Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Закон-2013: що Новий рік принесе українським підприємцям? Частина 3

28 грудня 2012, 13:38
401
0
Автор:
Реклама

"Податкові маневры-2013", або фіскальна функція держави у дії

Податки - це ціна, яку ми платимо

за можливість жити в цивілізованому суспільстві.

Олівер Уэнделл Холмс-старший

Найбільш грандіозні зміни в поточному році перетворили головний фіскальний законодавчий акт країни - Податковий кодекс. Зокрема, з 01.01.2013 р. в дії вступають більше десятка змін, деякі з них істотно міняють податкову картину держави. Спробуємо звернути вашу увагу на особливо важливі нововведення.

З метою удосконалення системи оподаткування з 01.01.2013 р. вносяться зміни в наступні правові механізми у сфері податків і зборів :

1. Відповідно до п.10 подр. 4 Перехідних положень НК з 01.01.2013 р. по 31.12.2013 р. ставка податку на прибуток складатиме 19 %. Пониження ставки оподаткування здійснюється у рамках пониження ставки податку з 23 (у 2011 р.) до 16 (у 2014 р.) %.

2. З 2013 року Законом № 5083 - VI на додаток до груп единщиков (раніше них було всього чотири), що вже існували раніше вводяться дві нові групи платників єдиного податку. Так, згідно із Законом № 5083 - VI до п'ятої групи единщиков відносяться фізособи-підприємці з річним оборотом не більше 20 млн. грн. і кількістю найнятих робітників не більше 20 чоловік. До шостої групи - юрособи з оборотом не більше 20 млн. грн. і 50 найнятими робітниками. При цьому процентна ставка єдиного податку для вищезгаданих груп представляє:

- 7 % доходу - у разі сплати ПДВ відповідно до Податкового кодексу;

- 10 % доходу - у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.

Цим же Законом № 5083 - VI встановлюється, що платники податку на прибуток самостійно визначатимуть авансовий внесокякий підлягатиме щомісячній сплаті. При цьому такі налоплательщики уперше з декларацією за 2012 рік повинні подати розрахунок щомісячних авансових внесків. Авансові платежі по податку на прибуток сплачуються щомісячно у розмірі 1/12 розрахованої суми податку на прибуток за попередній звітний (податковий) рік без представлення податкової декларації впродовж 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Крім того, Закон містить декілька обмежень по застосуванню подібних норм відносно сплати авансових внесків до різного роду суб'єктам підприємництва (приміром, до знову створених підприємств).

3. Закон "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України відносно особливостей оподаткування суб'єктів індустрії програмної продукції" № 5091 - VI встановлює, що компанії, працюючі у сфері IТ, отримують тимчасову (до 01.01.2023) пільгу по сплаті податку на прибуток (5 % замість 19 %). На цей же період звільняються від ПДВ операції з поставки програмної продукції. Відзначається, що з точки зору практичних особеностей впровадження подібної норми спричинить значне ускладнення податкової кваліфікації операцій, що підлягають пільгуванню, як, втім, і визначення права платника на отримання статусу суб'єкта індустрії програмної продукції.

4. З 1 січня 2013 року також набуває чинності ст. 39 НКзамість якої сьогодні діє п. 1.20 ст. 1 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств". Нова норма регулює питання про звичайні ціни і деякі нюанси їх визначенняНК., що вводяться. Крім того, стаття 39 НК містить детальний опис методів визначення звичайної ціни, а також випадки, коли її застосування обов'язкове (операції з пов'язаними особами, бартерні операції, операції з платниками, що перебувають на спеціальних режимах оподаткування). Перелік не є винятковим, тому звичайні ціни можуть застосовуватися і в інших випадках, встановлених законом (наприклад, при оподаткуванні ПДВ - ст.188 НК).

5. Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно подальшого удосконалення адміністрування податків і зборів" (на основі законопроекту № 11285) передбачає внесення змін до НК стосовно оподаткування податком на прибуток підприємств операцій з цінними паперами, що звертаються на фондовому ринку.

Документом, зокрема, розширено поняття "Акцизний податок" - особливий податок на операції по відчуженню цінних паперів і операції з дериватамиплатником якого є фізична або юридична особа резидент або нерезидент (у т. ч. їх відособлені підрозділи), що проводить операції з дериватами або з продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, окрім випадків, передбачених п. 213.2 ст. 213 НК. Таким чином, Законом введено визначення акцизів на операції з цінними паперами в Україні.

Також згідно із Законом у оборот повернуться фінансові векселі. Підприємства зможуть з їх допомогою розраховуватися з бюджетом, а держава відшкодовуватиме векселями ПДВ (детальніше про питання нововведень відносно цінних паперів ми вже писали в другий частини правового огляду).

6. Законом від 20.11.2012 р. (на основі законопроекту № 10687) підвищуються акцизи на спиртне, сигарети і автомобілі. Крім того, Законом № 5074 - VI передбачені нові особливості оподаткування етилового спирту для виробництва вермута.

