На етапі впровадження з 1 січня 2013 року нової процедури реєстрації речових прав на нерухоме майно існує високий ризик виникнення великої кількості махінацій, рейдерських схем у зв'язку з невідлагодженою системою реєстрації, які зрештою приведуть до безлічі судових розглядів, рахує глава Союзу фахівців з нерухомості Олександр Рубанов.
"Існують риски, що ще невідлагодженою системою реєстрації можуть скористатися шахраї. Вийде, хто перший зареєструє права на об'єкт, той і буде його власником. Доведеться довго доводити, і тільки в суді, що насправді ви є істинним власником"- повідомив А. Рубанов. У зв'язку з можливими ризиками він рекомендує усім, хто має права на нерухомість, зареєструвати їх, як тільки запрацює нова система держреєстрації.
Партнер компанії "Павленко і Побережнюк" Лариса Побережнюк попередила, що дуже вірогідним може бути виникнення незаконних, рейдерських схем, оскільки йдеться не лише про квартири, а і про майні компаній: "Можливий варіант, коли в держреєстр незаконно вноситимуться відомості про неналежного власника. Тобто власником може бути одно особа, в держреєстр може бути внесено інше, що приведе до необхідності захищати свої права в суді".
У свою чергу керівний партнер юридичної компанії "Ол&Руст" Роман Хрустенко підкреслив, що залишається неврегульованим питання технічній інвентаризації за новою процедурою держреєстрації. "Будь-який об'єкт нерухомості повинен необхідним чином ідентифікуватися (адреса, житлова, нежитлова площа, параметри стін, перегородки та ін.). По існуючій системі кожної реєстрації передувало проведення техинвентаризации. Фахівці БТИ виходили на об'єкт, робили виміри, розрахунки і підтверджували, що об'єкт дійсно існує і має такі параметри, і тоді вже нотаріуси здійснювали відповідні угоди. Що буде тепер, не зрозуміло"- сказав Р. Хрустенко. Практика доведе необхідність повернення до техинвентаризации, оскільки без неї існує дуже велика вірогідність шахрайства і махінацій.
Відмітимо, що будь-який запит в електронний держреєстр відстежується, тому кожен охочий може перевірити, хто цікавився його власністю.
Нагадаємо, що в Україні створений Укргосреестр, до якого з 1 січня 2013 р. перейде від БТИ функція державної реєстрації речових прав на нерухомість, тоді як функція проведення технічної інвентаризації збережеться за БТИ.
Джерело: Простоправо.