У листі від 18.06.2013 р. № 5135/6/99-99-19-03-02-15-13 Миндоходов надало роз'яснення відносно податкового обліку операцій, пов'язаних з виконанням гарантійних зобов'язань по ремонту (обслуговуванню) і заміні товарів українськими компаніями, що є імпортерами і продавцями технічно складних побутових і інших товарів.
Згідно пп. 140.1.4 п. 140.1 ст. 140 Податкового кодексу при визначенні об'єкту оподаткування враховуються такі витрати подвійного призначенняяк будь-які витрати на гарантійний ремонт (обслуговування) або гарантійні заміни товарів, проданих платником податків, вартість яких не компенсується за рахунок покупців таких товарів, в розмірі, що відповідає рівню гарантійних замін, прийнятих / обнародуваних платником податку, які відповідно до абз. "є" пп. 138.10.3 п. 138.10 ст. 138 НК включаються до складу інших витрат платника податків.
У разі здійснення гарантійних замін товарів платник податків зобов'язаний вести облік покупцівтоварів, що отримали таку заміну, або послуги з ремонту (обслуговуванню). Миндоходов вказало, що при визначенні витрат платника податків на гарантійний ремонт (обслуговування) або гарантійні заміни товарів, проданих платником податків, вартість яких не компенсується за рахунок покупців таких товарів, застосовується Порядок обліку покупців, що отримали гарантійну заміну товарів або послуги з гарантійного ремонту (обслуговуванню) (далі - Порядок обліку).
Облік покупців ведеться платниками податків самостійно в паперовій або в електронній формі (з дотриманням вимог закону про електронний документообіг), у тому числі на основі звітів, отриманих від третіх осіб (центрів сервісного обслуговування), які здійснювали гарантійні ремонти (обслуговування) або гарантійні заміни товарів, проданих платниками податків, в Книзі обліку покупців, що отримали гарантійну заміну товарів або послуги з гарантійного ремонту (обслуговуванню) (далі - Книга обліку).
Крім того, слідує Миндоходов відмітило, згідно п. 3 Порядки обліку у разі здійснення гарантійних замін товарів або надання послуг з гарантійного ремонту (обслуговуванню) платник податків зобов'язаний вести окремий облік покупців, товарів, що отримали таку заміну, або послуги, у тому числі якщо такі гарантійні заміни товарів або послуги з гарантійного ремонту (обслуговуванню) здійснені платником податків через третіх осіб (центри сервісного обслуговування). Тобто юрособа (у тому числі центри сервісного обслуговування) або фізособа - підприємець, послуги, що роблять, з гарантійного ремонту (обслуговуванню) або що здійснюють гарантійну заміну товарів, зобов'язані самостійно в паперовій або в електронній формі вести Книгу обліку.
Не можуть бути враховані при визначенні об'єкту оподаткування витрати на гарантійний ремонт (обслуговування) або гарантійні заміни товарів, проданих платником податку юрособам, оскільки на таку категорію покупців не поширюються норми законодавства з питань захисту прав споживачів.
Також в листі вказано, що оскільки продавці (імпортери) несуть витрати на послуги, що надаються, з гарантійного ремонту (обслуговуванню) або гарантійні заміни товарів, то на них поширюються обмеженняпередбачені пп. 140.1.4 п. 140.1 ст. 140 НК, в частині витрат на гарантійний ремонт (обслуговування) або гарантійні заміни товарів, проданих платником податку юрособам. Тому продавці (імпортери) зацікавлені в отриманні від підрядників (сервісних центрів обслуговування) переліку покупців, що напівчаюють заміну товарів або послуги з гарантійного ремонту (обслуговуванню), у тому числі якщо такі гарантійні заміни товарів або послуги з гарантійного ремонту (обслуговуванню) здійснені через третіх осіб (центри сервісного обслуговування).
Порядок визначення об'єкту оподаткування ПДВ, порядок формування податкових зобов'язань і податкового кредиту по ПДВ регламентовані розділом V НК. Виникнення права у імпортерів на віднесення до складу податкового кредиту сум ПДВсплачених у складі вартості послуг з гарантійного ремонту (обслуговуванню) що імпортуються ними побутової техніки і приладів, і виникнення податкових зобов'язань у зв'язку із здійсненням і понесением витрат на такий ремонт (обслуговування), залежить від договірних стосунків між постачальником продукції і імпортерами і між імпортерами і суб'єктами господарюваннящо безпосередньо здійснюють такий ремонт (обслуговування), а також від джерел покриття витрат по операціях за поданням послуг з гарантійного ремонту (обслуговуванню).