Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Топ-10 правових подій тижня для бізнесу

26 липня 2013, 13:50
305
0
Автор:
Реклама

1. Набули чинності зміни відносно угод про розділ продукції

21 липня набули чинності зміни до Закону "Про угоди про розділ продукції" стосовно державного регулювання укладення і виконання угод від 18.06.2013 р. № 331 - VII. Прийняття таких змін, на думку законодавця, дозволить створити умови для збільшення власного видобутку газу і нафти, залучення недержавних інвестицій.

Новими нормами відновлюються положення Закону "Про угоди про розділ продукції"що існували до кінця 2012 року, зокрема, відносно повноважень міжвідомчій комісії по організації укладення і виконання угод про розділ продукції як консультативно-дорадчого органу Кабміну.

Згідно зі змінами сторонами угоди про розподіл продукції виступають інвестор (інвестори) і держава в особі КМУ. Для вирішення питань по організації укладення і виконання угод про розподіл продукції Кабмін створює постійно діючу міжвідомчу комісію у складі представників держорганів, органів місцевого самоврядування, народних депутатів України. Держконтроль за виконанням угоди про розподіл продукції здійснює Кабмін або уповноважений ним центральний орган виконавчої влади.

"Приватні інвестори досить часто застосовують схему СРП при веденні робіт по здобичі вуглеводнів в Україні - розповіли ЮРЛИГЕ в Асоціації "Газові трейдери України". - СРП - це сучасний юридичний інструмент, правильне застосування якого приведе до збільшення кількості угод в добувній галузі".

2. Кабмін уповноважений затверджувати порядок повідомної реєстрації колективних договорів

24 липня набув чинності Закон від 02.07.2013 р. № 379 - VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно повноважень на здійснення повідомної реєстрації колективних договорів і угод". Відповідно до документу Кабмін уповноважений затверджувати порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів.

Порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів був затверджений раніше постановою КМУ від 13.02.2013 р. № 115 і набув чинності ще 28.02.2013 р. (детальніше про цей Порядок можна прочитати в новині ЮРЛИГИ "Як повідомляти про укладення колективних договорів - розповів Кабмін").

Вказаними змінами усувається неузгодженість між законами про колективні договори, про місцеве самоврядування і КЗоТ. При цьому нещодавно зареєстрована законодавча ініціатива про дозвіл працедавцям не реєструвати трудові договори в службі зайнятості.

3. Діє Положення про здійснення депозитарної діяльності

Набуло чинності Положення про здійснення депозитарної діяльності, затверджене рішенням НКЦБФР від 23.04.2013 р. № 735. Положення визначає:

- порядок здійснення депозитарної діяльності Центральним депозитарієм цінних паперів і депозитарними установами за поданням послуг зі зберігання і обліку цінних паперів, обліку і обслуговування придбання, припинення і переходу прав на цінні папери і прав по цінних паперах, обмеженню прав на цінні папери на рахунках в цінних паперах;

- вимоги до порядку відкриття і ведення рахунків в цінних паперах;

- вимоги до порядку проведення операцій на рахунках в цінних паперах і їх видів;

- вимоги до порядку зарахування цінних паперів в систему депозитарного обліку при емісії, їх обліку і зберігання, а також списання цінних паперів у зв'язку з їх погашенням і анулюванням.

Так, згідно з положеннями документу депозитарні установи, в яких до набуття чинності Закону "Про депозитарну систему України" були відкриті рахунки в цінних паперах, на яких враховуються цінні папери, що знаходяться в комунальній власності, впродовж року з дня набуття чинності Закону повинні привести облік прав на ці цінні папери у відповідність з вимогами Положення.

Відмітимо, що нещодавно також були затверджені ліцензійні умови здійснення депозитарної і клірингової діяльності.

4. Президент підписав Закон про векселі

Глава держави підписав Закон № 391 - VIIяким внесені зміни відносно реструктуризації бюджетної заборгованості. Зокрема, Закон про Державний бюджет України на 2013 рік доповнений новою статтею 22, що надає право:

- Кабміну - реструктурувати фактичну бюджетну заборгованість по визначених їм витратах Держбюджету України, що виникли за станом на 1 січня 2013 року, шляхом видачі фінансових казначейських векселів терміном звернення до 5 років з прибутковістю на рівні 5 %;

- органам, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, - за заявою платників податків видавати їм суми бюджетного відшкодування ПДВ шляхом видачі фінансових казначейських векселів терміном звернення до 5 років з прибутковістю на рівні 5 %.

На думку партнера АК "Скляренко і партнери"адвоката Андрея Сидоренконові норми мають як переваги, так і недоліки : "До перевагам можна віднести те, що підприємствам, швидше за все, нададуть можливість продажу векселів в якості простих цінних паперів третім особам, що дозволить їм відразу отримати певну суму, не чекаючи декілька років відповідної виплати. У теж час основним недоліком можна назвати те, що купівля-продаж векселів здійснюватиметься з певним дисконтом. Можна припустити, що дисконт коливатиметься в середньому від 10 до 30 % залежно від стану ринку таких векселів, т. е. фактично компанії зазнаватимуть збитки у розмірі дисконту".

5. Підписаний Закон про ратифікацію Конвенції з Кіпром про уникнення подвійного оподаткування

Президент підписав Закон № 412 - VII "Про ратифікацію Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування і попередження податкових ухилень відносно податків на прибутки і Протоколу до неї" (проект № 0024).

Згідно Конвенції, що набуває чинності з 1 січня 2014 р., прибуток, отриманий від підприємницької діяльності на території іншої країни, не підлягатиме подвійному оподаткуванню. Конвенція передбачає, що податками, на які поширюється дія документу, серед іншого, являються:

- в Україні -налог на прибуток підприємств і НДФЛ;

- на Кіпрі - прибутковий податок, корпоративний податок на прибуток, спеціальний внесок на оборону Республіки і податок на прибутки від відчуження майна.

