У ЗМІ все частіше рекламуються різні чудо-устройства в результаті застосування яких хворі "заліковують" себе до серйозних ускладнень. Особливе нерозуміння викликає те, що більшість таких пристроїв є запатентованою, коли патентувати фактично нічого і на практиці такі винаходи не патентоспроможні, відмічає Василь Пазиняк в пояснювальній записці до проекту № 2546.
Всього впродовж перших восьми місяців 2012 р. в Гослекслужбу поступило 49 скарг на такі прилади: апарат "RT-2050"; апарат "Небулайзер" Алтей "; апарат - PANGAO, Пояс для схуднення "WaisBelt", "Самоздрав"; "ECOPULSEKB-700"; "Домашній доктор"; "Терапевтична система 1"; "Попереково-надувний корсет"; "Хірургічний апарат"; "Диво-пояс-корсет"; "МІЛІГРАМ 30-40"; "Care Max"; Аппарат "Магнитер АМТ- 02".
Пропонується внести зміни до Закону "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі" і встановити, що правова охорона не поширюється на лікувальні пристрої, ефективність яких не доведена на базі проведених вітчизняних досліджень, і які в процесі використання здатні погіршити стан людини і на пристрої, які позиціонуються як профілактичні, діагностичні і реабілітаційні і дослідження по ефективності яких у вітчизняній медицині не проведені.
Обов'язковою умовою патентоспроможності пристрою, який позиціонується як лікувальне, профілактичне, діагностичне або реабілітаційне являються проведені вітчизняними медиками і ученими дослідження, що свідчать про позитивну динаміку в лікуванні завдяки використанню такого пристрою.
Під час проведення експертизи заявки на отримання патенту експерт може прийняти рішення про недостатність проведених досліджень, якщо такі дослідження проводилися менш ніж на 1 тис. пацієнтів або показники позитивної динаміки складають менше 60%, або позитивна динаміка незначна і може бути віднесена до ефекту плацебо.
Якщо в Гослекслужбу поступила скарга про те, що відповідний пристрій не відповідає заявленим характеристикам, а в ході розгляду скарги буде встановлено, що дослідження його ефективності відсутні або недостатні, то патент на такий пристрій може бути визнаний у судовому порядку недійсним.