Кабінет Міністрів запропонує внести зміни до деяких національних законів про виконання судових рішень з метою виконання пілотного рішення Європейського суду з прав людини у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України". Як повідомив Олександр Лавринович, законопроектом пропонується усунути системні проблеми, які призводять до невиконання рішень суду, за виконання яких відповідальність несе державу.
Розробка законопроекту пов'язана з тим, що положення чинного національного законодавства і, зокрема, нещодавно ухваленого Закону "Про гарантії держави відносно виконання судових рішень" не повною мірою забезпечили виконання державою зобов'язань по Конвенції про захист прав людини і основних свобод і, частковості, по пілотному рішенню Європейського суду "Юрій Миколайович Іванов проти України".
Так, вказаний Закон не охопив гарантування виконання усіх судових рішень, відповідальність за виконання яких, згідно з практикою Європейського суду, несе державу. Тому певна кількість рішень може залишитися невиконаною, що суперечить вказаному пілотному рішенню.
В зв'язку з цим потрібно законодавче врегулювання погашення заборгованості по категорії рішень, виконання яких не охоплюється процедурою, встановленою Законом.
Урядовим законопроектом передбачається, що погашення такої заборгованості здійснюватиметься поетапно за рахунок засобів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду, в черговості встановленої проектом, з урахуванням результатів аналізу наявних фінансових ресурсів держави.
Крім того, пропонується погоджувати положення Закону "Про старанне виробництво" із Законом "Про гарантії держави відносно виконання судових рішень", що також сприятиме виконанню певної категорії судових рішень.
Передбачається, що ця ініціатива дозволить в повному об'ємі виконати пілотне рішення Європейського суду "Юрій Миколайович Іванов проти України" в частині усунення системної проблеми невиконання рішень суду, за виконання яких відповідальність несе державу. Крім того, виконання в цій частині вказаного рішення Європейського суду усуне підстави для звернення осіб до Європейського суду з відповідними скаргами проти України.
За інформацією Мінюсту.
Також читайте: Рішення ЕСПЧ перекладатимуть українською мовою і виконуватимуть швидше?