Право на добродійність, або "Усе що на благо має" потребу
Важлива добродійність
як така, а не її об'єкт.
Мариам Петросян, письменниця
і художниця, роман "Будинок, в якому"
На початку лютого набув чинності новий Закон "Про добродійну діяльність і добродійні організації" від 05.07.2012 р. № 5073 - VIщо вніс зміни в раніше існуючі норми, регулюючі добродійну діяльність в Україні.
Відмітимо, що старий Закон про добродійність 1997 року не забезпечував ефективного контролю за цільовим використанням добродійної допомоги і захисту прав благодійників. У свою чергу, Закон № 5073 - VI передбачає нове визначення добродійної діяльності і встановлює:
- хто є набувачем добродійної допомоги;
- які цілі добродійної діяльності;
- яка діяльність відноситься до добродійною;
- за яких умов меценатська діяльність признається як така і які заходи не можуть вважатися меценатською діяльністю.
Згідно з нормами Закону № 5073 - VI отримання добродійної допомоги від благодійників не може бути основою для обмеження або припинення будь-яких інших видів допомоги, виплат або пільг, визначених законами України.
Крім того, відповідно до нового закону терміни держреєстрації скорочені до трьох днів і скасована реєстрація добродійної організації за територіальною ознакою. Також встановлено, що добродійні організації не мають права робити добродійну допомога політичним партіям чи від імені політичних партій і брати участь у виборчій агітації.
У нормативному акті вказується, що інформація про структуру, розмір прибутків і витрат, а також використання активів добродійної діяльності не може бути комерційною таємницею і має бути доступною.
На думку багатьох експертів, новий Закон про добродійність в майбутньому значно спростить діяльність добродійних організацій, оскільки він покликаний вирішити багато проблем. З іншого боку, в нормах документу містяться і деякі неточності. Як відмічають юристи, у вказаному формулюванні досить розмиті норми відносно розмірів добродійних внесків з офіційно задекларованих прибутків. З точки зору самих благодійників, хоча новий Закон чітко структурує особливості добродійної діяльності, вводить нові поняття, види добродійних організацій, але все таки не міняє систему оподаткування добродійних внесків. У такій ситуації потрібне внесення відповідних змін до Податкового кодексу.
Таким чином, не дивлячись на те, що новий Закон про добродійність містить деякі неточності, в цілому його прийняття можна відмітити як позитивний момент.
"На службі податків і зборів", або Фіскальні новели від держорганів
На міській землі краще всього ростуть податки.
Чарльз Дадли Уорнер, американський письменник
Поточний правовий тиждень також багатий і на численні роз'яснення відносно правозастосування податкових і інших норм законодавства.
Зокрема, податкова нагадує, коли підприємці можуть подавати декларацію про прибутки. Згідно з повідомленням Міністерства прибутків і зборів в декларації про майновий стан і прибутки вказується сума отриманих прибутків від здійснення господарської діяльності і сума податків, що підлягає сплаті до бюджету або поверненню.
Фізособи-підприємці за результатами календарного року подають декларацію про майновий стан і прибутки в орган ДПС по місцю своєї податкової адреси. Декларація надається впродовж 40 календарних днів, що йдуть за останнім календарним днем звітного періоду, тобто не пізніше за 11 лютого 2013 року.
У разі отримання інших прибутків від здійснення непідприємницької діяльності, у рамках вибраних видів діяльності, необхідно вказати в декларації разом з прибутками від підприємницької діяльності інші прибутки з джерел їх походження з України і іноземні прибутки, оподатковувані за загальними правилами, встановленими для платників-фізосіб.
Також податкова з метою належного адміністрування податку на прибуток далу роз'яснення відносно розрахунку авансового внеску по податку на прибуток. У листі від 29.01.2013 р. № 2266/7/15-1317 ДПС нагадала, що згідно абз. 9 п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу у складі річної податкової декларації платником податків подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які повинні виплачуватися в наступні 12 місяців. Позначена в розрахунку сума авансових внесків вважається погодженою сумою грошових зобов'язань.
