Наказом від 19.02.2013 р. № 134 Мінохоронздоров'я затвердило Порядок скринінгу донорської крові і її компонентів на гемотрансмиссивные інфекції, який визначає послідовність дій, спрямованих на виявлення маркерів гемотрансмиссивных інфекцій з метою забезпечення їх інфекційної безпеки.
Згідно з пунктом 1.3 Порядку, гемотрансмиссивные інфекції - інфекційні хвороби, збудники яких передаються через кров або її компоненти.
Скринінг - це дослідження зразків цілісної сироватки, плазми, крові донорів або осіб, які виявили бажання бути донорами, на маркери гемотрансмиссивных інфекцій від ймовірно здорових осіб, з метою виключення наявності гемотрансмиссивных інфекцій і забезпечення безпеки крові і її компонентів.
Встановлено, що скринінг обов'язково проводиться на наявність маркерів таких гемотрансмиссивных інфекцій :
- Віл-інфекція;
- гепатит B;
- гепатит C;
- сифіліс.
У разі отримання позитивного результату хоч би на один з маркерів :
- донорові або особі, яка виявила бажання бути донором, рекомендується звернутися до відповідної установи охорони здоров'я з метою подальшого обстеження. Такий донор або особа, яка виявила бажання бути донором, реєструється як умовно позитивний;
- заготовлені кров або її компоненти бракуються і знищуються у встановленому законодавством порядку;
- усі дози компонентів крові такого донора від попередніх донаций, що знаходяться в експедиції і (чи) на карантинизации в закладі служби крові і установах охорони здоров'я, вилучають і знищують у встановленому законодавством порядку.
Відбір зразків донорській крові для визначення маркерів гемотрансмиссивных інфекцій здійснюється:
- при обстеженні перед донацией;
- при донации безпосередньо з системи для узяття крові без порушення її цілісності.
Встановлено, що для скринінгу цілісна донорська кров збирається в дві вакуумні пробіркиякі відповідно маркіруються.