Закони, що набули чинності
Прокуратура і бізнес. З 1 грудня (за винятком деяких норм) набув чинності Закон № 5288 - VI відносно діяльності прокуратури, яким вносяться зміни до 18 різних законодавчих актів України. Головною метою цих змін є зменшення ролі впливу органів прокуратури на ведення господарської діяльності суб'єктами підприємництва. Зокрема, Закон передбачає:
1) відміну повноваження прокурора по виданню обов'язкових для виконання актів прокурорського реагування і встановлення єдиного акту на виявлені порушення закону у виді представлення (подання - укр.).
Згідно із Законом, внесення подання не спричиняє за собою:
- автоматичної зупинки дії нормативно-правових актів;
- припинення певної діяльності суб'єкта господарювання або зобов'язання здійснювати дії відносно безумовного усунення порушень;
- необхідності здійснення дій або безумовне усунення порушень, які, на думку прокурора, мали місце.
2) прокурорський нагляд за дотриманням і застосуванням законів здійснюється тільки на підставі постанови, у якому чітко вказується про підстави прокурорської перевірки. Крім того, встановлюється заборона проведення прокурорської перевірки по заявах і зверненнях физ- і юрособ до їх попереднього розгляду компетентними органами влади або неприйняття ними у встановлені терміни рішення з цих питань.
Нагадаємо, що необхідність урізати функції прокурорів відносно бізнесу вже піднімалася не один раз. Раннє експертами відзначалися проблеми з правозастосуванням норм Закону "Про прокуратуру" з точки зору радянського розуміння діяльності прокуратури як такої, вказуючи на їх численні т.з. "перевищення службових повноважень", до яких можливо віднести зловживання функціями нагляду і видачею актів прокурорського реагування без реальної на це необхідності. Як відмічав генеральний прокурор штату Каліфорнія Ивелл Янгер: "Некомпетентний прокурор може затягнути передачу справи до суду на місяці або роки, а компетентний прокурор - на набагато триваліший термін".
Серед можливих наслідків реалізації нових норм залишається декілька відкритих питань. Зокрема, на перших порах зміни можуть викликати невеликий дисонанс в системі галузей влади, в якій прокуратура багато років "грала роль" функції нагляду за дотриманням законності в суспільстві і так далі. Хоча не варто упускати той момент, що однозначним позитивним кроком назустріч реформі прокуратури виступає визначення єдиного акту прокурорського реагування у вигляді представлення.
Подробиці про зміни в роботі прокуратури читайте в матеріалі:
З 1 грудня діють зміни в роботі прокуратури
Податкові роз'яснення
Декларація ціни на акциз. Наказом ДПС від 30.11.2012 р. № 1089 роз'яснюється, що зміна будь-яких відомостей, які містяться в Декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію), може здійснюватися не частіше за один раз в місяць шляхом представлення Декларації (у будь-який день місяця), але не пізніше, ніж за 5 календарних днів до початку наступного місяця.
Документ прийнятий з метою забезпечення однакового підходу до практичного застосування норм податкового законодавства.
Деталі:
ДПС розповіла, як декларувати максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари
Спрощена система оподаткування : нові деталі. Податкова листом від 26.11.2012 р. № 6017/0/61-12/15-2216є повідомила, що засоби, які після оподаткування переведені з рахунку платника єдиного податку, - юрособи на рахунок того ж підприємства в іншому банку не підлягають повторному оподаткуванню єдиним податком по певній ставці.
Документ прийнятий з метою разяснения питань застосування окремих норм податкового законодавства суб'єктами господарювання, що перебувають на спрощеній системі оподаткування.
Читайте також:
Інші акти законодавства
Альтернативна електроенергія. Належна увага на цього тижня також притягнули і декілька законодавчих актів (Закон від 20.11.2012 р. № 5485 - VІпостанови НКРЕ від 11.10. 2012 р. № 1314 і від 02.11.2012 р. № 1421 та ін.) про внесення змін до діючих законодательсво, які затверджують "зелений" тариф на електроенергію, зроблену суб'єктами господарювання на об'єктах електроенергетики, які використовують альтернативні джерела енергії.
