Про найбільш важливі революційні нововведення першого дня 2013 ми вже писали в правових оглядах про прийдешніх законодавчих змінах. У сьогоднішньому правовому огляді ми продовжуємо направляти Вас в океанській пучині чергових законодавчих новел і звертаємо увагу на чергові правові нововведення перших днів Нового 2013 року для бізнес-середовища.
Лібералізація по-нашому або податкова переходить в електронне настання
Ти можеш і не помітити, що у тебе усе добре.
Але податкова служба помітить.
Пьер Данинос
C моменту набуття чинності Закону № 5503 - VI від 20.11.2012 р. (далі - Закон № 5503 - VI) в чинне законодавство введено багато нових фіскальних норм, серед яких :
1. Принципові зміни в систему спрощеного оподаткування
Документ вносить зміни в гл. 1 разд. XIV Податкового кодексу (далі - НК) стосовно спрощеної системи оподаткування, а саме:
1) знімає обмеження по кількості найманих співробітників для упрощенцев 5-й і 6-й груп;
2) знижує ставки податків для упрощенцев 5-ою і 6-ою груп з 7% (+ПДВ) і 10% (без сплати ПДВ) до 5% і 7% відповідно;
3) включає в суму доходу платників 5 груп суму кредиторської заборгованості, по якій збіг термін позовної давності;
4) для платників єдиного податку 1-ої і 2-ої груп податковим (звітним) періодом визначений календарний рік, а для упрощенцев 3-й-6-й груп - квартал.
Крім того, наказом № 1159 Мінфін затвердив нові форми податкових декларацій для упрощенцев, а ДПС повідомила, як визначається склад прибутків единщиков.
2. Впровадження електронної форми налогових перевірок
Закон № 5503 - VI також припускає введення в Україні з 1 січня 2014 року нової форми перевірок - "електронної". Зокрема, змінами в НК визначений порядок документальної невиїзної планової електронної перевіркияким обумовлюється поширення такої новації в течії 2015-2016 рр. на усіх суб'єктів господарської діяльності без виключення. Так, в разд. ХХ "Перехідні положення" НК вводиться ст. 16, згідно якої електронні перевірки, передбачені кодексом, проводитимуться відносно платників податків :
- що використовують спрощену систему оподаткування, обліку і звітності - з 01.01.2014 р.;
- суб'єктів господарювання мікро-, малого і середнього бізнесу - з 01.01.2015 року;
- інших платників податків - з 01.01.2016 року.
При цьому, в подп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 НК введена норма, яка визначає, які дії податковою іменуються документальною невиїзною позаплановою електронною перевіркою. Крім того, НК доповнений рядом норм (приміром, п. 86.11 ст. 86 НК) відносно порядку дій в процесі проведення такої електронної перевірки, визначенням переліку документів, які заповнюються при і надалі проведення перевірки (довідка про електронну перевірку), можливі варіанти поведінки платника податків у разі незгоди з виводами перевірки (право подати заперечення) і так далі
3. Зміни деяких ставок податків і зборів
Окрім вышеотмеченого, Законом № 5503 - VI також змінені:
- ставки акцизного збору на спирт етиловий і інші спиртові дистиляти, алкогольні напої і пиво;
- ставки збору за першу реєстрацію транспортного засобу;
- ставки збору за викиди в атмосферне повітря окремих забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення;
- ставки податку за скидання окремих забруднюючих речовин у водні об'єкти;
- ставки податку на земельні ділянки, нормативна оцінка яких не проведена.
Основною метою вищевідзначених нововведень, на думку законотворців, являеться лібералізація податкової системи і спрощення дії фіскальної системи на бізнес. При цьому норми № 5503 - VI, особливо ті, які торкаються впровадження електронних податкових перевірок, вже викликали досить бурхливе обговорення як в підприємницьких кругах, так і самих податкових органах.
