Наказом від 06.03.2013 р. № 374 Мінфін затвердив Ліцензійні умови здійснення господарської діяльності по збору, первинній обробці відходів і ломи дорогоцінних металів і коштовних каменів, коштовних каменів органогенної освіти, напівкоштовних каменів.
Встановлено, що у рамках діяльності по збору, первинній обробці відходів і ломи дорогоцінних металів і коштовних каменів здійснюються:
- збір і первинна обробка відходів і ломи дорогоцінних металів;
- збір і первинна обробка відходів коштовних каменів, коштовних каменів органогенної освіти, напівкоштовних каменів.
Ліцензуванню не підлягає господарська діяльність, пов'язана зі збором відходів і ломи дорогоцінних металів і коштовних каменів від власного виробництва.
Органом ліцензування господарської діяльності по збору, первинній обробці відходів і ломи дорогоцінних металів і коштовних каменів, коштовних каменів органогенної освіти, напівкоштовних каменів являється Державна пробірна служба.
Ліцензіат повинен забезпечити матеріально-технічну базу, необхідну для здійснення господарської діяльності по збору, первинній обробці відходів і ломи дорогоцінних металів і коштовних каменів (повністю або частково), зокрема, весоизмерительные засоби повинні мати діюче свідоцтво про перевірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Наказом також затверджений Порядок контролю за дотриманням Ліцензійних умов здійснення господарської діяльності по збору, первинній обробці відходів і ломи дорогоцінних металів і коштовних каменів, коштовних каменів органогенної освіти, напівкоштовних каменів.
Контроль за дотриманням ліцензіатами Ліцензійних умов здійснює Державна пробірна служба як орган ліцензування. Встановлено, що позапланові перевірки здійснюються за наявності підстав, визначених Законом "Про основні принципи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" і Законом "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", а саме:
- подача ліцензіатом письмової заяви Пробірній службі про проведення заходу держнагляду (контролю) по його бажанню;
- виявлення і підтвердження недостовірності даних, заявлених в документах обов'язкової звітності, представлених ліцензіатом;
- перевірка виконання ліцензіатом розпоряджень про усунення порушень Ліцензійних умов, виданих за результатами проведення планових заходів Пробірною службою;
- звернення физ- і юрособ (письмові повідомлення, заяви, скарги, звернення, листи і так далі) про порушення ліцензіатом Ліцензійних умов;
- непредставлення у встановлений термін ліцензіатом документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, що перешкоджали представленню таких документів;
- настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Під час проведення позапланових перевірок з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала основою для їх здійснення, з обов'язковою вказівкою цих питань в посвідченні на проведення перевірки.
Термін здійснення планової перевірки складає не більше 15 робочих дніва для суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів. Термін здійснення позапланової перевірки складає не більше 10 робочих дніва для суб'єктів малого підприємництва - 2 робочих днів. Продовження терміну проведення планової або позапланової перевірки не допускається.