Важливо! Відкриті нові рахунки для сплати авансових платежів по податку на прибуток
Також визначені нові форми податкових декларацій по збору за місця для парковки транспортних засобів, туристичному збору і відносно розрахунку суми збору за першу реєстрацію ТС. Нагадаємо, що подати декларацію по водному збору за IV квартал 2012 р. можна до 11 лютого.
Наказом від 09.01.2013 р. № 6 Мінфін переутвердил форму Книги обліку прибутків і витрат для визначення суми загального річного доходу оподаткування і порядок ведення такого обліку. Нова Книга є копією діючої раніше, затвердженої наказом ДПАУ. Нагадаємо, що таку Книгу ведуть фізособи, зобов'язані подавати річну декларацію по НДФЛ або що мають на це право з метою отримання податкової скидки по цьому податку.
При цьому податкова розповіла про надання оригіналів митних декларацій для бюджетного відшкодування. Так, ДПС в листі від 19.12.2012 р. № 16779/10/06-038 вказала, що згідно п. 200.7 і п. 200.8 ст. 200 Податкового кодексу платник податків, що має право на отримання бюджетного відшкодування і прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодуванняподає відповідному органу ДПС податкову декларацію і заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відбивається в податковій декларації. Платники податків, що надають податкову звітність в електронному виглядіоригінали митних декларацій (екземпляри декларанта) подають окремо в порядку, визначеному для представлення податкової звітності в паперовому виді.
У свою чергу, податкова роз'яснила питання правомірності формування податкового кредиту платника на підставі електронної митної декларації. У листі від 31.12.2012 р. № 8324/0/61-12/15-3115 ДПС вказала, що згідно Положенню про митні декларації електронна митна декларація вважається оформленою за наявності внесеної в неї посадовцем митного органу, що завершив митне оформлення, за допомогою автоматизованої системи митного оформлення відмітки про завершення митного оформлення і посвідчення такої декларації електронним цифровим підписом посадовця митного органу, що завершив митне оформлення.
Найцікавішою правовою новелою останніх днів можна вважати нововведення про те, що клас професійного ризику виробництва визначатимуть відповідно до виду економічної діяльності.
Згідно з постановою від 25.12.2012 р. № 44 інформація про кількість страхових випадків, об'ємів витрат Фонду соцстрахування від нещасних випадків на виробництві і профзахворювань, пов'язаних із забезпеченням страхування, накопичується, зберігається, враховується і аналізується в розрізі видів економічної діяльності з використанням автоматизованих засобів обробки інформації.
За допомогою накопиченої інформації здійснюється оцінювання вірогідності настання страхових випадків (за допомогою аналізу частоти страхових випадків) і визначення розмірів збитків при настанні страхового випадку (за допомогою аналізу наслідків страхових випадків). Документ також передбачає, що на початку року, після завершення звітного періоду, старанна дирекція фонду аналізує показники, проводить розрахунки, готує пропозиції відносно об'єднання видів економічної діяльності в страхові галузеві сукупності і вносить їх на розгляд постійної комісії правління фонду з питань членства, страхових тарифів і бюджету фонду. Аналізуються показники, накопичені і розраховані за попередні періоди, але не більше ніж за 3 року.
Крім того, Пенсійним фондом затверджена форма повідомлення про планову перевірку платника єдиного внеску.
Подробиці інших фіскальних нововведень тижня читайте в новинах ЮРЛИГИ :
Податкові векселі для химпромышленности видаються не довше чим на 90 днів
Аудиторська палата розповіла, як подавати звітність
Мінфін розповів про оформлення господарських операцій первинними документами
ГТС доповнила лист, що стосується автоперевезень
Банки зможуть оперативно обмінюватися інформацією про кіберзлочинців
За наявності яких документів банки проводять валютно-обмінні операції?
