Перші ж дні роботи нової системи державної реєстрації прав на нерухоме майно і їх обмежень, яка впроваджена в Україні з 01.01.2013 року, показали її ефективність і результативність. Так запевняють в Державній реєстраційній службі. Серед переваг нової системи називають скорочення кількості інстанцій і переліку документів, а також створення Єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно.
На сьогодні держреєстрацію усіх речових прав і обтяжень на нерухоме майно здійснює Державна реєстраційна служба (583 територіальні відділення) і нотаріуси як спеціальні суб'єкти реєстрації речових прав на нерухоме майно. Уся інформація про речові права і обтяження заноситься в реєстр.
Різниця повноважень Державної реєстраційної служби і нотаріусів: якщо права на нерухоме майно були зареєстровані до 1 січня 2013 року (чи в Реєстрі, або на паперових носіях) у разі бажання громадянина продати таке нерухоме майно - він звертається безпосередньо до нотаріуса, який зобов'язаний зареєструвати це право власності в Реєстрі, зробити нотаріальну дію і зареєструвати право власності на майно вже по новим власником в Реєстрі. Якщо реєстрація прав на нерухоме майно вже була проведена, то громадяни і юридичні особи звільняються від сплати державного мита.
Що стосується оформлення свідоцтва і ухвалення рішення про таку реєстрацію, і реєстрації прав на знову побудовані і реконструйовані об'єкти нерухомого майна, то таку реєстрацію проводять територіальні органи Державної реєстраційної служби.
За оформлення свідоцтва про право власності на нерухоме майно і отримання виписки платиться фіксована плата, яка складає 119 грн. за реєстрацію прав і оформлення свідоцтва і 120 грн. - за оформлення виписки.
Ще серед позитивних моментів системи - скорочення кількості документів. Зокрема, не в кожному випадку потрібно подавати техпаспорт: "Тільки у разі певних змін - чи то реконструкція, перепланування, і у такому разі необхідно оформляти технічний паспорт, якщо ж не відбувалося ніяких змін з об'єктом нерухомості подавати технічний паспорт реєстраційної служби не обов'язково"- звернула увагу перший замголови Державної реєстраційної служби Інна Завальна.
За інформацією прес-служби КМУ.
Між тим, нотаріуси не поспішають реєструвати право власності на нерухомість.