Зокрема, встановлено, що акцизний податок стягується по ставці 0 грн. за 1 літр 100 % спирту із спирту етилового, використовуваного підприємствами первинного і змішаного виноробства для виробництва вермутів. Виробником вермутів до отримання спирту з акцизного складу видається податковий вексель. Термін, на який видається податковий вексель виробниками вермутів, не може перевищувати 180 календарних днів (а не 90 днів, як це було раніше).

Також законодавці внесли зміни до Закону про держрегулювання виробництва і обороту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (згідно з нормами Закону від 04.07.2012 р. № 5039 - VI). Зміни торкнулися особливостей представлення суб'єктами господарювання звіту про обсяги виробництва або обороту (у тому числі імпорту і експорту) спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів. Вищевідзначені зміни торкаються в першу чергу тих суб'єктів підприємництва, видами діяльності яких виступає виробництво алкогольної продукції.

7. Закон "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України відносно особливостей оподаткування суб'єктів господарювання, що реалізовують інвестиційні проекти в пріоритетних галузях економіки" № 5211 - VI визначає, що компанії і підприємці, що реалізовують інвестпроекти в пріоритетних галузях економіки (повний перелік - в Законі), отримують тимчасові (до 01.01.2023) пільги по податку на прибуток (ставка 0 - 8 %). На час реалізації проекту дозволяється застосовувати прискорену амортизацію основних засобів (детальніше про самих нововведенням ми вже писали в першій частині нашого правового огляду новел 2013 року).

Окрім внесення змін до НК, нові норми оподаткування були впроваджені і окремими законодавчими актами.

8. Відмічаємо також, що з 1 січня 2013 року вводиться пільга по податку на прибуток (сплата податку по ставці 0 %) відповідно до Законом "Про стимулювання інвестиційної діяльності в пріоритетних галузях економіки України". При дотриманні трьох умов - нові робочі місця в кількості від 25 до 150, середній розмір зарплати, в 2,5 разу що перевищує встановлений мінімальний, планування реконструкції або модернізації виробництва - підприємці можуть бути звільнені від сплати податку на прибуток.

9. З 1 січня 2013 року також вводиться податок на нерухомість. Платники такого податку - власники житлової нерухомості (як фізичні, так і юридичні особи, у тому числі і нерезиденти (пп. 265.1.1 НК)). Органи податкової служби по місцю знаходження житлової нерухомості нараховуватимуть і повідомлятимуть про суму податку власникові. Податкове повідомлення-рішення громадянин отримає до 1 липня звітного року, а обов'язок по сплаті цієї суми настає впродовж 60 днів з дня вручення повідомлення-рішення. Відмітимо, що норми Закону містять деяке неточності і хитрощі по відношенню до можливого ухилення від сплати податку, а реальний результат практичного застосування норм про податок на нерухомість ми зможемо відчути лише у кінці 2013 року.

10. З 01.01.2013 р. набуває чинності Закон "Про внесення змін до ст. 8 Закону "Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 5455 - VI, змінюючий порядок розподілу єдиного внеску по видах загальнообов'язкового державного соцстрахуваннящо дозволить працедавцям платити нарахований єдиний соцвзнос одним платіжним дорученням. Це відчутно спрощує механізм розрахунків по сплаті єдиного внеску. До набуття чинності змін один працедавець залежно від видів виплат, що нараховуються, формує від двох до семи платіжних документів. З метою реалізації Закону № 5455 - VI органами Пенсійного фонду України з 1 січня 2013 року будуть відкриті нові рахунки в Державній казначейській службі для зарахування ЕСВ. Реквізити рахунків усі страхувальники зможуть упізнати у відділі обліку і звітності, інформаційного забезпечення і контролю за вступом прибутків після 01.01.2013 року.

"Згідно із стандартами" або критерії СОТ. Законом № 5476 - VI внесені зміни в Митний тариф відносно приведення ставок ввізного мита у відповідність з критеріями СОТщо передбачає підвищення ставок ввізного мита, зокрема, на машини, устаткування і механічні пристрої.

Закон спрямований на підтримку вітчизняного товаровиробника шляхом надання йому певних пільг, які допоможуть конкурувати з аналогічними імпортними товарами.

Податки в режимі online. З 01.01.2013 р. згідно розпорядженню Кабміну від 05.12.2012 р. № 1007-р запланована реалізація низки заходів у рамках Концепції створення сервісу "Електронний кабінет платника" податків. У соотвествиии з вищеназваним документом у підприємців з'явиться можливість взаємодіяти з податковою в режимі online, використовуючи новий електронний сервіс.

Повне впровадження заплановане провести в два етапи упродовж 2013 - 2014 рр.

