Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податковою запропонували альтернативний погляд на питання страхового відшкодування

8 січня 2013, 16:33
183
0
Автор:
Реклама

Асоціація "Український Кредитно-банківський Союз" ініціює рішення ряду проблем практичного застосування податкового законодавства, які виникають в діяльності фінансово-кредитних установ в процесі кредитування. Відповідні пропозиції УКБС внесені на розгляд Громадської ради при ДПС.

Зокрема, УКБС відмічає необхідність врегулювання питання про правомірності утримання податку з прибутків фізосіб при напрямі сум страхового відшкодування на рахунок банку для погашення кредитної заборгованості боржника. А також виконання банком при цьому функцій податкового агента фізичної особи.

Так, податківці наполягають що суми страхового відшкодування, що поступають від страхових компаній по договорах страхування майна позичальника, в яких банк визначений выгодоприобретателем, підлягають обкладенню НДФЛ, як додаткове благо. Якщо договором страхування передбачено, що при настанні страхового випадку з автомобілем, який є запорукою під фінансовий кредит, виданий фізособі на його придбання, банк являється выгодоприобретателем відносно страхового відшкодування, то виплата такого відшкодування є розрахунками між суб'єктами господарювання і не є доходом фізособи - заставника. При цьому, страхова компанія не є податковим агентом по виплачуваних банку сумах страхового відшкодування. В той же час, якщо надалі банк направлятиме отримані суми страхового відшкодування на виплату (надання в негрошовій формі) доходу фізособам - заставникам, то банк, як податковий агент, повинні утримати з такого доходу податок.

Експерти УКБС не згодні з таким висновком, помічаючи, що банк, направляючи отриману суму страхового відшкодування на погашення кредиту, проводить розрахунки не із страховою компанією, а регулює питання з погашенням боргу за кредитом свого позичальника. При цьому, страхове відшкодування згідно НК не визначене доходом фізичної особи (пп. 165.1.27 НКУ)

Також НК не визначає банки податковими агентами відносно сум страхового відшкодування, тому вони і не повинні виконувати функцію податкового агента у частині утримання податку, перерахування до бюджету і представлень звітності за формою 1ДФ. Адже банки не нараховують дохід фізособам, а здійснюють операцію по погашенню кредитної заборгованості позичальників засобами за рахунок сум страхового відшкодування, отриманих від страхової компанії, (засоби) фізособи самостійно накопили впродовж страхового періоду (шляхом сплати страхових платежів).

Ця позиція підтверджена і Вищим адміністративним судом України (постанова від 12.07.2012 № До-1098/10), який відмітив, що страхове відшкодування не являється ні подарунком, ні додатковим благом фізичної особи, і банк не є податковим агентом відносно фізичних осіб - позичальників, які отримали кредит в цій банківській установі.

За інформацією прес-служби УКБС.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини