Бізнес, закон… і зайнятість
Праця у наш час -
це велике право і великий обов'язок.
Віктор Гюго
Одним з найбільш обговорюваних і резонансних серед законодавчих актів 2012 року став Закон "Про зайнятість населення". З одного боку, документ спрямований на боротьбу з безробіттям і дискримінацією у сфері зайнятості, сприяє працевлаштуванню молодих фахівців, інвалідів, самотніх батьків. З іншою ж, реалізація Закону може заподіяти масу незручностей працедавцям і фірмам, що надають послуги у сфері працевлаштування. Зокрема, з 1 січня бізнес чекають нові квоти по працевлаштуванню, а також перевірки їх виконання. А рекрутинговые компанії і зовсім зіткнуться з новими правилами гри на ринку зайнятості.
З метою стимулювання зайнятості документом вводяться наступні механізми:
1) компенсаційні виплатипов'язані з витратами по сплаті ЕСВ (єдиний соціальний внесок) для працедавців при працевлаштуванні громадян, недостатньо конкурентоздатних на ринку праці, і суб'єктів малого підприємництва за умови створення нових робочих місць і працевлаштування на них безробітних;
2) зменшення розміру ЕСВ для працедавцівщо впродовж року забезпечували створення робочих місць і виплату зарплати;
3) стажування з відкриттям трудової книжки для студентів денної форми навчання ПТУ і внз;
4) навчання безробітних інтегрованим робочим професіям;
5) професійне навчання безробітних за замовленням працедавця під конкретне робоче місце або для самозайнятості особи;
6) надання "стартових виплат" молодим працівникамщо погодилося працевлаштуватися в сільській місцевості;
7) отримання "ваучера" на професійне навчання для осіб старше 45 років при страховому стажі більше 15 років;
8) заборона вказівки в оголошеннях про вакансії "дискримінаційних" вимог;
9) законодавчі норми регулювання рекрутинговой діяльності.
На перший погляд вищевідзначені зміни є досить позитивними чинниками розвитку ринку праці і сприяють ефективній зайнятості працездатного населення. Втім, багато експертів, представники бізнесу і самі потенційні претенденти робочих місць висловлюють побоювання відносно можливостей двоякого застосування на практиці норм Закону, а також звертають увагу на повну відсутність правових механізмів застосування передбачених документом норм. Поки важко передбачити, як певні норми застосовуватимуться на практиці. Приміром, яким чином відбуватиметься компенсація ЕСВ; чи буде прийнятий окремий нормативний документ, регулююче це питання? Як повідомляють деякі експерти за відсутності економічних умов розвитку підприємств такі стимули, як компенсація ЕСВ, не матимуть істотного впливу на політику підприємств по працевлаштуванню.
Набуття чинності Закону також істотно позначиться на тих суб'єктах ринку праці, професійною діяльністю яких є пошук роботи для інших. Згідно з документом рекрутинговые компанії внесуть в реєстр, обліком якого займатиметься Минсоцполитики, їх зобов'яжуть співпрацювати з державними центрами зайнятості і надавати статистичні дані про кількість працевлаштованих ними осіб. Практичні особливості подібних заходів досі не відомі. Крім того, з ринку зникнуть кадрові агентства. Діяльність аутсорсинговых компаній буде дозволена тільки при отриманні спеціального дозволу. Не зрозуміло також, чи повинні будуть такі компанії ставати на облік в міністерстві і отримувати які-небудь свідчення/сертифікати.
На замітку! У Законі фактично немає чітких механізмів реалізації права людей на зайнятість. Більшість норм законодавчого акту носять декларативний характер і не встановлюють відповідальності за їх порушення.
Детальніше в матеріалах:
АКТУАЛЬНО: Закон про зайнятість: готуємо бізнес до нових правил
Бізнес змусять брати на роботу "молодих і зелених"
Закон про зайнятість змінив правила рекрутинга
Закон про зайнятість населення : пастка для усіх
Закон про зайнятість населення : хотіли як краще...
