Закон "Про добродійну діяльність і добродійні організації" від 05.07.2012 р. № 5073 - VI вказує на загальні принципи добродійної діяльності в Україні.
Закон, зокрема, визначає добродійну діяльність як добровільну особисту і майнову допомогу для досягнення певної мети (освіта, наука, культура, охорона здоров'я - ст.3 Закону), не передбачаючу сплату якої-небудь винагороди або компенсації благодійникові від імені або за дорученням бенефіціара (набувача добродійної допомоги).
Згідно з документом набувачем добродійної допомоги являється бенефіціар (фізособа, неприбуткова організація або територіальна община), який отримує допомогу від одного або декількох благодійників. Бенефіціарами добродійних організацій можуть бути також будь-які юрособи, одержуючі допомогу для досягнення цілей.
Як цілі добродійної діяльності Закон визначає освіту, охорону здоров'я, екологію, запобігання природним і техногенним катастрофам і ліквідацію їх наслідків, опіку і опікування, культуру і мистецтво, спорт, стимулювання економічного зростання і багато що інше.
До видів добродійної діяльності Закон відносить безкоштовну передачу у власність майна, грошей, а також безкоштовну поступку майнових прав; безкоштовну передачу права користування і інших речових прав на майно і майнові права; безкоштовну передачу бенефіціарам прибутків від майна і майнових прав; безкоштовне надання послуг і виконання робіт; добродійну спільну діяльність і інші контракти (договори) про добродійну діяльність; публічний збір добродійних пожертвувань; добродійні эндавменты; спадок, заповідальні відмови і спадкові договори для добродійної діяльності.
Підготовка або підтримка добродійних заходів, пов'язаних із створенням, відтворенням або використанням у встановленому законодавством порядку творів і інших об'єктів права інтелектуальної власності, у тому числі добродійних гастрольних заходів, признається меценатською діяльністю за умови забезпечення вільного доступу до таких заходів.
Положення про меценатську діяльність не застосовується до заходів, пов'язаних з рекламою (окрім соціальної реклами) або виборчою агітацією, а також з відтворенням або використанням комерційних (фірмових) найменувань, торгових марок (знаків для товарів і послуг) і промислових зразків, що охороняються у встановленому законом порядку.
Читайте також: