У постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України по розгляду цивільних і карних справ від 01.03.2013 р. № 3 роз'яснені питання юрисдикції загальних судів і визначення осудності цивільних справ.
Зокрема, вказано, що справи про захист гідності, честі і ділової репутації розглядаються в порядку цивільного судочинства і у тому випадку, якщо стороною є органи державної влади і / або органи місцевого самоврядування (суб'єкт владних повноважень).
Суд вважає, що в спорах, що виникають у сфері використання об'єктів авторського і суміжних правздійснюється захист громадянських прав і інтересів суб'єктів, а не вирішуються питання про порушення у сфері публічно-правових стосунків. Тому такі спори підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства незалежно від того, що відповідачем у справі може виступати Державна служба інтелектуальної власності як орган державної влади (суб'єкт владних повноважень), оскільки характер суперечки є цивільним. В той же час спори, що виникають у сфері використання інших об'єктів права інтелектуальної власностіде обов'язковою є державна реєстрація права, по позовах до Державної служби інтелектуальної власності залежно від предмета і основи позову і за наявності публічно-правового характеру суперечки не підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства.
Спори, що виникають з земельних стосунківу яких хоч би однією із сторін є фізособа, незважаючи на участь в них суб'єкта владних повноважень, згідно ст. 15 Цивільного процесуального кодексу розглядаються в порядку цивільного судочинства. Суд вказав, що це торкаєтьсязокрема, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування після видачі дозволу на виготовлення (розробку) проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки, вирішення інших питань, необхідних для придбання і реалізації права на землю, про надання або передачу земельної ділянки у власність або користування або невирішення цих питань, припиненні права власності або користування землею окрім суперечокпередбачених ч. 1 ст. 16 Закону "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, розміщених на них, що знаходяться в приватній власності, для громадських потреб або за мотивами громадської необхідності", про громадянську відповідальність за порушення земельного законодавства, про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок.
Спори по позовах державних природоохоронних органів або прокурорів в їх інтересах до фізосіб про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону природного довкілля також повинні вирішуватися в порядку цивільного судочинства.
У постанові також роз'яснено, що у разі припинення діяльності фізособи в якості суб'єкта господарювання відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу виробництво у господарській справі припиняється. З моменту держреєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП в порядку, встановленому Законом "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців", спори за участю такого ФОП, у тому числі пов'язані з підприємницькою діяльністю, що здійснювалася їм ранішеслід розглядати в порядку цивільного судочинства, за винятком випадків, коли виробництво у відповідних справах було збуджене в господарському суді до настання таких обставин, оскільки за загальним правилом громадянин-підприємець відповідає по своїх зобов'язаннях майном, що належить йому, і після припинення своєї підприємницької діяльності. Після припинення виробництва у господарській справі на вказаній основі, спори за участю таких осіб підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Судді також роз'яснили, що вимоги про відновлення терміну звернення до боржника по його грошових зобов'язанняхщо виникло до збудження провадження у справі про банкрутство, і про зобов'язання включити в перелік кредиторів не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
У постанові пленуму вказано, що враховуючи положення ст. 1 ГПК і ст. 2 Кодексу адміністративного судочинстване є публічно-правовим і розглядається в порядку цивільного судочинства суперечка між органом державної влади і / або органом місцевого самоврядування (суб'єктом владних повноважень) як суб'єктом публічного права і суб'єктом частки права - фізособою, в якій управлінські дії суб'єкта владних повноважень спрямовані на виникнення, зміну або припинення громадянських прав фізособи. У такому разі це суперечка про право цивільне, не дивлячись на те, що в спорі бере участь суб'єкт публічного права, а спірні правовідносини врегульовані нормами цивільного і адміністративного права.
Про те, як проходив Пленум ВССУ читайте в матеріалі ЮРЛИГИ.