Пріоритетні галузі економіки
Економіка є мистецтво задовольняти безмежні
потреби за допомогою обмежених ресурсів.
Лоренс Пітер
Закон, що набуває чинності з 01.01.2013 р. № 5205 - VI визначає основи державної політики в інвестиційному середовищі впродовж 2013 - 2032 рр. і спрямований на залучення інвестицій в пріоритетні галузі національної економіки.
Пріоритетними галузями економіки є галузі, спрямовані на забезпечення потреб суспільства у високотехнологічній конкурентоздатній екологічно чистій продукції, високоякісних послугах, реалізовуючі державну політику відносно розвитку виробничого і експортного потенціалу, створення нових робочих місць.
Документом відзначається, що перелік пріоритетних галузей економіки визначається Кабміном. На сьогодні він доки не встановлений.
Згідно із Законом суб'єктам господарювання, що реалізовують інвестпроекти в пріоритетних галузях економіки, надається можливість отримати держпідтримку у вигляді прямого бюджетного фінансування, компенсації відсотків по кредитах у банках, а також державні гарантії для залучення іноземних кредитів.
Інвестиційний проект повинен передбачати проведення реконструкції або модернізації на підприємстві з обов'язковим виділенням окремого структурного підрозділу, на якому він реалізовуватиметься.
Озброївшись благородними цілями створення робочих місць і впровадження інвестпроектів, документ відмічає, що пільги по податку на прибуток надаються лише пропорційно реальним інвестиціям в економіку України. Варто відмітити, що указаные преференції від держави зможуть отримати лише невелику кількість суб'єктів великого підприємництва, що обумовлено безліччю необхідних для виконання критеріїв.
Увага! Уряд сприятиме залученню інвестицій в пріоритетні галузі економіки за допомогою податкових і митних стимулів. Підприємства, які реалізовуватимуть інвестпроекти в пріоритетних галузях, отримають підтримку з боку держави. Між тим приватні компанії, щоб отримати держдопомогу, повинні виконати певні умови, позначені у ст. 4 Закони № 5205 - VI:
1) схвалення інвестпроекту Кабміном за поданням уповноважених державних органів;
2) відповідність інвестпроекту положенням Закону відносно його реалізації на знову створеному або діючому підприємстві, на якому буде проведена реконструкція або модернізація і яке одночасно відповідає критеріям кількості створених нових робочих місць для працівників, безпосередньо задіяних у виробничих процесах, а також рівня середньої заробітної плати для таких працівників та ін.
Законодавча революція на ринку нерухомості
Справжня законодавча революція чекає ринок української нерухомості в 2013 році. Так, з 1 січня державна реєстрація прав і обтяжень нерухомого майна здійснюватиметься згідно із Законом "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обтяжень" (далі - Закон). Згідно з документом усі права і обтяження відносно земельних ділянок, будівель, будов, споруд і їх частин реєструватимуться в єдиному Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Відповідні зміни вносяться в закони "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обтяжень", "Про Державний земельний кадастр" і Земельний кодекс.
У зв'язку з впровадженням єдиного держреєстру реєстраційні функції органів земельних ресурсів (відносно земельних ділянок) і бюро технічної інвентаризації (відносно інших об'єктів нерухомості) будуть передані Укргосреестру. Функції державних реєстраторів також виконуватимуть нотаріусищо, безумовно, є позитивним нововведенням, оскільки при укладенні оборудки можна буде завірити відповідний договір і зареєструвати право на землю і нерухомість в "єдиному вікні" - у нотаріуса.
Також з 1 січня 2013 року в Україні очікується відміна мораторію на відчуження і зміну цільового призначення земель сільськогосподарського призначення приватній власності для ведення товарного сільгоспвиробництва, ділянок, виділених з паїв для ведення особистого сільського господарства, а також самих земельних паїв. До того ж набуває чинності Закон "Про державний земельний кадастр", що є необхідною умовою для формування ринку сільськогосподарських земель.
