земельних ділянок, в середовищі підприємців культивується думка, що за користування земельними ресурсами територіальних громад можна відповідно до закону не укладати (не поновлювати) договори оренди, що призводить до зменшення плати за землю до бюджетів органів місцевого самоврядування.
Законопроектом пропонується передбачити порядок нарахування і числення розмірів плати за землю у випадках припинення договорів оренди земельних ділянок, використання яких фактично триває землекористувачами і земельні ділянки не повертаються власникам. Також законопроектом врегульований порядок переходу автоматичного обов'язку сплати за землю у разі переходу права власності на нерухоме майно.
Так, планується доповнити ст. 288 Податкового кодексу двома нормами. Пункт 288.8 встановлюватиме, що у разі припинення дії договору оренди землі плата за землю нараховується і сплачується в розмірі, передбаченому припиненим договором оренди земліале не менш триразового розміру земельного податку, до моменту повернення земельної ділянки власникові в порядку, передбаченому ст. 34 Закону "Про оренду землі", або до моменту відновлення договору оренди.
Відповідно до пункту 288.9 під час переходу права власності на будівлі, споруди (їх частини), які знаходилися у власності інших землекористувачів, обов'язок по платі за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), покладається на власників таких будівель, споруд з моменту державної реєстрації прав власності на нерухоме майно. Плата за землю новим власникам нерухомого майна нараховується і сплачується в розмірі, передбаченому пунктом 288.8 НК.