НБУ дав роз'яснення стосовно змін інструкції по финотчетности
Змінені акти НБУ, що стосуються бухобліку
Фонд гарантування вкладів фізосіб уточнив терміни сплати початкового збору
Як банкам складати финотчетность відповідно до МСФО?
Фондовий ринок
Декілька важливих новел цього тижня торкалися і фондового ринку. Численні обговорення викликало питання об'єднання профучастников фондового ринку у зв'язку із затвердженням Положення про об'єднання професійних учасників фондового ринку. Так, документ нагадує, що згідно із Законом № 5042 в строк до 1 березня 2013 р. саморегулируемые організації професійних учасників фондового ринку, зареєстровані НКЦБФР, зобов'язані привести свою діяльність у відповідність з вимогами Закону.
Об'єднання, раніше зареєстровані як саморегулируемые організації профучастников фондового ринку, повинні подати в НКЦБФР заяву на їх реєстрацію як об'єднань профучастников фондового ринку і складена в довільній формі заява про приведення своєї діяльності у відповідність з вимогами Закону по тому виду профдеятельности учасників, який зараз об'єднує діючу саморегулируемую організацію, а також документи, передбачені пп. 2 - 16 п. 6 гл. 1 разд. III Положення.
Також встановлено, що об'єднання, зареєстровані на дату набуття чинності рішення як саморегулируемые організації профучастников фондового ринку по відповідних видах профдеятельности, до 01 січня 2013 року не представляють документи на отримання статусу СРО.
Крім того, в Положенні вказуються вимоги, яким повинні відповідати такі ОПУ, приміром: наявність у власності для забезпечення статутної діяльності активів в розмірі не менше 600 тис. грн.
Також НКЦБФР рішенням від 25.12.2012 р. № 1851 визначені критерії оцінки ризику суб'єкта первинного фінансового моніторингу - професійного учасника ринку цінних паперів бути використаним для відмивання прибутків, отриманих злочинним шляхом, або фінансування тероризму.
Нагадаємо, що згідно з недавніми нововведеннями діяльність по управлінню активами інституційних інвесторів повинна відповідати пруденциальным нормативамзатвердженим і діючим відповідно до положення про пруденциальных нормативах діяльності по торгівлі цінними паперами.
Крім того, відмітимо, що НКЦБФР уточнила питання ліцензування профдеятельности на фондовому ринку.
З іншими бізнес-нововведеннями тижня можна ознайомитися в підбірці:
У перелік суб'єктів господарювання з середньою мірою ризику внесені зміни
Митним органам надали рекомендації стосовно визначення товарів, що містять озоноруйнуючі речовини
Організація охорони цінних вантажів на автотранспорті повинна відповідати умовам
Відомо, як виглядатиме друк державних кадастрових реєстраторів
Оцінювати ефективність інвестпроектів будуть по певній формі
Для реалізації майна боржників на електронних торгах створили спеціальну систему
Діяльність арбітражних керівників контролюватимуть згідно з порядком
Дотримання ліцензійних умов племінної справи в тваринництві поставили на контроль
Змінений нормативно-правовий акт, що затверджує форму реєстраційного посвідчення ліків
Зверніть увагу! Госземагентство: технічні затримки кадастрової системи усунені
Законодавчі ініціативи
Серед законодавчих ініціатив тижня відмітимо декілька важливих законопроектів, що зачіпають різні сфери бізнес-середовища. Звернемо увагу на деякі з них.
Норми фондового ринку. НКЦБФР ініціювала регулювання обслуговування операцій з цінними паперами за межами України. Як відмічають посадовці НКЦБФРна сьогодні регулятор активно працює над створенням механізму, який дозволить українським емітентам комфортно і ефективно працювати не лише в Україні, але і за її межами, адже ми розуміємо, наскільки для розвитку вітчизняних компаній важливі додаткові фінансові ресурси, притягнені за допомогою інструментів фондового ринку. Найближчим часом проект документу буде розміщений на офіційному сайті Комісії.
