Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Документ тижня : Положення про рекламу цінних паперів і фондового ринку

15 березня 2013, 18:10
387
0
Автор:
Реклама

НКЦБФР рішенням від 22.01.2013 р. № 63 затвердила Положення про рекламу цінних паперів і фондового ринку (далі - положення), яке регулює стосунки у сфері ринку цінних паперів, пов'язані з поширенням відповідної реклами (деталі - в новині "Які вимоги до реклами цінних паперів і фондового ринку"?).

Нагадаємо, рішення № 63 було прийнято у зв'язку зі змінами, внесеними Законом №5042 - VI у ст. 25 Закону "Про рекламу", що набули чинності 1 січня 2013 р. Таким чином, був змінений не лише порядок регулювання реклами цінних паперів в Україні, але і істотно розширені регуляторні повноваження НКЦБФР в частині регулювання цієї сфери.

Згідно з положенням, поширення реклами цінних паперів і фондового ринку може здійснюватися усіма рекламними засобами, передбаченими законодавством, за умови її попереднього представлення в НКЦБФР. Без згоди комісії неможливе здійснення реклами цінних паперів, інститутів спільного інвестування, товарів і послуг профучастников фондового ринка, саморегулируемых організацій профучастников фондового ринку, уповноважених рейтингових агентств і так далі

Відмітимо, одним з основних положень документу є вимога вказувати в рекламі, що отримання прибутку у минулому не є гарантією її отримання в майбутньому (таке повідомлення візуально повинне сприйматися як єдине ціле).

При цьому рекламодавцям заборонили здійснювати рекламу цінних паперів, пропозиція яких фактично адресована необмеженому колу осіб, а також рекламувати майнові права, не завірені цінними паперами, під виглядом реклами цінних паперів. У свою чергу положення забороняє вказувати в рекламі цінних паперів і фондового ринку неповну, недостовірну, двозначну, оманливу, неточну або документально не підтверджену інформацію, а також інформацію, яка може бути використана з метою недобросовісної конкуренції шляхом вказівки дійсних або уявних недоліків інших учасників ринку цінних паперів. Крім того, документ також забороняє профучастникам ринка цінних паперів умовчувати про інші умови надання послуг, що впливають на суму доходу, який отримають клієнти, завірені в гарантії відсутності збитків. Очікується, що в зв'язку цією нормою учасники фондового ринку не зможуть давати необгрунтовані обіцянки майбутніх прибутків. Також профучастнику фондового ринку заборонено рекламувати іншого профучастника фондового ринку.

Таким чином, з моменту набуття чинності положення під контроль буде узята реклама усіх профучастников фондового ринку, а не тільки компаній, що управляють.

У свою чергу юрист юридичної фірми ILF Аліна Корецкая вважає, що зміни законодавства, регулюючого рекламу цінних паперів, спрямовані на захист прав споживачів послуг на ринку цінних паперів. "Ізменения в першу чергу торкнуться недобросовісних гравців ринку. Частенько такі гравці поширюють інформацію про високу прибутковість цінних паперів, а також великий розмір чистого прибутку, який або недостовірна, або за станом на поточну дату не актуальна"- відмічає юрист.

Аліна Корецкая

Так, зокрема, рекламодавці зобов'язані подати в НКЦБФР заяву згідно із затвердженим зразком і проект реклами в електронному або паперовому вигляді. Впродовж 7 робочих днів комісія розглядає пакет документів і приймає рішення про узгодження або заборону поширення реклами цінних паперів і фондового ринку (замкнете внесення змін до реклами). Підставами для заборони є: надання неповного переліку документів; недостовірність даних в заяві про надання реклами (змін до реклами) цінних паперів і фондового ринку і в проекті реклами; невідповідність проекту реклами вимогам Закону "Про рекламу".

На думку представників НКЦБФР, на сьогодні питання узгодження реклами інструментів і послуг, що надаються компаніями, - учасниками фондового ринку є дуже актуальним, у зв'язку з цим комісії бачить реальну необхідність контролю з боку держави за такими рекламними повідомленнями.

