Законом від 02.10.2012 р. № 5394 - VI вносяться зміни відносно дерегуляции госпдіяльності по проведенню робіт по землеустрою і землеоценочных робіт в ряд законодавчих актів.
Зокрема, документом передбачена обов'язкова сертифікація інженерів-геодезистів і інженерів-землевпорядників, а також встановлюються кваліфікаційні вимоги до таких професійа саме в Законі "Про топографо-геодезической і картографічну діяльність" вводяться нові статті: ст. 51 "Професійна підготовка і кадрове забезпечення у сфері топографо-геодезической і картографічної діяльності" і ст. 52 "Державний реєстр сертифікованих інженерів-геодезистів".
Згідно зі змінами професійною топографо-геодезической діяльністю можуть займатися громадяни:
- що мають спеціальну вищу освіту;
- що отримали кваліфікацію інженера-геодезиста або інженера-землевпорядника;
- що склали кваліфікаційний іспит і отримали кваліфікаційний сертифікат.
Кваліфікаційний сертифікат (у паперовій або електронній формі) видається інженерам-геодезистам або інженерам-землевпорядникам, що склали кваліфікаційний іспит. Видача посвідчення про підвищення кваліфікації, видача їх дублікатів здійснюється учбовим закладом, на базі якого здавався кваліфікаційний іспит або підвищується кваліфікація за рішенням кваліфікаційної комісії.
Не дивлячись на те, що термін дії кваліфікаційного сертифікату інженера-геодезиста або інженера-землевпорядника не обмежений в часі, сертифіковані інженери зобов'язані не рідше за один раз в 4 року підвищувати кваліфікацію за спеціальною програмою.
Відповідно до нової редакції ч. 2 ст. 26 Закону "Про землеустрій" складання документації по землеустрою особою, що не отримала кваліфікаційний сертифікат, позбавленим цього сертифікату або дія якого припинена, забороняється. Документація по землеустрою і технічна документація за оцінкою землі, підписана такою особою, недійсна.
При цьому встановлено, що до 01.01.15 р. суб'єкти господарювання, які до набуття чинності цього Закону у встановленому законом порядку отримали ліцензії на проведення робіт по землеустрою і мають у своєму складі инженера-землеустройщика, включеного в Держреєстр сертифікованих инженеров-землеустройщиков згідно з вимогами цього Закону, є розробниками документації по землеустрою.
Відмічаємо, що Законом № 5394 - VI також вносить зміни до Земельного кодексу та ін. законодавчі акти відносно дерегуляции госпдіяльності по проведенню робіт по землеустрою і землеоценочных робіт.
Закон № 5394 - VI набув чинності 04.12.12 р., за винятком деяких норм, які почали діяти вже наступного дня після його офіційної публікації - 04.11.12 р.