Хознадзор над підприємництвом. Цікавою законодавчою ініціативою виступає і те, що депутати планують змінити принципи держнагляду у сфері госпдіяльності. Комітет з питань підприємництва, регуляторної і антимонопольної політики рекомендує парламенту прийняти в другому читанні і в цілому законопроект від 12.12.2012 р. № 0937 про внесення змін до Закону про основні принципи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Акцизний податок. Відмітимо, що Міністерство прибутків і зборів має намір ввести акцизні марки нового зразка з трирівневим захистом від підробки. Ця інновація передбачена в проекті постанови Кабміну "Деякі питання маркіровки алкогольних напоїв і тютюнових виробів". Введення нових марок є одним з етапів створення комплексної системи обліку обороту алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Соцстрахування. Комітет з питань соціальної політики і праці планує допрацювати законопроект змінах у системі обов'язкового держсоцстрахування. Законопроектом № 1129 пропонується внести зміни до 23 законодавчі акти, регулюючих питання у сфері діяльності Минсоцполитики. Зокрема, передбачені зміни в системі загальнообов'язкового державного соцстрахування.
Про інші законодавчі ініціативи тижня у сфері бізнесу читайте в матеріалах ЮРЛИГИ :
Азаров створить робочий гурт з питань держпідтримки гірничо-металургійного комплексу
Можливий час проведення старанних дій пропонують змінити
Нардеп пропонує встановити карну відповідальність за часткову невиплату зарплати
Бродський погоджував нові правила рятувального забезпечення польотів
Кужель готує на другу сесію десятки законопроектів
Держава допоможе аграріям застрахувати кукурудзу і буряк
Споживачам забезпечать якість послуг з доступу в Інтернет
Инвестбизнес критикує законопроект "Про фонди банківського управління"
Емітенти з модельними статутами зможуть оформляти проспект емісії опційних сертифікатів 2-мя частями
На замітку!
З сьогоднішнього дня, 08.02.2013 р.окрім деяких вышеобозначенных, набули чинності наступні нормативно-правове акти:
1. Наказ Мінфіну від 24.12.2012 р. № 1407 "Про затвердження Порядку казначейського обслуговування державного бюджету по витратах".
Детальніше: Затверджений порядок казначейського обслуговування держбюджету по витратах
2. Рішення НКЦБФР від 13.11.2012 р. № 1617 "Про затвердження Порядку ведення обліку програмних продуктів на фондовому ринку".
Деталі: На фондовому ринку вестимуть облік програмних продуктів
3. Рішення НКЦБФР від 20.11.2012 р. № 1634 "Про визначення підстав видачі розпорядження Національною комісією з цінних паперів і фондового ринку хранителеві пенсійного фонду", що визначає перелік підстав, з настанням яких НКЦБФР може видати для виконання хранителеві пенсійного фонду розпорядження відносно припинення (блокування) виконання розпорядження компанії з управління активами в частині управління пенсійними активами.
4. Рішення НКЦБФР від 27.12.2012 р. № 1902 "Про затвердження Положення про іпотечне покриття звичайних іпотечних облігацій, порядок ведення реєстру іпотечного покриття і управління іпотечним покриттям звичайних іпотечних облігацій".
Деталі: Затверджено положення про іпотечне покриття звичайних іпотечних облігацій
5. Розпорядження Нацкомфинуслуг від 08.01.2013 р. № 54 "Про внесення змін до Порядку реєстрації договорів перестраховки".
Детальніше: У яких випадках договір перестраховки підлягає реєстрації в Нацкомфинуслуг?
6. Рішення НКРСИ від 13.12.2012 р. № 649 "Про затвердження Порядку здійснення державного нагляду за ринком телекомунікацій і визнання що втратили силу деяких рішень НКРС".
Подробиці: Про позапланову перевірку суб'єкта ринку телекомунікацій повідомлять безпосередньо перед її початком
Ці і багато інших законодавчих актів, а також і їх правовий аналіз ви завжди можете знайти в системах ЛІГА :ЗАКОН у матеріалах порталу ЮРЛИГА.