Одним з нововведень Податкового кодексу в 2013 році стане податок на нерухомість. Статтею 265 НК передбачена сплата податку на нерухомість власниками житлової нерухомості. Базою оподаткування в даному випадку виступає житлова площа, а платники - як фізичні, так і юридичні особи, що мають у власності житлову нерухомість. При цьому така база оподаткування виглядає досить спірною.
Крім того, впровадження таких правових категорій, як технічна інвентаризація, містобудівна реформа, відповідальність у сфері будівництва і новели в ліцензуванні будівництва, - це ще не повний перелік особливостей реформування у сфері нерухомого майна з 1 січня 2013 року.
Важливо! Виходячи з існуючих тенденцій, можна чекати подальших реформ, спрямованих на спрощення і лібералізацію ведення будівельного бізнесу в Україні, що сприятиме залученню іноземних інвестицій в галузь, а також оновленню і розвитку транспортної, промислової інженерної інфраструктури і житлових фондів, істотно застарілих і невідповідних сучасним реаліям.
Детальніше в підбірці матеріалів :
Законодавчі нововведення і перспективи ринку нерухомості України
Уряд спростив порядок реєстрації нерухомого майна
Мінюст змінив бланки свідчень про право власності на нерухоме майно
ВР затвердила ставки мита за держреєстрацію прав на нерухоме майно
При реєстрації будинку із земельною ділянкою тепер подається тільки одно заява
Майбутнє БТИ : новація або комерціалізація?
"Розділяй і володарюй"!, чи "Нові норми про головний"
У зв'язку з набуттям чинності Закону від 06.09.2012 р. № 5245 - VI втрачає силу Закон "Про розмежування земель державної і комунальної власності" від 05.02.2004 № 1457 - IV. Законом від № 5245 - VI вносяться зміни до деяких законодавчих актів України відносно розмежування земель державної і комунальної власності.
Закон № 5245 - VI регулює нові особливості розмежування земель державної і комунальної власності стосовно функціонування ринку розподіли таких земель, що діяли до 01.01.2013 р., істотно міняючи "застарілі" законодавчі норми. Документ по-новому визначає категорію земель комунальної власності, встановлює право розпорядження землями комунальної власності органами місцевого самоврядування. В той же час державі і органам місцевого самоврядування дозволяється бути суб'єктами права спільної власності на землю.
Детальніше:
Депутати знайшли лазівку для обходу земельного мораторію
Земельний банк ще раз узаконений
Ухвалений Закон стосовно державного земельного банку
Гарантовано державою!
Закон № 4901 - VI встановлює гарантії держави по виконанню судових рішень і старанних документів, визначених Законом "Про старанне виробництво", і особливості їх виконання.
Згідно з положеннями Закону № 4901 - VI держава гарантує виконання рішення суду про стягнення засобів і зобов'язання зробити певні дії відносно майна, примусова реалізація якого обмежена відповідно до законодавства.
У цей нормативно-правовий акт, окрім іншого, входять статті, регулюючі :
1) особливості надання державою гарантій по виконанню рішень суду;
2) особливості виконання рішень суду про стягнення грошових коштів з державного органу;
3) особливості виконання рішень суду про стягнення грошових коштів з державного підприємства або юридичної особи;
4) питання надання компенсації;
5) особливості виконання рішень суду про зобов'язання зробити певні дії відносно майна.
Нормы Закона особливо цінні для тих суб'єктів бізнесу, до контрагентів яких відносяться вказані держструктури, встановлюючи детальні особливості процедури державних гарантій по виконанню рішень судів.
У нашому огляді ми позначили лише правові новели найбільш важливих законодавчих актів, що обговорювалися в році, що минає, українським бізнесом, а наступного року окажущих істотний вплив на їх роботу. З іншими законодавчими новаціями 2013 року ми ознайомимо вас в наступному правовому огляді на порталі ЮРЛИГА.
Ви можете ознайомитися з аналітичними матеріалами по цій і іншим тематикам, встановивши систему ЛІГА :ЗАКОН. З 3 по 21 грудня діють акційні умови на підключення до систем. Як заощадити до 4 800 грн. і отримати новорічний подарунок можна дізнатися детальніше. |