Головною темою дискусії виступає можливість зловживання податковими органами своїми повноваженнями в процесі проведення цих перевірок і небажання суб'єктів господарювання в особі їх посадовців ставати жертвою подібного "електронного свавілля" з боку Миндоходов і зборів. На думку самих представників фіскальної влади, такі заходи обережності втілюють собою боротьбу з тіньовими прибутками і контролем за належною сплатою податків і зборів відповідно до норм чинного законодавства.
Нове життя старого документу
Закон від 06.12.2012 р. № 5519 - VI (далі - Закон № 5519) вводить не лише акцизний податок на операції з цінними паперами, які звертаються на фондовому ринку України, але і ініціює повернення в оборот фінансових векселів. Документ, зокрема, не лише змінив порядок оподаткування операцій з цінними паперами, але і позначив появу нового виду векселів - фінансових (казначейських і банківських).
Законом № 5519 - VI Держказначейству надається право випускати казначейські векселі для здійснення розрахунків по зобов'язаннях бюджету. При цьому, відмовитися приймати їх і вимагати розрахунку грошовими коштами суб'єкти господарювання не можуть. Варто відмітити, що отримання таких векселів в рахунок податкового відшкодування вважається належним виконанням державою своїх зобов'язань.
Таким чином, держава фактично виконує свої обов'язки по дотриманню норм чинного законодавства, чи то покладаючи, чи то передаючи свої боргові зобов'язання по векселях іншим суб'єктам господарської сфери.
Згідно з положеннями документу, такі новели законодавства передбачені з метою подальшого удосконалення адміністрування податків і зборів в Україні. Хоча в їх позитивних наслідках для бізнес-середовища вже змусило засумніватися багато чинників. До чинників ризику слід віднести те, що при численному застосуванні таких заходів існує можливість розвитку сценарію збільшення боргової суми по таких фінансових векселях і виникнення великого держборгу. Відмітимо, що на сьогодні вже зареєстрований законопроектяким пропонується відмінити норми про финвекселях. Відміна таких норм, на думку суб'єкта законодавчої ініціативи, дозволить посилити керованість бюджетною ситуацією, усуне додаткову можливість нарощування державного боргу.
Що ж до позитивних аспектів, то, як відмічають експерти, відповідно до норм Закону № 5519 - VI підприємства зможуть з їх допомогою розраховуватися з бюджетом, а держава відшкодовуватиме векселями ПДВ. При цьому казначейський фінансовий вексель прирівнюється до видачі платникові ПДВ суми бюджетного відшкодування, у тому числі автоматичного, за допомогою перерахування грошових коштів з бюджетного рахунку на поточний рахунок платника податків.
Позначимо, що для виконання приписів Закону № 5519 - VI необхідним є прийняття ряду роз'яснювальних підзаконних актів, які на даний момент не затверджені.
Зверніть увагу!!! Переклад цінних паперів на обслуговування в Нацдепозитарий не спричинить змін в рахунках
Важливо!!! Затверджено нове положення про функціонування фондових бірж
Детальніше про це нововведення і інші новели цінних паперів і фондового ринка читайте в підбірці:
Фінансові векселі вводяться в оборот в Україні
Миноритариев пропонують захистити від невиплати дивідендів
НКЦБФР визначила основи роботи бази даних про ринок цінних паперів
Кабмін схвалив вдосконалення діяльності АТ
Затверджений новий порядок ведення реєстру аудиторських фірм на ринку цінних паперів
Як реалізувати цінні папери, на які обернене стягнення?
НКЦБФР планує введення інституту платіжного агента і інші новації на ринку облігацій
При НКЦБФР створений Експертний радий з питань корпоративного управління
Автоматична звітність або "касові апарати в роботі"
Якщо ви порушуєте правила, вас штрафують, якщо ви
дотримуєте правила, вас оподатковують.
Лоуренс Пітер
Закон № 5518 - VIвстановлює необхідність використання практично в усіх сферах (окрім таксі, валютно-обмінних операцій і продажу товарів і послуг за допомогою автоматів) РРО, що дозволяють передавати в податкову електронні копії усіх розрахункових документів.
Крім того Законом № 5518 - VI встановлюється адміністративна відповідальність за порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі, за перевищення граничних сум розрахунків готівкою, недотримання встановлених законодавством вимог відносно забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.