Крім того, у блиижайшее час урядом буде підписана Конвенція про відміну подвійного оподаткування з Мальтою.

6. Схвалений ряд земельних законів

Глава держави підписав Закон № 365 - VII відносно спрощення процедури відведення земельних ділянок (проект № 1208-1, прийнятий 2 липня)відповідно до якого передбачено оформлення земельних ділянок по місцю їх розташування.

Окрім того, Президентом також підписаний Закон № 366 - VII стосовно вдосконалення процедури відведення земельних ділянок (прийнятий ВР 2 липня, законопроект № 2130). Нормы Закона № 366 - VII встановлюють спрощену процедуру отримання землі з державної і комунальної власності. Також згідно з положеннями Закону № 411 - VII про внесення змін до ст. 4 Закону про оренду державного і комунального майна (прийнятий ВР 4 липня (урядовий проект № 2024)) незабаром буде дозволено передавати в оренду спорудження рибогосподарських водойм.

При цьому В. Янукович ветував Закон про передачу землі фізособам за відсутності детального плану території.

7. На автобусні маршрути і торговців коштовностями заведуть електронні реєстри

Відповідно до положеннями наказу Мінфіну № 465 суб'єкти господарюваннящо здійснювали до дня набуття чинності цього наказу операції з дорогоцінними металами і коштовними (напівкоштовними) каменями, повинні впродовж трьох місяців з дня набуття чинності наказу звернутися до Пробірної служби із заявами про внесення в реєстр суб'єктів господарювання, що здійснюють операції з дорогоцінними металами і коштовними каменями. Облік суб'єктів господарювання, створення і ведення реєстру покладені на Пробірну службу.

Також згідно з нормами наказу Мининфраструктуры № 305яким затверджений Порядок формування, твердження і ведення реєстру міжнародних, міжміських і приміських автобусних маршрутів загального користування, визначається механізм формування Єдиного електронного реєстру автобусних маршрутів.

Так, формування, твердження і ведення реєстру міжнародних, міжміських і приміських автобусних маршрутів загального користування здійснюється організатором пасажирських перевезень на відповідних автобусних маршрутах загального користування. Ведення Єдиного електронного реєстру і забезпечення його функціонування з метою підвищення безпеки перевезень автомобільним транспортом загального користування здійснюються Укртрансинспекцией.

8. Миндоходов ствердило рекомендації по проведенню камеральных податкових перевірок

Миндоходов наказом № 165 ствердило Методичні рекомендації по організації і проведенню камеральных перевірок податкової звітності платників податків, окрім перевірок податкової декларації про майнове положення і прибутки і податкову декларацію платника єдиного податку - фізособи-підприємця.

Камеральная перевірка даних, заявлених в податковій звітності, проводиться впродовж 30 календарних днів (якщо інше не передбачене Податковим кодексом), що йдуть за граничним терміном отримання такої звітності. Крім того, відповідно до НК камеральная перевірка здійснюється посадовцями органу ДПС без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу. Такій перевірці підлягає уся податкова звітність суцільним порядком (п. 76.1 ст. 76 НК).

Перевірки можуть проводитися двома способами: 1) в електронному вигляді; 2) підрозділами податкового і митного аудиту/прибутків і зборів з фізичних осіб шляхом зіставлення цих програмних продуктів, результатів автоматизованого контролю податкової звітності, інформації з інших джерел. Окрім іншого, Методичні рекомендації визначають особливості проведення камеральных (електронних) перевірок податкової звітності платників податків.

9. Юрособ можуть позбавити права на відновлення терміну позовної давності

У ВР поданий законопроект № 2610а про внесення змін до ст. 267 Цивільного кодексуяким пропонується встановити, що у виняткових випадкахколи суд визнає шанобливими причини пропуску позовної давності по обставинам, пов'язаним з особою позивача (важка хвороба, безпорадний стан і тому подібне)порушене право громадянина підлягає захисту. Тобто право на відновлення терміну позовної давності пропонується залишити виключно за громадянами. Юридичні особи такого права будуть позбавлені.

Діюча редакція цієї статті не припускає хоч би приблизного переліку поважних причин пропуску терміну позовної давності, а також інших обмежень можливостей відновлення позовної давності. Визначення питання про наявність поважних причин пропуску позовної давності віднесене на розсуд суду.

Проектом пропонується законодавчо закріпити коло осіб, які можуть (за наявності поважних причин) претендувати на судовий захист своїх прав після витікання позовної давності. Також пропонується встановити орієнтовний перелік таких поважних причин.

10. Планується зобов'язати інтернет-магазини завести офіси

Для інтернет-магазинів пропонується встановити вимогу про обов'язкову наявність офісного приміщення. Також вони повинні будуть надавати інформацію споживачам для ідентифікації місцезнаходження інтернет-магазину. Про це говориться в проекті програми розвитку внутрішньої торгівлі до 2016 року, розміщеному на сайті Мінекономрозвитку. Передбачається виконати цей пункт програми з 2014 до 2016 року.

У проекті вказано, що динамічний розвиток інтернет-торгівлі виявив ухилення суб'єктів господарювання від сплати податків і, як наслідок, зменшення надходжень до бюджету.

Про те, що цікавого для бізнесу сталося минулого тижня, читайте по посиланню.

Ці і багато інших законодавчих актів, а також їх правовий аналіз ви завжди можете знайти в системах ЛІГА :ЗАКОН і в матеріалах сайту ЮРЛИГА.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини