Отже, ЮРЛИГА продовжує бути дороговказною зіркою для своїх читачів в морі інструкцій, положень, порядків і методичних рекомендацій, які незримо керують повсякденним життям народу в умовах повсякденності і надзвичайності. Подібна ініціатива редакції викликана, як нам здається, необхідністю направити промінь світла в темне царство важливих, але мало кому відомих чинних підзаконних нормативно-правових актів, велика кількість яких зберігається в засіках систем ЛІГА :ЗАКОН.
Сьогодні ми ознайомимо усіх жадаючих корисних знань з Інструкцією про порядок і розміри компенсації (відшкодування) витрат і виплати винагороди особам, що викликаються в органи досудового розслідування, прокуратури, судна або в органи, у виробництві яких знаходяться справи про админправонарушениях, затвердженою постановою Кабміну від 01.07.1996 р. № 710.
Простіше кажучи, якщо Вас (не приведи Господь/Аллах/Будда) викликали в якості свідка, потерпілого, законного представника потерпілого, цивільного позивача, представника цивільного позивача в органи досудового розслідування, прокуратури, суду або в органи, у виробництві яких знаходяться справи про админправонарушениях - хто, власне кажучи, "оплачуватиме банкет"? Адже для того, щоб Ви, як законослухняний громадянин, прийшли (а то і приїхали в інший населений пункт) по виклику цих держорганів Вам необхідно пропустити робочий день (а то і декілька).
Так, статті 121, 122 Карного процесуального кодексуст. 275 Кодексу про адміністративні правопорушення свідчать, що за викликаними особами зберігається середня заробітна плата за весь час, витрачене ними у зв'язку з явкою і викликом уповноважених держорганів.
Крім того, якщо виконання процесуальних функцій викликаних осіб пов'язане з перебуванням за межами населеного пункту постійного проживання, компенсуються (відшкодовуються) наступні витрати:
- вартість проїзду до місця виклику і назад;
- витрати, пов'язані з наймом житла;
- добові.
Сума компенсації (відшкодування) за втрачений заробіток обчислюється за кожну годину пропорційно середній заробітній платі особи, згідно з абзацом 3 пункти 2 Порядки числення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабміну від 08.02.1995 р. № 100 Тобто, виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, передуючі події, з якою пов'язана відповідна виплата. Працівникам, що пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Тут усе здається гранично ясним, але виникає питання: ХТО компенсуватиме і відшкодовуватиме втрачені/витрачені гроші?
Пункт 7 Інструкцій визначає: "В карних процесах і справах про админправонарушениях вказані виплати, робляться органом, який зробив виклик, із засобів, що передбачаються кошторисом на вказані цілі".
Держава гарантує відшкодування і у випадку, якщо Ви не працюєте на підприємстві, в установі або організації. В цьому випадку Вам зобов'язані виплатити компенсацію за відрив від звичайних занять. Така виплата робиться по постанові (визначенню) органу, який зробив виклик. У постанові (визначенні) вказуються початкові дані для визначення суми винагороди (конкретний розмір винагороди і час, витрачений особою у зв'язку з явкою по виклику). Згідно Інструкції, сума компенсації (відшкодування) за відрив від звичайних занять обчислюється пропорційно розміру мінімальної заробітної плати особи, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому приймається процесуальне рішення або здійснюється процесуальна дія, і не може перевищувати її розміру, обчисленого за фактичний годинник відриву від звичайних занять.
Нагадаємо, що розмір мінімальної зарплати визначається Законом "Про державний бюджет". Згідно ст. 8 Держбюджету на 2013 рік мінімальна зарплата з 1 січня складає:
- в місячному розмірі - 1147 гривен;
- в почасовому розмірі - 6,88 гривен.
Марина Ясинскаясайт "ЮРЛИГА".