Вищий спеціалізований суд по розгляду цивільних і карних справ в інформаційному листі № 32/0/9-13 від 19.03.2013 р. роз'яснив деякі моменти відносно залишення заяви без розгляду на підставі п. 8 ч. 1 ст. 207 ГПК.
Суд відмічає, що немає підстав для залишення заяви без розгляду згідно з вимогами ст. 207 ГПК у разі, якщо у встановлений судом термін витрати, пов'язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача, не будуть сплачені.
Згідно п.8 ч.1 ст. 207 ГПК передбачено, що суд виносить визначення про залишення заяви без розгляду, якщо провадження у справі відкрито за заявою, поданою без дотримання вимог, викладених в ст. 119 і 120 Кодексу, і не був сплачений судовий збір і позивач не усунув цих недоліків у встановлений судом термін. Проте, ч. 2 ст. 82 ГПК, яка діє з моменту прийняття кодексу (18 березня 2004 р.), не повною мірою відповідає п. 8 ч. 1ст. 207 ГПК, який діє в редакції Закону № 3674 - VI від 08 липня 2011 р. А отже - у разі колизийности норм, регулюючих одні і ті ж правовідносини, застосовується норма закону, прийнята пізніше.
Виходячи з цього, оскільки в ст. 119 ГПК вимогою до позовної заяви є надання документу, що підтверджує сплату судового збору, і саме із-за несплати судового збору, а не через неоплату витратпов'язаних з розглядом справи, заява залишається без руху, то п. 8 ч. 1ст. 207 ГПК до вказаної вище правової ситуації застосований бути не може.
Також ВССУ звертає увагу, що п. 4 ч.1 ст. 169 ГПК передбачене право суду визнати явку позивача, що подав заяву про розгляд справи в його відсутність, обов'язковим, а ч. 3 цих статті вказує на те, що у разі його повторного нез'явлення суд залишає позовну заяву без розгляду . Проте застосування вказаних норм процесуального права до п. 8 ч.1 ст. 207 ГПК, якій передбачено, що суд виносить визначення про залишення заяви без розгляду, неможливооскільки визнати явку позивача в судове засідання можливо лише для дачі їм особистих пояснень, тобто пояснень, що стосуються предмета і основи позову.
У зв'язку з цим до внесення відповідних змін до ГПК витрати, пов'язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача, підлягають оплаті позивачем на загальних підставах, а у разі їх неоплати вони підлягають стягненню при ухваленні судового рішення відповідно до вимог статті 88 ГПК.