У свою чергу А. Корецкая узагальнює, згідно з положенням, реклама цінних паперів і фондового ринку відносно інститутів спільного інвестування (ИСИ) повинна відповідати наступним вимогам:

§ термін між датою подачі проекту реклами на узгодження і датою, на яку приведена прибутковість ИСИ, не може перевищувати 10 робочих днів;

§ у інформації повинні вказуватися дата почала і дата закінчення періоду, за який отримана така прибутковість (прибуток);

§ не містити посилань на прибутковість по цінних паперах ИСИ за період менш, ніж один рік, крім випадку, коли термін діяльності такого ИСИ складає менш одного року;

§ не вказувати отриману прибутковість як річну, якщо діяльність ИСИ триває менш одного року;

§ реклама, що містить інформацію про розмір отриманої у минулому прибули (доходу), повинна використовуватися не більше шести місяців з моменту її узгодження комісією.

При цьому інформація про дохід по цінних паперах або розмір отриманої учасником фондового ринку у минулому прибули, повинна містити обмовку про те, що отриманий у минулому прибуток не є гарантією отримання прибутків в майбутньому, причому обмовка повинна візуально сприйматися як єдине ціле з основною інформацією про розмір доходу.

Пані Корецкая звертає увагу на те, що вже в січні-лютому регулятором було прийнято близько 15 рішень по рекламі цінних паперів і фондового ринку, половина з яких - рішення про заборону поширення реклами. Серед перших рішень регулятора - заборона на поширення реклами ГИК "ММСИС ИНВЕСТМЕНТС", яка обіцяла 100% річних не вказуючи при цьому, що показник доходу у минулому не гарантує його отримання в майбутньому.

Втім, положення зміненої статті Закону "Про рекламу" не так ідеальні, як здаються на перший погляд. Регулятор згідно з Положенням може зупинити або заборонити поширення реклами, якщо порахує, що проект реклами не відповідає вимогам Закону "Про рекламу", при цьому Закон дає досить широке тлумачення тій інформації, яка вважається рекламою на ринку цінних паперів і фондовому ринку.

Крім того, процедура попереднього узгодження реклами або змін до неї з регулятором "лякає" багатьох учасників фондового ринку. Незважаючи на досить короткі терміни узгодження, передбачені положенням, час, витрачений на нього, може привести до уповільнення рекламної активності компаній. Враховуючи невисокий рівень ділової активності на фондовому ринку України в цілому, такі обмеження зовсім не приведуть до його підвищення.

При цьому, з точки зору вищевідзначеного законодавства, залишається незрозумілимяка саме інформація віднесена чинним законодавством до реклами. Наприклад, представників багатьох профучастников цікавить питання про те, чи вважається рекламою цінних паперів інформація про їх послуги, які фактично є предметом діяльності і розміщуються, на персональних веб-сайтах, на особистих сторінках в соціальних мережах або на форумах, а також аналітика інвесткомпанії, в якій містяться рекомендації купувати ті або інші цінні папери? Чи така інформація з точки зору розуміння закону буде просто інформацією про діяльність?

З іншого боку, багатьох гравців бентежить збільшення бюрократичних процедур, які ризикують звести і без того в'ялу рекламну активність нанівець". Наприклад, інвесткомпаніям доведеться за 10 робочих днів до обнародування своїх рекламних матеріалів подати в комісію на узгодження макет, після чого впродовж 7 робочих днів комісія повинна дати дозвіл на рекламу. Але на практиці часто трапляється так, що час, який пройде від моменту подачі документів на узгодження і до рішення комісії, може досягати 20 днів. Така ситуація у свою чергу створює проблеми для учасників ринку цінних паперів.

Крім того, вищевідзначене положення не передбачає, як саме діятиме НКЦБФР, припиняючи неузгоджену рекламу в інтернеті. При цьому, санкції за порушення умов розміщення реклами дуже "драконівські", в порівнянні з цінною рекламних матеріалів (до 500%).

Підсумовуючи, відмітимо, що подібні заходи (заборони і занадто короткі терміни узгодження реклами) на ринку цінних паперів тільки створюють додаткове навантаження на діяльність учасників, частенько не сприяючи розвитку фондового ринка в цілому. Самі ж профучастники, приміром, інвесткомпанії розраховують отримати від регулятора роз'яснення, що саме вважатиметься рекламою на фондовому ринку і відносно термінів узгодження такої реклами.

Таким чином, незважаючи на наявність законодавчої бази, НКЦБФР доки не розробила ефективного механізму для її виконання. На даний момент сподіватимемося, що практика і відповідні правові роз'яснення все-таки "допоможуть" в застосуванні норм положення про рекламу цінних паперів і фондового ринку.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини