Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як завести акулу? - ради юристів

11 січня 2013, 14:52
372
3
Автор:
Реклама

Хто в дитинстві не хотів завести у себе будинки якогось незвичайного звіра? Усі виросли, але бажання у деяких залишилися. Хтось хоче крокодила тримати у своєму житлі, а комусь він потрібний для господарської діяльності (не для пошиття сумок і чобіт, звичайно). Так от, після скандалу навколо акули, плаваючої в столичному ТРЦ Ocean, - Plaza, ЮРЛИГА вирішила поцікавитися у юристів: Що потрібне для того, щоб завести дика або екзотична тварина?

Законодавчі вимоги за змістом екзотичних тварин умовно можна розділити на дві групи: правила отримання дозволу і безпосередньо правила утримання таких тварин, міркує Марина Базик, ЮФ "Софія". Основним законом, регулюючим вимоги до змісту і поводження з тваринами являється Закон "Про захист тварин від жорстокого поводження", яким визначені норми, які регулюють особливості утримання диких тварин, надання своєчасної ветеринарної допомоги і т. п. Також, згідно із законодавством, придбання в приватну власність такої тварини має бути підтверджено відповідними документами, що засвідчують законність вилучення цих об'єктів з цього середовища, ввезення в Україну з інших країн, факту купівлі, обміну, отримання в спадок і так далі Наступний крок - це отримання дозволу на утримання таких тварин. Дозвіл видається Міністерством екології і природних ресурсів України, до якого необхідно звернутися із заявою і рядом документів.

Протягом теми Павло Кириченкоюрист ЮК "Тараса і партнери" відмічає, що згідно ст. 17 Закону "Про тваринний світ" спеціальним використанням об'єктів тваринного світу являються усі види використання тваринного світу (за винятком передбачених законодавством випадків безкоштовного любительського і спортивного рибальства у водних об'єктах загального користування), які здійснюються з їх вилученням (добуванням, збором і тому подібне) з природного середовища. Юрособи і фізособи-підприємці які проводять виставки, змагання тварин, ярмарки, аукціони, представлення, з тваринами, які мандрують, організовують пересувні зоопарки та ін., згідно ст. 38 Закону "Про ветеринарну медицину", зобов'язані отримати на проведення таких заходів дозвіл головного державного інспектора ветеринарної медицини відповідного територіального органу Державної ветеринарної і фітосанітарної служби України.

Для отримання такого дозволу відповідно до п.4, 6 Порядку (затвердженого постановою Кабміну від 22.12.2010 р. № 1175) необхідно подати в дозвільний центр заяву, до якої додається довідка про готовність до проведення заходу.

Така довідка підписується заявником і повинна містити інформацію:

- видах і найменуваннях заходів;

- місцях їх проведення, відповідності умов утримання тварин вимогам ст.7 Закону "Про захист тварин від жорстокого поводження";

- відповідність т/з вимогам ст. 11 Закону "Про захист тварин від жорстокого поводження", якщо заявник здійснює транспортування тварин;

- часу початку і припинення проведення заходів із залученням тварин;

- матеріально-технічних засобах, які використовуватимуться під час проведення заходів і утриманні тварин в період між проведенням заходів.

На підставі поданих документів головний держінспектор ветеринарної медицини впродовж 2 робочих днів призначає держінспекторів для проведення перевірки данихвказаних в поданих документах, і стани здійснення ветеринарно-санітарних заходів.

Підставами для відмови у видачі і анулювання дозволи (ч. 6. ст. 38 Закону "Про ветеринарну медицину") являються:

1) недотримання ветеринарно-санітарних заходів, передбачених законодавством;

2) ускладнення епізоотичної ситуації на відповідній території, місцевості (об'єкті).

Умови утримання тваринзгідно ст. 7 Закону "Про захист тварин від жорсткого звернення", повинні задовольняти їх природні потреби в їжі, воді, сні, рухах, контактах з собі подібними, в природній активності і інші потреби. Місце утримання тварин має бути оснащене так, щоб забезпечити необхідні простір, режим температури і вологості, природне освітлення, вентиляцію і можливість контакту тварин з природним для них середовищем.

Утримання тварин в дитячих закладах допускається за умови забезпечення постійного нагляду за тваринами.

Кількість тваринякі утримуються, обмежується можливістю забезпечення ним умов утримання відповідно до вимог цього Закону.

Спеціальне використання об'єктів тваринного світу здійснюється лише по відповідних дозволах або іншими документами, які видаються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Ця вимога поширюється також на власників або користувачів земельних ділянок, на яких знаходяться об'єкти тваринного світу.

Що стосується транспортування тваринзгідно ст. 11 Закону "Про захист тварин від жорстокого поводження", повинні задовольнятися їх потреби в їжі і воді, а також має бути забезпечений захист від шкідливого для них зовнішнього впливу. Транспортний засіб, призначений для перевезення тварин, має бути спеціально оснащений для того, щоб виключати травмування або загибель тварин. При завантаженні і розвантаженні тварин повинні використовуватися пристрої і прийоми, які виключають їх травмування і загибель. Транспортування тваринних різних видів проводиться окремо, окрім таких їх видів, які природно контактують один з одним або є нейтральними один до одного.

Детально вимоги до поводження з дикими тваринами описані в порядку змісту і розведення диких тварин, які знаходяться в стані неволі або в напіввільних умовах, затвердженому наказом Міністерства охорони природного довкілля України від 30.09.2010 N 429, а також в Правилах використання тварин у видовищних заходах, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 13.10.2010 N 643.

За порушення вимог законодавства по охороні тваринного світу передбачена адміністративна і карна відповідальність.

Згідно ч.2 ст. 3 ст. 88-1 КоАП, порушення правил утримання диких тварин в неволі або в напіввільних умовах спричиняє за собою накладення штрафу від 3 до 15 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян з конфіскацією об'єктів тваринного або рослинного світу або без такої.

А ось за жорстоке поводження з тваринами, знущання з них або здійснення інших дій, які привели до їх муки, каліцтва або загибелі, може бути накладений штраф від 9 до 21 неоподатковуваного мінімуму прибутків громадян (ст. 89 КоАП).

Згідно ст. 299 УК, знущання з тварин, які відносяться до хребетних, досконале із застосуванням жорстоких методів або з хуліганських мотивів, а також нацьковування вказаних тварин одного на іншого, досконале з хуліганських або корисливих мотивів, караються штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян або арештом строком до 6 місяців. Ті ж дії, здійснені у присутності малолітнього, караються штрафом до 200 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян або обмеженням свободи строком до 2 років.

Контроль за дотриманням правил тварин в неволі або в напіввільних умовах здійснює Державна екологічна інспекція України і її територіальні органи.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини