Асоціація "Український Кредитно-банківський Союз" надала Національному банку України пропозиції відносно визначення статусу і організації нагляду за спеціалізованими ощадбанками. Це дозволить зменшити риски в діяльності фінансових установ і не допустить введення дискримінаційних принципів банківського нагляду.
Так, розробленим НБУ проектом Змін до Інструкції про регулювання діяльності банків в Україні (затвердженою постановою НБУ від 28.08.2001 № 368, далі - Проект), передбачено виключення кредиторської заборгованості по операціях банку з фінансовими інструментами з розрахунку пасивів банку при визначенні статусу спеціалізованого ощадного банку. Експерти УКБС вважають, що виконання цієї норми зажадає від банків певного часу для адаптації і приведення нормативів у відповідність з чинним законодавством. Інакше виникнуть ризики порушення банками економічних нормативів, що приведе до фінансових втрат і погіршить умови обслуговування населення.
До того ж досвід розвинених країн свідчить, що придбання банками статусу "ощадного" грунтується переважно на нормах окремого законодавства, а не впровадженні в короткі терміни спеціалізованих показників. УКБС відмічає, що в Україні також доцільно перейти до правового регулювання питань спеціалізації банків і визначити механізм придбання статусу спеціалізованої фінансової установи у рамках окремих законів про спеціалізовані банки (ощадні, іпотечні, і так далі).
УКБС звернув увагу регулятора на необхідність збільшення граничного значення співвідношення вкладів фізичних осіб в пасивів банку при придбанні ним статусу спеціалізованого ощадного банку з передбачених Інструкцією 50 до 60 %. Адже в сучасних умовах обмеженості зовнішніх ресурсів саме засобу населення стають одним з основних фінансових джерел національної банківської системи. Так, тільки впродовж поточного року (за січень-жовтень) об'єми притягнених банками коштів фізичних осіб збільшилися на 15 % (чи на 45 млн.грн.).
Окрім цього, в УКБС відмічають, що введення Проектом спеціальних значень економічного нормативу (коефіцієнта) співвідношення регулятивного капіталу до зобов'язань (Н3-1) тільки для недержавних спеціалізованих ощадних банків являється економічно необгрунтованою і дискримінаційною нормою. Адже в міжнародній практиці більшість ощадних банків є державними, і виконання ними нормативних вимог є першочерговою вимогою їх функціонуванню.
"У УКБС переконані в неприпустимості створення нерівних умов діяльності для 97 % банків України, що порушує конституційну норму про захист державою конкуренції в підприємницькій діяльності, - відмітила гендиректор Асоціації "Український Кредитно-банківський Союз" Галина Олифер. - Однакові умови нагляду за ощадними банками різних форм власності разом зі збільшенням терміну їх адаптації до спеціалізованих економічних нормативів, сприятимуть як мінімізації ризиків фінансових установ, так і розвитку конкурентного середовища на фінансовому ринку України".
За інформацією прес-служби УКБС.