Документом також передбачено, що з 1 січня 2014 року дозволяється первинна реєстрація лише реєстраторів розрахункових операцій, які створюють контрольну стрічку в електронній формі, і електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг), реєстраторів розрахункових операцій по купівлі-продажу іноземної валюти.
Норми впроваджені з метою спрощення ведення і подачі звітності суб'єктами підприємництва в податкові органи, а надалі - на перехід в систему електронної звітності в повному режимі. За словами аналітиків, таке нововведення позбавить суб'єктів від необхідності закуповувати і зберігати впродовж 3-х років сотні кілограм паперової контрольної стрічки. До того ж, автоматична передача інформації значно спрощує процес подачі звітності в податкову.
Відмітимо, що на виконання приписів норм Закону № 5518 - VI практично уся інтернет-торгівля зобов'язана перейти на касові апаратищо означає руйнування схеми роботи без касових апаратів через фізичних осіб-підприємців.
Увага!!! Податкова повідомила, чим повинні керуватися підприємці, що торгують через інтернет
Подробиці в матеріалах:
Введена адмінвідповідальність за порушення порядку проведення готівкових розрахунків
Податкова нагадує про введення РРО з контрольною стрічкою в електронній формі
Податкова роз'яснила порядок надання звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій
Прийняті вимоги відносно електронної звітності ДПС
Копії чеків з касових апаратів автоматично поступатимуть в податкову
Давай побудуємо місто
Закон № 5496 - VIпередбачає внесення чергового пакету змін в законодавство про містобудівну діяльність. Разом з дрібними поправками на зразок уточнення складу адміністративних правопорушень в цій сфері і звільнення Госстройинспекции від сплати судового збору при подачі позовів є і серйозніші нововведення. Зокрема, по-новому викладені вимоги до початкових даних для проектування, до детального плану населеного пункту, введені правила зміни, повідомлення і декларації про початок будівництва, а також можливість відміни реєстрації цих документів на цьому етапі.
Головним успіхом в області будівельного законодавства став Закон № 3038 - VI "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон № 3038 - VI). Законом № 3038 - VI було введене нове поняття "план зонування території (зонинг) ", так звану містобудівну документацію, яка розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ), плану земельно-господарського устрою і містобудівного кадастру з метою визначення умов і обмежень використання території для містобудівних потреб в межах певних зон.
На сьогодні можна констатувати факт, що українські міста і села не встигли роздобути засоби і розробити такий документ. Стаття 24 Закони № 3038 - VI передбачає, що у разі відсутності плану зонування або детального плану території, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність або користування фізичних і юридичних осіб для містобудівних потреб забороняється. Крім того, зміна цільового призначення земельної ділянки, що не відповідає плану зонування території і детальному плану території, також забороняється.
Так, норма згаданої ст., що набула чинності, 24 Закони № 3038 - VI відносно заборони зміни цільового призначення земельної ділянки у разі невідповідності плану зонування території і детальному плану території, спричиняє за собою істотні складнощі для інвесторів і українських власників. Процедура, передбачена Законом на випадок приведення у відповідність з планом зонування, дуже тривала. Вона вимагає внесення змін до містобудівної документації і призводить до необхідності публікації відповідної інформації, громадським слуханням і іншому, що значно ускладнює сам процес.
По передбаченому законодавчому плану, цей Закон повинен був закласти фундамент для стабілізації і подальшого розвитку будівельної реформи в Україні. Очікувалося, що Закон № 3038 - VI поліпшить правила гри для девелоперів, інвесторів, будівельних компаній, банків і інших гравців на будівельному ринку, але, на наше розчарування, явних змін і прогресу до сьогоднішнього дня не спостерігається.
Податкові роз'яснення
Нововведення в законодавстві про ПДВ. Мінфін наказом № 1144 вніс зміни в Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість.
