Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі виражає занепокоєння: негативні тенденції все більше спостерігаються в інформаційній сфері. Як свідчить прийняте нещодавно Нацкомиссией рішення, ознаки порушення Закону "Про захист суспільної моралі" спостерігаються в усіх видах інформаційної продукції.
Телепродукція:
- зневага тимчасовими обмеженнями під час трансляції телепередач, що містять елементи еротики, жорстокості, насильства і інформацію, яка може негативно вплинути на дітей;
- збільшення кількості комедійних шоу, зміст яких нерідко принижує або ображає особу за національною ознакою;
- рекламування алкогольних напоїв без урахування встановлених законодавством обмежень (одна з причин - спонсорування виробниками алкогольних напоїв і пива телепередач), рекламування торгових марок алкогольних напоїв нерідко можна побачити навіть під час трансляції дитячих програм;
- нерідко зміст передач для дітей має сексуальне забарвлення.
Кіно- і відеопродукція. Стійка тенденція під час демонстрації в кінотеатрах кіно- і відеопродукції - порушення суб'єктами кінематографії вимог до вікових обмежень глядацької аудиторії.
Радіопродукція. Звичайна практика - рекламування алкогольних напоїв без урахування встановлених законодавством обмежень (зокрема, спонсорування). Регулярно не дотримуються вимоги статей 6, 28, 62 Закони "Про телебачення і радіомовлення" відносно заборони поширення, а також анонсування програм і телепередач, які можуть зашкодити фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку неповнолітніх і юнацтва; використання грубих слів, виразів і так далі
Рекламна продукція характеризується засиллям реклами алкогольних напоїв в тілі- і радіоефірі, Інтернеті, на малих архітектурних формах (кіоски, павільйони), торгових наметах, зупинках громадського транспорту, у вітринах магазинів і супермаркетів, при цьому кількість соціальної реклами є недостатньою.
Видовищні заходи. Більшість суб'єктів господарювання не дотримуються вимог законодавства у сфері захисту суспільної моралі при організації і проведенні видовищних заходів сексуального або еротичного характеру і не мають позитивних укладень Нацкомиссии. У багатьох регіональних органах держвлади і органах місцевого самоврядування відсутня інформація про суб'єктів господарювання, які організовують і проводять видовищні заходи сексуального або еротичного характеру.
Друкарська продукція не зареєстрована як еротичне видання, систематично використовує еротичну тематику як ведучу і поширюється з порушенням законодавства. Украй негативними є факти виготовлення і поширення літератури з питань підлоги і сексу, орієнтованою на дитячу аудиторію, без узгодження з Міністерством освіти.
Інтернет-простір переобтяжено спливаючими банерами, які при спробі їх закрити направляють користувача на сторінку порнографічного сайту або секс-шопа, нав'язують споживачеві товари і послуги, в т.ч. сексуального характеру. Велика кількість матеріалів спрямована на розпалювання національної і релігійної ворожнечі, приниження особи, насильства, жорстокості, наркоманії, інших шкідливих звичок і так далі Комп'ютерні ігри, якими захоплюються сучасні діти і молодь, містять елементи насильства і жорстокості, провокують агресивну поведінку, формують комп'ютерну і ігрову залежність, деформують соціальні, моральні і сімейні цінності.
При цьому, засмучуються в Комісії, є факти формального відношення органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування до контролю за дотримання вимог Закону "Про захист суспільної моралі".
Джерело: Нацкоммор.
Нагадаємо, що в парламенті знаходиться урядовий законопроект № 2142 про ліквідацію Комисии, але на думку її членів це спричинить ряд громадських проблем. Ліквідацію підтримують Кабмін і Комітет з питань свободи слова і інформації. А Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності нещодавно виступив "за" діяльність Комісії по моралі.