Метою документів являеться стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел. Зокрема, передбачається конкретна деталізація впровадження зеленого тарифу, а саме:
- визначаються поняття і особливості, суб'єкти і терміни застосування "зеленого" тарифу;
- встановлений термін дії "зеленого" тарифу;
- затверджені Зразкові договори, які полягають з суб'єктами господарювання, що роблять електроенергію з використанням альтернативних джерел і так далі
Детальніше:
Президент дав добро на стимулювання виробництва альтернативної електроенергетики
"Зелений" тариф на електроенергію діятиме до 2030 року
НКРЕ затвердила зразкові договори у сфері виробництва альтернативної електроенергії
Вимоги до найменування. Мінюст наказом від 22.11.2012 р. № 1718/5 вніс зміни в розділ II Вимог до написання найменування юридичної особи або його відособленого підрозділу.
Метою наказу № 1718/5 виступає узгодження норм Вимог з чинним законодавством.
Документ передбачає уточнення норм про нові особливості використання юрособами і общественними об'єднаннями собственних найменувань, у тому числі і використання імен (псевдонімом) фізосіб, ювілейні і святкові дати, назви і дати історичних подій і так далі
Подробиці:
Мінюст змінив вимоги до найменувань юрособ і громадських об'єднань
Митні збори по тарифах СОТ. Президент підписав Закон № 5476 - VI про внесення змін до Митного тарифу відносно приведення ставок ввізного мита у відповідність з критеріями СОТ.
Документ почне діяти з нового року і передбачає підвищення ставок ввізного мита, зокрема, на машини, устаткування і механічні пристрої.
Закон ухвалювався з метою підтримка вітчизняного товаровиробника шляхом надання йому певних пільг, які допоможуть конкурувати з аналогічними імпортними товарами.
Деталі:
Закон про підвищення ставок ввізного мита підписаний Президентом
Перспективи законотворчості
"Бізнес" на упаковці. Громадський і підприємницький інтерес цього тижня притягнуло обговорення законопроекту "Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно введення збору з виробників і імпортерів упаковки і товарів в упаковці на розвиток переробки твердих побутових відходів" (№ 11402)ініційованого Держпідприємництвом. Проект передбачає введення подвійного додаткового зборуа саме: з одного боку - збір з виробників і імпортерів упаковки, з іншої - збір з імпортерів і виробників товарів, для упаковки яких ця упаковка була використана. При цьому варто відмітити, що більшість вітчизняних виробників тари/упаковки одночасно є і утилізаторами цих відходів упаковки в якості вторинної сировини.
Розробники проекту закону відмічають, що цих нововведень вимагає національний проект "Чисте місто", яким передбачено переразпределения засобів на створення галузі переробки сміття і відходів.
Бізнес же у свою чергу звертає увагу на те, що ухвалення законопроекту приведе до підвищенню цін на товари в упаковці. У свою чергу, наслідком таких дій стане падіння виробництва основних товарів в упаковці (наприклад, харчових продуктів), що негативно відіб'ється на фінансово-господарській діяльності вітчизняних і іноземних підприємств і приведе до істотних скорочень платежів до бюджету.
Читайте також:
Бізнес проти введення збору з виробників упаковок
Акциз на цінні папери. 06.12.2012 р. парламент прийняв в другому читанні і в цілому законопроекти № 11284 і № 11285 відносно удосконалення адміністрування податків і зборів. Прийнятими змінами уточнюються окремі положення законодавства відносно стягування податку на прибуток підприємств, спрощеної системи оподаткування і адміністрування податків.
Головною тезою змін в чинне законодавство є введення акцизів на операції з цінними паперами в Україні.
Деталі в матеріалах:
Депутати удосконалили адміністрування податків і зборів
Податковою подобаються зміни в законодавство стосовно цінних паперів
Ви можете ознайомитися з аналітичними матеріалами по цій і іншим тематикам, встановивши систему ЛІГА :ЗАКОН. З 3 по 14 грудня діють акційні умови на підключення до систем. Як заощадити до 4 800 грн. і отримати новорічний подарунок можна дізнатися тут. |