"Таке враження, що нашому уряду нічим зайнятися"- висловилася президент ВОО "Ліга експертів України" Світлана Бовсуновская на прес-конференції, яка відбулася минулого тижня і була присвячена одіозній постанові Кабміну № 231.
(Детальніше про постанову - в матеріалі ЮРЛИГИ Затверджений новий порядок проведення оцінки для цілей оподаткування)
Дійсно, оцінювачі ще не забули торішні "розбирання" з приводу наказів ФДМУяк отримали новий привід для справедливих обурень. Держава намагається монополізувати ринок оцінних послуг - таке посилання звучало з вуст кожного учасника прес-конференції. І називають оцінювачі нинішню ситуацію не інакше як "правовою вакханалією".
Оцінка в Україні проводилася на підставі постанови Кабміну № 1103яке тепер втратило силу. Нова постанова № 231 з'явилося на сайті КМУ 9 квітняа датовано 4 березнярозповіли оцінювачі, засмучуючись, що їх не допустили до громадського обговорення. В той же час, наприклад, Держпідприємництва не підтримало цей акт, повідомив віце-президент ВОО "Ліга експертів України" Андрій Гусельников. Але постанова була прийнята і набуло чинності 17 квітня.
Як розповіла С. Бовсуновская, уряд таки "проштовхнув" схему, проти якої оцінювачі виступають вже давно : "Тоді пан Азаров сказав, що цього робити не можна, тепер пан Азаров так зробив".
(Читайте також: Мітинг оцінювачів проти монополізації)
А. Гусельников, А. Амфітеатрів, С. Бовсуновская, А. Драпиковский, А. Филин, Г. Людкевич |
Реформа оцінки припускає оподаткування прибутків фізосіб від відчуженого майна. Вартість же майна пропонується назвати не ринковою, а оцінноюдеяким сурогатним поняттям. Виходить також, що де-юре жоден суб'єкт оцінної діяльності не може зараз працювати. Оцінювачів знову відбиратимуть і навчатиі продовжиться усе це до серпня. До речі, "молодим" оцінювачам чомусь дозволяють не стажуватися, звернув увагу голова ради ВОО "Українське товариство оцінювачів" Олексій Амфитеатров.
(Читайте також: Оцінювачі проти бездумного спрощення доступу до професії)
"Те, що пропонується, не є поліпшенням законодавства, це нас не наближає до Європи, а віддаляє. А також відлякує інвесторів"- розповів представник Відкритого Клубу Незалежних Оцінювачів Андрій Пугач. "Чиновниками Кабміну нівелюються всі покращення, передбачені президентськими програмами"- додає президент Асоціації професійних керівників нерухомістю Генріх Людкевич. Оцінювачі зовсім не проти реформи, але зміни повинні впроваджуватися не "з-під підлоги", а поступово і з громадським обговоренням.
А. Амфітеатрів нагадав ситуацію, коли доступ на ринок отримала всього дюжина оцінних фірм, і ціни дуже зросли. Зараз вартість оцінки - близько 400 грн., тоді ж за оцінку квартири в Києві просили 4000 грн. У зв'язку з постановою № 231, за оцінками експертів, ціни для клієнтів оцінних фірм піднімуться мінімум до 800 - 1000 грн.а швидше за все і вище.
Орієнтування не на ринок, а на деяку "оцінну вартість" означає, що платити податок особи будуть не з реальної вартості об'єкту, відмічає директор Центру організації і економіки міського землекористування, заслужений оцінювач Олександр Драпиковский. По суті, фізосіб змусять платити податок зі збитків. Також оцінка застосовуватиметься і при угодах, де платиться держмито.
"Країна, яка допускає угоди з індивідуальним майном не за ринковою вартістю, - не може бути країною з ринковою економікою"- засмучений А. Амфітеатрів. Але мова не лише про квартири, оцінці підлягають пакети акцій, кораблі, літаки і інше. Україна тепер може опинитися за ситуації, коли місцеві оцінювачі оцінюватимуть квартири/дачі/ділянки, а деяка "велика четвірка" матиме монополію на оцінку великих підприємств і так далі "Якщо ми оцінюємо активи не за ринковою вартістю, то куди ми котимося"?- запитує експерт.
І це тільки почало - попереджають оцінювачі. Наступними змін слід чекати рієлторам.
Історія боротьби за вільний ринок оцінки. Мітинг 12.09.2012. |