Зокрема, документ доповнений нормою, що встановлює, що особи, включені в систему представлення податкових документів в електронному вигляді, можуть подавати реєстраційні заяви засобами електронного зв'язку у електронній формі. Правила, порядок і терміни розгляду податковими органами реєстраційних заяв, поданих в електронному вигляді, такі ж, як і для реєстраційних заяв, поданих в паперовому виді.
Крім того, згідно зі змінами платники ПДВ, що подають податкові декларації і іншу звітність в електронній формі, можуть направити в Реєстр платників ПДВ запит на підтвердження достовірності ИНН і номерів свідчень своїх продавців або покупців, надавши їх список і вказавши по кожному контрагентові - об'єкту запиту реквізити (ИНН і номер свідоцтва). Зміни також торкаються порядку перереєстрації платників ПДВ.
Відмітимо, що наказом Мінфіну № 1243 також вводиться новий критерій відбору для платників податків, що мають право на автоматичне відшкодування ПДВ. Тепер при визначенні таких платників також враховується, чи декларував він за попередній рік негативне значення податку на прибуток.
Подробиці:
Доповнений перелік критеріїв, що визначають право отримання автоматичного відшкодування ПДВ
Порядок реєстрації платників ПДВ зміниться
Зміни стосовно податкових повідомлень. Наказ Мінфіну № 1236 затвердив новий варіант Порядку напряму органами ДПС податкових повідомлень-рішень платникам податків. У документі враховані ті, що сталися за останній рік в податковому законодавстві зміни, зокрема, передбачені процедури, пов'язані з напрямом і відгуком податкових повідомлень-рішень, розрахованих на підставі застосування звичайних цін.
Деталі:
Набув чинності порядок напряму податкових повідомлень-рішень
Боргові зобов'язання перед ДПС. Мінфін наказом № 1261 встановив новий Порядок розстрочки (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків. Розстрочка (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), згідно з документом, вважається наданою, якщо на підставі заяви платника податків прийнято відповідне рішення органу ДПС і укладений договір про розстрочку (відстроченню).
Крім того, відповідно до наказу Мінфіну від 05.12.2012 р. № 1277 ДПС може визначити додатковим джерелом погашення податкового боргу дебіторську заборгованість платника податків, термін погашення якої настав і право вимоги якої перекладене на органи ДПС.
Детальніше:
ДПС має право розстрочити податковий борг без обмеження його суми
Податківці зможуть вимагати борги з дебіторів платника податків згідно з новим порядком
Про інші податкові роз'яснення перших днів Нового 2013 року детальніше читайте в підбірці матеріалів :
Питання оподаткування нерезидентів роз'яснені ДПС
ДПС змінила позицію в питанні стягування податку на прибуток
Податкова розповіла, як налогооблагается використання води суб'єктами господарювання
Роз'яснені особливості адміністрування екологічного податку в 2013 році
Податкова нагадує про "безболісне" декларування прибутків
ДПС роз'яснила, що повинен містити запит податкового органу
Податковою запропонували альтернативний погляд на питання страхового відшкодування
Важливо!!! Адвокатів і нотаріусів проконсультували, як налогооблагается їх профдеятельность
Законодавчі ініціативи 2013. Відмітимо, що в парламенті зареєстровані законопроекти, які передбачають, що для отримання ліцензії на виробництво алкоголю і сигарет не треба буде дозволи пожежників, а за співпрацю з компаніями на Кіпрі змусять платити збір на пенсійне страхування.
Посібник до застосування
Зверніть увагу!!! Невикористані ліцензії на експорт і імпорт товарів дійсні до 1 березня 2013 р.
Важливо!!! Кабмін відмітив, що планує отримати гроші для підтримки малих і середніх підприємств. Крім того, уряд також ствердив заходи по сприянню діяльності іноземних інвесторів.
Перші дні Нового 2013 року також видалися багатими на прийняття безлічі інших законодавчих актів, і пропозицій до впровадження різного роду правових ініціатив, з якими Ви завжди можете ознайомиться в матеріалах порталу ЮРЛИГА.
Ви можете ознайомитися з аналітичними матеріалами і консультаціями по даній і іншим тематикам, безкоштовно встановивши на тест систему ЛІГА :ЗАКОН. |