Як відмічають в податковій цей сервіс є одним з основних інструментів надання на безвідплатній основі електронних послуг платникам податків в режимі реального часу. Крім того, реалізація проекту дозволить мінімізувати безпосереднє спілкування платників податків із співробітниками податкової.

У свою чергу, чиновники чекають, що цей сервіс швидко стане популярним серед платників податків, оскільки позбавить їх від необхідності відвідувати податкову для подачі звітності. Оскільки подавати декларацію слід по місцю реєстрації, особливо комфортним, за запевненням податківців, цей сервіс стане для платників, у яких відрізняються адреси реєстрації і фактичного проживання.

Деталі в правовій підбірці:

Депутати удосконалили адміністрування податків і зборів

Оподаткування операцій з цінними паперами

Податковою подобаються зміни в законодавство стосовно цінних паперів

Податок на нерухомість: хто, скільки і коли платитиме?

"Електронний кабінет платника" податків запрацює з 1 січня 2013 року

Податкова призвала обговорити "електронний кабінет"

Платники звітуватимуть перед податковою в "електронному кабінеті"

ДПС розповіла про нові особливості сплати податку на прибуток

"Матриця: перезавантаження", або нова редакція Закону про банкрутство

Одним з найбільш очікуваних законодавчих нововведень 2013 року є нова редакція Закону № 2343 - XII "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкротом" (в редакції Закону від 22.12.2011 р. № 4212 - VIякий набуває чинності 19 січня 2013 р. (окрім деяких положень) ) (далі - Закон № 2343 і Закон № 4212 відповідно).

Необхідність законодавчих змін у сфері банкрутства обумовлена неефективністю діючих процедур банкрутства, що характеризуються, зокрема, значною тривалістю (від 2 і до 10 років) і високою вартістю. Закон № 4212 детально прописує усі вказані процедури, починаючи із заходів по запобіганню банкрутству боржника на досудовій стадії і закінчуючи іноземною процедурою банкрутства - провадженням у справі про банкрутство, яке здійснюється в іноземній державі згідно з його законодавством.

Нова редакція містить багато новел, що покращують нормативне регулювання процедури банкрутства як з точки зору самого процесу, так і його учасників. Зокрема, вводяться нові положення відносно діяльності арбітражних керівників (розпорядників майна, що управляють санацією, ліквідаторів). Так, в Законі № 4212 є присутнім абсолютно новий розділ, що координує діяльність арбітражних керівників і встановлює вимоги до них, визначає їх права і обов'язки, відповідальність, порядок складання кваліфікаційного іспиту, отримання свідоцтва, а також що встановлює правові підстави діяльності організацій арбітражних керівників, що самоуправляющих.

Крім того, відмітимо, що в результаті проведеної адміністративної реформи повноваження державного органу з питань банкрутства покладені на Мінюст. Законом № 4212 також введена можливість страхування цивільно-правової відповідальності арбітражного керівника за збиток, який може бути причинний особі у зв'язку з виконанням його обов'язків. Досягнута вона буде шляхом створення спеціального компенсаційного фонду (здійснюється за рахунок арбітражних керівників). Окрім іншого, передбачена процедура припинення діяльності, призначення і усунення арбітражного керівника у справі про банкрутство. У новій редакції Закону є досить продуманий спосіб захисту так званих забезпечених кредиторів.

Як відмічає Мінюст, прийняття нової редакції Закону є тільки початком наступного етапу розвитку нормативного регулювання сфери банкрутства, що припускає створення відповідної підзаконної нормативної бази, а також формування практики його застосування, і підтверджує беззаперечний вивід: розвиток стосунків у сфері банкрутства стимулює безперервний перегляд і вдосконалення законодавства, регулюючого такі стосунки.

Читайте також:

Боротьба з штучним банкрутством

Президент підписав нову редакцію Закону "Про відновлення платоспроможності боржника і визнання його банкротом"

АЮУ ініціює об'єднання арбітражних керівників

Мінюст: новели в підготовці арбітражних керівників

Як працювати за новою версією Закону про банкрутство?

З наступного року втратить силу ряд актів Кабміну відносно арбітражних керівників

У завершальній частині правового огляду законодавчих нововведень 2013 року ми зазначили лише найбільш важливі законодавчі акти, які наступного року зроблять істотний вплив на роботу українського бізнес-середовища. З іншими правовими нововведеннями ви завжди можете ознайомитися в матеріалах порталу ЮРЛИГА.

Будемо дуже ради, якщо наші "правові компаси" стануть належним путівником в новелах законодавства 2013 року і дозволять поліпшити ефективність вашого бізнесу.

Попередні правові огляди нововведень 2013 року читайте в матеріалах:

Закон-2013: що Новий рік принесе українським підприємцям?

Закон-2013: що Новий рік принесе українським підприємцям? Частина 2

Ви можете ознайомитися з аналітичними матеріалами і консультаціями по даній і іншим тематикам, безкоштовно встановивши на тест систему ЛІГА :ЗАКОН.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини