Раніше повідомлялося, що Уповноважений Президента України з прав дітей Юрій Павленко збирається ініціювати відміну таємниці усиновлення шляхом внесення відповідних змін до Сімейного кодексу. Ще в серпні було обіцянощо законопроект з'явиться до осені, а подавати його на розгляд будуть до нового складу ВР.
У розпорядженні ЮРЛИГИ виявився проект пропонованих змін. Встановлюється, що родичі дитини за походженням мають право на отримання інформації про обличчя усиновлювача тільки з його згоди, а інформацію про дитину можна отримати або за згодою усиновлювача (якщо дитина не досягла повноліття), або за згодою дитини (після повноліття).
Обличчя, яке було усиновлено, має право після 14 років на отримання інформації відносно свого походження.
Якщо усиновлення відбулося в період, коли в Україні існувала таємниця усиновлення, то розголошування інформації про таке усиновленняу т. ч. таємниці усиновлення всупереч волі усиновлювача, усиновленої особи не допускаєтьсякрім випадків, коли такі відомості потрібні правоохоронним органам або суду у зв'язку з цивільною або карною справою, яка є в їх виробництві.
"На самій же справі рано чи пізно дитина дізнається правду, і чим пізніше він дізнається про своє усиновлення, тим велика вірогідність непередбачуваних наслідки: образа на батьків-усиновлювачів, розривши з ними стосунків, втеча з будинку і ін.., - пояснює пан Павленко. - В той же час, таємниця усиновлення позбавляє посадовців можливості отримати об'єктивну інформацію про те, як живе і розвивається дитина, навіть якщо дитина знає про те, що він усиновлений".
Відповідно пропонується виключити з Сімейного кодексу ст. 227 (право на приховання факту усиновлення від усиновленої дитини ), ст. 228 (забезпечення таємниці усиновлення), ст. 285 (обмеження права іноземця на таємницю усиновлення дитини, що є громадянином України).
Крім того, до усиновлювачів дитини висувається ще одно вимога - вони повинні в обов'язковому порядку пройти курс підготовки кандидатів в усиновлювачі.
Внесення до парламенту законопроекту про таємницю усиновлення відбудеться після його детального обговорення і опрацювання в експертному середовищі, з представниками громадських організацій у рамках роботи Громадської консультативної ради при Уповноваженому, з батьками-усиновлювачами- стверджує Ю. Павленко.